Sonbaharın Rengi FİLMEKİMİ 7 Ekim’de Başlıyor!

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından Vodafone FreeZone sponsorluğunda düzenlenen 15. Filmekimi, 7 Ekim’de başlıyor. 51 filmlik programıyla sinemaseverlerin ayı gözdesi Filmekimi yoğun istek üzerine 17 ek seansla geliyor.

Filmekimi, her yıl olduğu gibi, dünya festivallerinde gösterilmiş, ödüller almış, eleştirmenlerin ve izleyicilerin ilgisini çekmiş ve merakla beklenen yeni yapımları içeren zengin programıyla Ekim ayının en çok konuşulan sinema etkinliği olacak. Filmekimi, Vodafone FreeZone sponsorluğunda, İstanbul’da 7-16 Ekim tarihlerinde 10 gün sürecek bir maratonla birlikte İstanbul dışında da Ekim ayı boyunca gösterimlerine devam edecek. Filmekimi gösterimleri İstanbul’da bu yıl Beyoğlu’nda Beyoğlu ve Atlas sinemaları, Kadıköy’de Rexx Sineması ve Cinemaximum City’s Nişantaşı’da yapılacak.

On beşinci yılında Filmekimi programında, Altın Palmiyeli Ken Loach filmi I Daniel Blake’den, Xavier Dolan’ın Cannes Film Festivali’nde Büyük Ödül’ü kazanan Alt Tarafı Dünyanın Sonu / It’s Only the End of the World’e, Oscar’lı yönetmen Asghar Farhadi’den, Bağımsız Amerikan sinemasının kahramanlarından Jim Jarmusch’a, Güney Kore’nin yıldız yönetmeni Park Chan-wook’tan modern klasiklerin yönetmeni Paul Verhoeven’e ve kara mizahtan vazgeçmeyen yönetmen Todd Solondz’dan her filmi olay yaratan Pedro Almodovar’a kadar merakla beklenen birçok yönetmenin filmi yer alıyor. Filmekimi programında yer alan 12 filmin Oscar aday adaylığı açıklandı. Filmekimi’nde ayrıca, Cannes Eleştirmenler Haftası, Saraybosna, Kudüs film festivallerinde ödüller kazanan Mehmet Can Mertoğlu’nun Albüm filminin İstanbul prömiyeri de yapılacak.

Filmekimi’ndeki Ek Seanslara Dikkat

Filmekimi’nde sinemaseverlerin yoğun ilgi gösterdiği filmlere ek seanslar konuldu: 15. Filmekimi bir ilke imza atarak 17 ek seansla başlıyor.

Politik sinemanın zirvesindeki Ken Loach’a ikinci kez Altın Palmiye kazandıran Ben Daniel Blake / I, Daniel Blake,
Xavier Dolan’ın Cannes Film Festivali’nde Büyük Ödül ve Ekümenik Jüri Ödülü kazanan son filmi Alt Tarafı Dünyanın Sonu / It’s Only the End of the World,
Altın Palmiye’li Rumen yönetmen Cristian Mungiu’nun Cannes’da En İyi Yönetmen Ödülü’nü paylaşan yeni filmi Graduation / Mezuniyet,
Bağımsız Amerikan sinemasının kahramanlarından Jim Jarmusch’un şiirle dolu şiirsel filmi Paterson,
Güney Kore’nin yıldız yönetmeni Park Chan-wook’un, Cannes Film Festivali’nde yarışan aşk üçgeni Hizmetçi / The Handmaiden,
Cannes Film Festivali’nde eleştirmenlerden tarihin en yüksek puan ortalaması alan, Maren Ade’nin son derece duygusal komedisi Toni Erdmann,
Fransız Première dergisinin “Z Kuşağı için Easy Rider” olarak tanımladığı, Cannes’da çoğu eleştirmeni kendine hayran bırakan ve festivalden Jüri Ödülü ile dönen yeni Andrea Arnold filmi American Honey,
Terrence Malick’in evrenin tarihi üzerine görkemli bir belgesel olan yeni filmi Zamanın Yolculuğu / Voyage of Time,
Meryl Streep ve Hugh Grant’ın performanslarıyla adından söz ettiren, Stephen Frears’in detone soprano Florence Foster Jenkins’in gerçek hikâyesini anlattığı Florence,
Her filmi olay yaratan Pedro Almodovar’ın, bir kadının hayatının gizemlerine uzanan bir yolculuğu anlattığı 20. filmi Julieta,
Berlin Film Festivali’nde Trine Dyrholm’e En İyi Kadın Oyuncu Ödülü getiren, Thomas Vinterberg’in son filmi Komün,
Gaby Dellal’in trans sorunlarına eğilen klişeler ve duygu sömürüsünden uzak, gücünü şahane performanslarından alan samimi ve eğlenceli filmi Three Generations.

