ÇİĞDEM ERKEN’den “Unutulmaz Aşk Şarkıları” ile UNUTULMAZ KUTLAMA! / FÜSUN BALKAYA

ENKA Kültür Sanat 29.Yıl Tiyatro Buluşması kapsamında 27.Mart.2017 ’ Dünya Tiyatro Günü’ Çiğdem Erken ve Orkestrası eşliğinde sanatçı dostları tarafından seslendirilen sahnelerin unutulmaz aşk şarkıları seyircisinin alkışları ile taçlandırılmıştır.

Seyircinin mutluluğu!

ENKA Kültür de yeniliğe, farklılığa açık hoşgörülü ve müziğin birleştirici gücüne inanan muhteşem bir seyirci profili de o gece Çiğdem Erken ve Sanatçı arkadaşlarını yalnız bırakmamıştır.

Seyirci sadece müziği dinlemekten öte Erken’in müziğini, emeklerini ve de sahnede samimi sıcak enerjisini aynı duygularla paylaşmıştır.

Seyircinin kalabalıklığı kapalı gişe görüntüsü veren konserde Çiğdem Erken’in bu anlamda seyircisi ile muhteşem bilinmeyen ilişkisini de ortaya çıkarmış, seçtiği şarkılar ve düzenlemeleri ile aşk şarkıları gerçekten kendi coğrafyasında ve seyircisinin yüreğinde o gece de doğru yerini bulmuştur.

Müziğin sınır tanımayan özelliğine seyircinin de sınır tanımazlığı ,Erken ve Sanatçı arkadaşlarının çalışma repertuarında yer alan çeşitlilik ile de o gece karşılığını en güzel şekilde aldığı düşüncemiz kesinleşmiştir.

Konserde Çiğdem Erken ve Sanatçı arkadaşlarının sahneyi kullanış şekli seyirciyi kendi evinde gibi hissettirmesi en olağan olmayan ve en mükemmel tarafını oluşturmuştur.

İlk konserden bu güne daima seyirci ile kurulan sıcak temas katılım ve beğeni oranını arttıran muhteşem müzikal frekansı bu kutlama gecesinde de yaratılmıştır.

Konsere kimler katıldı?

Farklı özelliklere sahip sanatçıların ortak noktası bu konser de , tiyatro ve oyunculuk etiketini taşıyan erkek ve kadın sanatçılardan oluşması her zaman ki gibi olmuştur.Başarılarını kanıtladıkları alan dışında ,yeteneklerini keyifle olduğu kadar biraz da cesurca paylaşmışlardır.

Sanatçıların alanlarının çok önemli gününde yine sanatın bir başka uzantısında bir an için var olmak güzelliğine başta Çiğdem Erken Konser Projesi ve ona destek veren sanatçıların imzası hem önemli, hem de örnek olmuştur.

Alican Yücesoy, Caner Cindoruk, Celil Nalçakan, Çağan Irmak, Demet Evgar, Devrim Yakut Gökçe Bahadır, Hakan Bilgin, Keremcem, Özge Borak, Selçuk Borak, Serkan Keskin, Tuba Ünsal, Tuğrul Tülek ve Çiğdem Erken sahnelerin iz bırakmış ve unutulmamış aşk şarkılarında yine tüm katılan sanatçıların ortak aşkı olan tiyatro adına ‘Dünya Tiyatro Günü’ armağanı olarak anlamlı bir şekilde başka bir ortak dilin şemsiyesi altında bu günü sanatçılar kutsamış ve kutlamışlardır.

Gökçe Bahadır dışında tüm sanatçıların ikişer şarkı seslendirdiği konserde Demet Evgar –Alican Yücesoy, Özge Borak-Selçuk Borak, Çiğdem Erken-Çağan Irmak düetleri ile konuk sanatçı İskender Paydaş kutlama gecesine ayrı bir renk katmıştır.

