DR. NEJAT F. ECZACIBAŞI 10. ULUSAL BESTE YARIŞMASI Şartnamesi Açıklandı

İzmir Kültür Sanat ve Eğitim Vakfı’nın (İKSEV),Kurucu Başkanı Dr. Nejat F. Eczacıbaşı adına düzenlediği Ulusal Beste Yarışması’nın onuncusu, piyano ve orkestra için bestelenmiş “Konçerto” dalında yapılacak. Çoksesli müziğimize yeni yapıtlar kazandırmak, genç bestecilerimizi özendirmek, desteklemek, onlara yeni olanaklar sağlamak amacıyla düzenlenen yarışmanın son katılma tarihi 15 Aralık 2017 Cuma günü saat 17.00 olarak açıklandı.

Yarışma Genel Sekreteri Dramaturg Serdar Ongurlar, yarışmanın 2018’de sonuçlanacağını belirterek, “İKSEV, bu yarışmanın yaşının ikili hanelere ulaşmasından büyük bir onur ve memnuniyet duymaktadır. ‘Nejat F. Eczacıbaşı Ulusal Beste Yarışması’nın bu kez onuncusu gerçekleştirileceğinden, gönderilen yapıtların İzmir’e ithaf edilmesini ve konçertoya (eğer verilecekse) İzmir ile ilgili bir isim verilmesini öneriyoruz” dedi.

Gürer Aykal (Orkestra Şefi), İdil Biret (Piyanist), Turgay Erdener (Besteci), Rengim Gökmen (Orkestra Şefi), Gülsin Onay (Piyanist), Hasan Uçarsu (Besteci) ve Serdar Yalçın’dan (Besteci-Orkestra Şefi) oluşan Seçici Kurulun Ocak 2018’de yapacağı ilk değerlendirme sonucunda finale bırakacağı eserler Yarışma konseriyle derecelendirilecek.

​1996’dan beri iki yılda bir aynı heyecan ve coşkuyla düzenlenen Yarışmanın bu güne kadar müziğimize 155 yeni eser kazandırdığını ifade eden Ongurlar, “geçmiş yıllarda ödül alarak deneyim kazanan birçok bestecimizin bugün olgunluk dönemlerinde olduklarını göz önüne alır, günümüzde yapıtlarının severek dinlendiğini düşünürsek Yarışmamızın amacına ulaştığını söyleyebiliriz” dedi.

​10. Dr. Nejat F. Eczacıbaşı Ulusal Beste Yarışması Şartnamesi iksev.org sitesinden veya info @ iksev.org adresinden temin edilebilir.