KOZALARAVİGNON Festivali’nde

Oyuncu Demet Evgar’ın kurduğu ve 2012 yılından bu yana çok farklı ve başarılı prodüksiyonlara imza atan Pangar Tiyatro Topluluğu, dünyanın en büyük sahne sanatları festivali olarak kabul edilen Avignon Off programına kabul edildi. Ayşenil Şamlıoğlu’nun yönetiminde, Adalet Ağaoğlu’nun eseri Kozalar’la bir ay boyunca festivale konuk olacak yapım, üç yıldız oyuncuyu bir araya getiriyor.

Demet Evgar, Binnur Kaya ve Esra Dermancıoğlu’nun usta oyunculuklarıyla öne çıkan yapım, birlikte üretmeyi seven birçok kadın tarafından yaratıldı. Eserdeki kahramanların isimsiz olmasıyla evrensel niteliği güçlenen metin, Fransa’da orijinal dilinde (Türkçe) oynanacak ve Fransızca elektronik üst yazı uygulaması kullanılacak.

%100 Türkiye yapımı bir eserin, yıllardır üst üste Avignon Off’un en iyi salonlarından seçilen “Entrepôt Sahnesi”nde bir ay boyunca kesintisiz olarak sahnelenecek olması, Avrupa’dan milyonlarca sanatseverin aktığı festivalde önemli bir Türkiye rüzgârının oluşmasını sağlayacak. Adalet Ağaoğlu’nun, dünya gündemini üç farklı kadının gözünden yakalayan eserinin Türkçe icra edilecek olması da, dilimizin bu büyük uluslararası organizasyonda temsili açısından önem taşıyor.

“Bu topraklarda çok değerli hikâyeler var ve dünyaya ulaşmayı, dünyaya anlatılmaya bekliyorlar. Onları saklandıkları yerden çıkarıp, sesimizi kültür ve sanatla dünyaya duyurmak biz ‘hikâye anlatıcılarının’ görevi” diyen Demet Evgar, Kozalar adlı eserin zamanlar-üstü özelliğine de dikkati çekiyor.

Ağaoğlu’nun günceli kalbinden yakalayan oyunu, 1971’de, soğuk savaşın hâkim olduğu dünya algısının Türkiye’deki yansımaları üzerine ele alınmış bir oyun. Ancak günümüzde dünyanın dört bir yanını etkileyen terör, iç savaş, kadınların toplumdaki yeri ve mültecilerle ilgili konulara da ışık tutuyor.

Pangar Tiyatro’nun sunduğu “Kozalar”, Uluslararası Avignon Festivali’nin ardından Avrupa’daki farklı festivallere konuk olacak ve Ekim 2016’da yurda dönecek ve İstanbul’da sahnelenmeye başlayacak.

“Kozalar” Hakkında

“Kozalar” 7-30 Temmuz tarihleri arasında saat 19:45’te Fransa – Avignon L’Entrepôt Tiyatrosu’nda izlenebilir. Salı günleri performans yoktur.

Eser: Adalet Ağaoğlu
Oyuncular: Demet Evgar, Binnur Kaya, Esra Dermancıoğlu
Fransızcaya çeviri: Ani Haddeler Pekman
Prodüksiyon: Pangar
Koreografi: Candaş BaşMüzik: Tuluğ Tırpan
Dekor Ve Kostüm: Tomris Kuzu
Işık Tasarım: Cem Yılmazer
Ses Tasarım: Okan Yalabık

Reklamlar