Filmekimi ile ilgili tüm bilgileri ve duyuruları filmekimi.iksv.org adresinden ve Filmekimi’nin sosyal medya hesaplarıyla internet sitesinden takip edebilirsiniz.
Ek seansların çizelgesini aşağıda bulabilirsiniz:

7 Ekim Cuma

Atlas Sineması
11.00 – Florence
13.30 – Hizmetçi
16.00 – Alt Tarafı Dünyanın Sonu

Beyoğlu Sineması
11.00 – Mezuniyet
13.30 – Three Generations
16.00 – Toni Erdmann

Rexx Sineması
16.00 – Ben, Daniel Blake
24.00 – Julieta

8 Ekim Cumartesi
Rexx Sineması
24.00 – Alt Tarafı Dünyanın Sonu

14 Ekim Cuma
Rexx Sineması
13.30 – Julieta

15 Ekim Cumartesi

Rexx Sineması
24.00 – American Honey

17 Ekim Pazartesi

Atlas Sineması
13.30 – Komün
16.00 – Zamanın Yolculuğu
19.00 – Satıcı
21.30 – Ben, Daniel Blake

Rexx Sineması
19.00 – Paterson
21.30 – Toni Erdmann

İlk kez düzenlendiği 2002 yılından bu yana İstanbullu sinemaseverlerin büyük ilgiyle takip ettiği Filmekimi, 2015’te 6 kentte toplam 75 bine yakın sinemaseverle buluştu.

%100 Müzik’le Filmekimi’nde Beatles Partisi

14 Ekim akşamı Filmekimi programında yer alan The Beatles: Eight Days a Week filmi kapsamında bir parti düzenlenecek. Salon’da gerçekleşecek %100 Müzik’le The Beatles partisinde müzisyen ve aktörlerin sevdikleri The Beatles şarkılarını söyleyeceği gecenin ardından Radyo Eksen Session ile geceye devam edecek. Gecede Özge Fışkın, Onur Özaydın, Çiğdem Erken, Allen Hulsey, Banu Güven, Önder Focan, Berk Hakman, Sena Şener ve Selen Öztürk daha birçok sürpriz isim sahne alacak. 

Filmekimi Türkiye’yi Gezmeye Devam Ediyor

İstanbul dışı gösterimlerine 2011’de başlayan Filmekimi, bu yıl da Türkiye’nin farklı kentlerindeki sinemaseverlere yılın en iyi ve en güncel filmlerini sunmaya devam edecek. Filmekimi, bu yıl Ankara, İzmir, Bursa ve ilk kez Eskişehir’e de uğrayacak.

7-9 Ekim Ankara – Büyülü Fener Kızılay Sineması

13-16 Ekim İzmir – Cinemaximum Mavibahçe

21-23 Ekim Bursa – Bursa Konak Kültürevi ile Sanat Mahal

21-23 Ekim Eskişehir – Cinemaximum Espark 

Filmekimi Afişleri

Filmekimi bu yıl 51 filmlik zengin programının yanında 15.inci yıla özel hazırlanan afişleriyle de dikkat çekiyor. Bu yıl “Sonbaharın rengi Filmekimi” temasıyla hazırlanan afişlerde birbirinden ünlü isimler yer alıyor. Juliette Binoche, Berenice Bejo, Angeliki Papoulia, Şebnem Bozoklu’nun yanı sıra Elijah Wood, Fırat Çelik ve Berk Hakman bu yıl Filmekimi rengine bürünerek afişlerde yer alıyor.

Filmekimi Biletleri

Filmekimi biletleri, Biletix satış noktaları, Biletix çağrı merkezi, Biletix web sitesi (biletix.com) ile Atlas ve Rexx sinemalarının gişelerinden temin edilebilir.

Vodafone FreeZone’lular bu yıl da Filmekimi’ne 1 bilet aldıklarında 2. biletleri hediye olacak.

Ayrıntılı bilgi için: filmekimi.iksv.org
Filmekimi’ni sosyal medyada takip etmek için:
facebook.com/filmekimi
twitter.com/filmekimi_iksv
instagram.com/filmekimi
#filmekimi16

Reklamlar