Modern Sanat Kamu Koleksiyonu! / Public Collection of Modern Art!

Manuel Pelmuş ve Alexandra Pirici

Pelmuş ve Pirici’nin, seçili modern sanat eserlerini fiziki olarak canlandırmaya dayalı performatif işi Modern Sanat Kamu Koleksiyonu 13 Ekim’den 6 Kasım’a SALT Galata’da. Performanslar, Türkiye’den üç oyuncu tarafından Türkçe anlatımla gerçekleştirilecek.

13 Ekim-6 Kasım
Çarşamba-Cumartesi 16.00 – 19.00
Pazar 15.00 – 18.00
SALT Galata

Manuel Pelmuş ve Alexandra Pirici’nin performatif işi, modernitenin söylemler tarihi ile önemli anları arasında bir diyalog oluşturarak modern sanata özgün bir bakış sunar. Seçili modern sanat eserlerini beden hareketleri ve anlatımlarla canlandırmaya dayalı olan performans, SALT Galata’da Mustafa Karadağ, Buyan Yağmur Memişoğulları ve Müge Olacak tarafından Türkçe olarak gerçekleştirilecek.

Modern Sanat Kamu Koleksiyonu (2014), Çarşamba’dan Pazar’a her gün üç saat, SALT Galata’nın birinci katı ile yapının diğer yerlerine yayılacak bir sergi şeklinde hazırlandı. Bu temelde performans, maddi olmayan üretimler ve bunların ekonomisine ilişkin soruları irdelemeyi amaçlar. Ayrıca, tarih yazımına yön veren müzelerin geleneksel açıdan köşe taşı addedilen kalıcı koleksiyonlarının olması ya da -özellikle SALT’ın durumunda- olmamasının ne anlama geldiğini sorgular.

Van Abbemuseum’un (Eindhoven, Hollanda) Confessions of the Imperfect, 1848 – 1989 – Today [Kusursuzluk İtirafları, 1848 – 1989 – Bugün] adlı sergisi için üretilen Modern Sanat Kamu Koleksiyonu, SALT’ın da üyesi olduğu L’internationale müze konfederasyonunun karşılıklı ödünç anlaşması çerçevesinde ve Tek ve Çok sergisi bağlamında sunulmaktadır.

Oyuncuların hazırlık süreçlerine eşlik eden Manuel Pelmuş, 13 Ekim Perşembe saat 19.00’da SALT Galata’da, sanat pratiğinin yanı sıra Tek ve Çok’un irdelediği özgün kopyalar kavramıyla performansın nasıl ilişkilendiği üzerine bir konuşma (İngilizce) yapacak.

Tek ve Çok, 13 Kasım’a kadar SALT Galata’da görülebilir. #internationale

Manuel Pelmuş koreografi alanında çalışmalar yaptı; yakın zamanda üretimini görsel sanatlar alanına yoğunlaştırdı.

Alexandra Pirici koreografi ve performans alanında çalışmalar yaptı; disiplin dışı bir yaklaşımla film ve müzik gibi çeşitli mecraları bir araya getiren bir pratikte üretimini sürdürmektedir.

İşleri uluslararası kurumlarda sunulan sanatçılar, 2013 tarihli projeleri An Immaterial Retrospective of the Venice Biennale [Venedik Bienali’nin Maddi Olmayan Bir Retrospektifi] ile 55. Venedik Bienali’nde Romanya’yı temsil etmiştir.

Manuel Pelmuş’un İstanbul daveti, İstanbul “Dimitrie Cantemir” Romen Kültür Merkezi tarafından desteklenmiştir.

——————————————–

Manuel Pelmuş & Alexandra Pirici

Pelmuş and Pirici’s action-exhibition, composed of physical enactments of works of modern art, will be performed Wednesday to Sunday at SALT Galata between October 13 and November 6.

October 13 – November 6
Wednesday – Saturday 16.00 – 19.00
Sunday 15.00 – 18.00
SALT Galata

Manuel Pelmuş and Alexandra Pirici’s performative work proposes an overview of modern art by creating a dialogue between the history of discourses and important moments of modernity, via the enactment and combined choreography of three actors: Mustafa Karadağ, Buyan Yağmur Memişoğulları and Müge Olacak.

While the work may be performed in different spaces throughout SALT Galata, as an ongoing action-exhibition, it relies on the same convention as any display of material objects and will be cited as such. It thus reflects on questions of immaterial production and its economy in museum and gallery space, as well as on the very notion of what it means to hold, or — specifically in SALT’s case — to not hold, a permanent material collection that is traditionally seen as the cornerstone of the museum as a legacy-building institution.

Public Collection of Modern Art (2014) is loaned within the scope of SALT’s current exhibition One and the Many as part of the L’Internationale museum confederation’s reciprocal loan agreement from the Van Abbemuseum where it was initially commissioned for the exhibition Confessions of the Imperfect, 1848 – 1989 – Today. For the presentation at SALT Galata, Manuel Pelmuş has trained local performers, and the text components are in Turkish. The artist will give a talk (in English) about his practice and where appropriate in relation to the concept of genuine copies on Thursday, October 13 at 19.00, SALT Galata.

The work will be performed Wednesday to Sunday for three hours each day on the first floor of SALT Galata, and other spaces in the building.

The exhibition One and the Many is on view at SALT Galata until November 13.
#internationale

Manuel Pelmuş has a background in choreography, but more recently his work has crossed over into the visual arts field.

Alexandra Pirici has a background in choreography and performing arts, but her approach is undisciplined and her practice merges different mediums, including film and music.

Both artists have presented their work at institutions internationally, and collaboratively represented Romania at the 55th Venice Biennale with the acclaimed project An Immaterial Retrospective of the Venice Biennale (2013).

Manuel Pelmuş’ invitation is supported by the Romanian Cultural Institute Istanbul.

Reklamlar