New York’tan İstanbul’a Bir “YUVA

İstanbul, 19.Mayıs.2016- New York’taki La- Guardia Halk Koleji’nin sahne sanatları merkezi LAGUARDIA PERFORMING ARTS CENTER (LPAC) ile İstanbul ikincikat tiyatrosunun ortaklaşa projesi olan “Home” (Yuva) adlı oyun 26 Mayıs tarihinde İstanbul’da sahnelenecek.

LPAC kültür sanat alanında köprüler kurmaya devam ediyor. Merkez, çeşitli uluslararası sanatçıların yeni sanatsal çalışmalarına, ilgi çekici sunumlarına yer veren ve üreten bir saygın geçmişe sahiptir. Seçkin tiyatro oyunları, dans ve ulus- lararası sanat topluluklarına ev sahipliği yapan merkezin yakın zamanda ve “Küresel Değişim Pro- gramı” adı altında başlattığı yeni çalışma, dünya tiyatrosunda yeni kültürel köprüler oluşturmak için fırsatlar sunuyor.

Değişim programının Sanat Yönetmeni olan Handan Özbilgin ise New York’ta yaşayan bir Türk tiyatro yönetmeni, yapımcısı ve eğitmeni. Özbilgin bu projeyi şöyle açıklıyor: “Bu işbirlikleri sayesinde LPAC ve ortakları, mevcut sanatçı geliştirme girişimleri ile fikir ve uygulamalarının pay- laşılması yoluyla, uluslararası çalışmaları desteklerken bir yandan da, hem New York’ta hem de yurtdışındaki farklı kitlelere ulaşmayı hedeflemektedir.
Balkan Bölgesi’nin öncelikli olarak seçildiği değişim programı kapsamında, geçtiğimiz Mart ayında İstanbullu tiyatro sanatçılarının New York’a gitmesiyle başlayan projenin Türkiye ayağı, 26 Mayıs 2016 tarihinde, saat 20.30’da İstanbul ikincikat tiyatrosunda gerçekleşecek.

“Home” (Yuva) adını taşıyan oyunun yazarı Sami Berat Marçalı ve evini arayan iki kardeşin hikayesini anlatıyor. Yönet- menliğini Elena Heyman’ın yapacağı oyunla, Ortadoğu’da yaşanan mevcut mülteci krizine dikkat çekilirken, izolasyon, şiddet ve masumiyet görüntüleriyle, kişinin özgürlük, güvenlik ve sevgi kavramlarıyla kurduğu ilişkiler de sorgulanıyor.

Değişim programını yürüten Türk Amerikan tiyatro yönetmeni Handan Özbilgin, Ankara doğum- ludur ve şu anda LPAC’ta Sanat Yönetmenliği yapmaktadır. Tiyatro eğitimine Türkiye’nin en pres- tijli okullarından biri olan Ankara Üniversitesi Dil Tarih Tiyatro Bölümü’nde başlayan Özbilgin, mezuniyet sonrasında bir yıl süreyle, TRT’de sanat editörü olarak çalıştı. 1994 yılında CWP Long Island Üniversitesi’nde yurtdışında tiyatro eğitimi için tam burs aldı (Yüksek Lisans, 1997). CUNY Graduate Center’da tiyatro doktorası sırasında, bağımsız bir yönetmen olarak çok sayıda projeye imza atmış olan Özbilgin, 2007 yılında LPAC’ta tam zamanlı Sanat Yönetmenliği görevine atandı. Burada beğeni ve takdirle izlenen LPAC LAB Mekan Tahsis Programı’nı yürüten ve bu program kapsamında çok sayıda uluslararası sanatçıyla başarılı çalışmalara imza atan Özbilgin, Rough Draft Festivali’nin de yaratıcısı ve küratörüdür. LAGCC kolejinde tiyatro eğitmenliğine devam eden Öz- bilgin, yapımcı ve yönetmen olarak uluslararası sahne çalışmalarına devam etmektedir.

Daha detaylı bilgi için handanozbilgin.com websitesi ziyaret edilebilir.

Yuva / Home
Mekan: ikincikat
Tarih:26 Mayıs, Perşembe
Saat: 20.30
Adres: Emekyemez Mah., Sarı Zeybek Sk ., Demirci Fettah Çıkmazı, No:2 Beyoğlu Tel: +90-545 462 45 28
ikincikat.org

Reklamlar