Sanatçılar ve heyecan

Konser de tiyatro müzisyeni tanımını da üzerinde en güzel şekilde taşıyan Erken’in sanatçı arkadaşlarına verdiği desteğini, özenli sunumunu ve onu taçlandıran yapısı ile müziğin kraliçesi, piyanonun ustası gibi tanımları hak edişinin getirdiği tevazusu ise konserin bir başka önemli özelliğini de ortaya çıkarmıştır.

Bu projeye katılan sanatçılar arasında oyunculuğunu çok sevdiğim Devrim Yakut’un samimi heyecanı, filmlerini son zamanlarda oldukça eleştirdiğim Çağan Irmak’ın sahnede duruş farklılığı, Gökçe Bahadır’ın fazla güveni,Serkan Keskin ‘in tüm sahne empatisi, Tuba Ünsal’ın bebeksi görüntüsü, Demet Evgar’ın fırtına hali, Keremcem’in beyefendiliği, Özge –Selçuk Borak’ın rahatlığı gibi durumlarda sahnelerin unutulmaz şarkılarına yine sanatçılar kendi içlerinde ara başlıklar da oluşturmuştur.

Tiyatro Müziğinde genç bir usta!

Çiğdem Erken’i üzerinde mavi kostümü, uzun dalgalı saçları ile piyano’sunun başında genç bir usta olarak konser de görmek ve onun Brecht ile Shakespeare hayranlığını bilmek de seyircisine tiyatro adına ayrı bir güven kazandırmıştır.

Çiğdem Erken’in sesi ile piyanosundan, seyircisinin doğrudan içine akan duygusal iletişimini tutmanız mümkün olmadığı gibi etkisinin de dokunup geçip giden an’lardan olmadığı gerçek anlamda hissedilmiştir. Masalımsı bir tat ve sanatsal hazzın birleştiği yerde sizi yakalayabilen, sıcacık duyguların rengarenk skalasında sizi kendi dünyanız da bir yolculuğa çıkarmayı başaran Çiğdem Erken ve arkadaşlarının gerçekleştirdiği sahnelerden unutulmayan aşk şarkıları konser projesi gerçekten müzikal anlamda da çok başarılı olmuştur.

Çiğdem Erken ve başarı

Çiğdem Erken ülkemizin en önemli ve ilk sanat mektebi Ankara Devlet Konservatuarında başlayan öğretim hayatını yine en önemli ilk vakıf üniversitemiz olan Ankara Bilkent Üniversitesinde lisansüstü eğitimi ile sanatta yeterlik programı yaparak tamamlamıştır. Lisans ve lisansüstü eğitimini tamamladığı üniversitelerde ve daha sonra Yıldız Teknik Üniversitesin de öğretim üyesi olarak çalışmıştır.

Ayşegül Sarıca ve Yücel Erten’in öğretileri sanatçının hayatında önemli olmuş, Tiyatro Müziği ve Müzikaller üzerine yaptığı başarılı çalışmaları Afife Jale, Direklerarası, Eleştirmenler Birliği ve daha bir çok ödülü sanatçıya getirmiştir.

Güçlü aile yapısı ve Erken

Tekirdağ –Macaristan fahri başkonsolosu olan babası Erdoğan Erken, başarılı iş kadını ve sivil toplum kuruluşlarında önemli görevler üstlenmiş annesi Nursen Erken ile kendisinden başka biri hukukçu diğeri kendisi gibi müzik alanında başarılı bir akademisyen iki kız kardeşle Çiğdem Erken çok güçlü bir aile yapısına da sahip olmanın mutluluğunu tıpkı çok küçük yaşta piyano çalmaya başlamanın mutluluğu gibi sanatçı kimliğinin için de bu durumu özenle muhafaza etmesini de bilmiştir.

Sahnelerin unutulmaz aşk şarkılarından oluşan ve üçüncüsünü 27 Mart da seyircisine sanatçı arkadaşları ile armağan eden sevgili Çiğdem Erken’e bizim de yüreğimizden tiyatro adına, sanat adına teşekkürlerimiz olmuştur.

Füsun Akmen Balkaya (27.03.17/ENKA-İST)