Cafe Fernando Dünyanın En İyi Yemek Kitabı Seçildi

Dünyaca ünlü, ödüllü yemek blogu Cafe Fernando’nun yazarı Cenk Sönmezsoy’un ilk kitabı “Cafe Fernando – Bir pasta yaptım, yanağını dayar uyursun”, gastronomi dünyasının en prestijli uluslararası ödülü olarak kabul edilen Gourmand Dünya Yemek Kitapları Ödülleri’nin blogger kategorisinde Dünya Birincisi seçildi.
 

Yemek kitabı ödüllerinin Oscar’ı olarak bilinen “Gourmand Awards”da bu yıl 205 ülkeden 10.000’e yakın yemek kitabı yarıştı. Ödüllerin ilk etabında, kitaplar kendi ülkeleri dahilinde değerlendirip farklı kategorilerde birinciler seçildi. Cafe Fernando, ödüllerin ilk etabında, “En İyi Blogger Kitabı”, “En İyi Tatlı Kitabı” ve “En İyi Fransız Mutfağı Kitabı” kategorilerinde “Türkiye’nin En İyi Yemek Kitabı” ilan edildi.

 

Daha sonra ülke birincileri, ödüllerin ikinci etabı olan, Çin’in Yantai şehrinde düzenlenen “Best in the World”de yarıştı. Cafe Fernando, büyük ödülün blogger kategorisinde “Dünyanın En İyi Yemek Kitabı” seçildi. Bu, aynı zamanda Gourmand Dünya Yemek Kitapları Ödülleri’nde Türkiye’nin bu sene kazandığı tek ödül.

 

Bundan tam bir yıl önce Okuyan Us Yayınevi’nden çıkan “Cafe Fernando – Bir pasta yaptım, yanağını dayar uyursun”, daha önce de TimeOut İstanbul tarafından “Yılın Yemek Kitabı” olarak seçilmişti. İlk baskısı üç gün içinde tükenen ve altı ayda altı baskı yapan kitap, Cenk Sönmezsoy’un öğrenciyken yurt mutfağında yaptığı domatesli makarnadan Dolce & Gabbana’ya özel tasarladığı brownie’ye kadar uzanan bir yemek hikayesi. Dünyanın farklı ülkelerinde 250 binden fazla okuru olan Cafe Fernando blogunun yazarı ve fotoğrafçısı Cenk Sönmezsoy, kitabı için 4 yıldan uzun bir süre çalıştı. Tariflerin hepsini sayısız deneme sonucunda geliştirmekle kalmayıp farklı mutfak deneyimlerine sahip bir grup gönüllüye de deneten Sönmezsoy, iletilen yorumlar ışığında şekillendirdiği kurabiye, kek, pasta, tart, ekmek, dondurma ve reçel gibi 100’ü aşkın tatlı ve hamurişi tarifinin fotoğraflarını da kendisi çekti.

 

Sönmezsoy, daha önce bloguyla da uluslararası ödüller kazanmıştı. Times Gazetesi tarafından “Dünyanın En İyi 50 Yemek Blogu”ndan biri seçilen Cafe Fernando, efsane yemek dergisi Saveur’ün düzenlediği blog ödüllerinde üç sene arka arkaya 40.000 blog arasından sıyrılarak “En İyi Seyahat Blogu”, “En İyi Yemek Yazısı” ve “En İyi Özgün Tatlı Tarifi” ödüllerine layık görülmüştü.

Cenk Sönmezsoy Hakkında

 

Uluslararası ödüllere sahip yemek blogu Cafe Fernando’nun yazarı ve fotoğrafçısı Cenk Sönmezsoy, Bilkent Üniversitesi İşletme bölümünden mezun olduktan sonra University of San Francisco’da MBA programını tamamlamıştır. Kariyerine San Francisco’daki bir halkla ilişkiler ajansında başlayıp, Türkiye’ye döndükten sonra uzun seneler pazarlama ve reklamcılık sektörlerinde çalışan Sönmezsoy, blogu Cafe Fernando 4 yaşına girdiğinde kurumsal hayatına son verip tam zamanlı blog yazarı olmuştur. Blogundan ve kitap çalışmalarından arta kalan zamanlarında yemek stilistliği ve fotoğrafçılık yapmaktadır. “Cafe Fernando – Bir pasta yaptım, yanağını dayar uyursun” yazarın ilk kitabıdır.
blog – cafefernando.com/turkce

portfolyo – cenksonmezsoy.com

twitter – @cafefernando

instagram – @cafefernando