Boğaziçi Üniversitesi’nde ‘’MEMLEKETİMDEN İNSAN MANZARALARI’’ Gösterildi!

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Boğaziçi Üniversitesi Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Araştırma Merkezi ile Açık Radyo tarafından, Nâzım Hikmet’in 70 yıl aradan sonra, ‘’Memleketimden İnsan Manzaraları’’ eserinden esinlenerek hazırlanan ‘’Türkiye Hikâyelerini Anlatıyor’’ projesi şairin 54. ölüm yıl dönünde Boğaziçi Üniversitesi’nde gerçekleşen panelle kitlelerle buluştu.

Paul Auster’ın Babamın Tanrı Olduğunu Sandım kitabında topladığı Amerika’nın her yerinden yazılıp gönderilen gerçek yaşam hikâyelerini radyoda seslendirmesi projesinden ilham alan Açık Radyo ve Boğaziçi Üniversitesi Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Araştırma Merkezi, Nazım Hikmet’in ölüm yıldönümü dolayısıyla , Can Yayınları tarafından basılan, 102 yazarın, ‘’Memleketimden İnsan Manzaraları’’ eserinden esinlenerek oluşturduğu 116 öyküsünden oluşan “Türkiye Hikâyelerini Anlatıyor” kitabını bir çağrıya dönüştürdü. 2 Haziran Cuma Günü düzenlenen anma töreni ve panelde “Türkiye Hikâyelerini Anlatıyor” kitabının yazarları bu kez öykülerini kendileri seslendirdi.

Boğaziçi Üniversitesi Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Araştırma Merkezi ile Açık Radyo’nun 2015 yılında, “Türkiye Hikâyelerini Anlatıyor” sloganıyla başlattığı ve bu yıl Can yayınları tarafından kitap haline getirilen proje kapsamında herkes kendi hikâyesini anlatmaya çağrılmıştı. Merkeze ulaşan yüzlerce hikâyeyi Murat Gülsoy, Güven Güzeldere, Ömer Madra ve İlksen Mavituna’dan oluşan seçici kurul tarafından değerlendirdi. Ön elemeden geçen hikayeler, yazar, şair ve akademisyenlerden oluşan bir editör ekibi tarafından yayına hazırlandı. Seçilen 102 yazardan 116 öykü Açık Radyo mikrofonlarından seslendirildikten sonra Can Yayınları tarafından basılarak kitap haline getirildi. Türkiye hikayelerinin anlatıldığı kitapta Aile, Aşk ve Delilik, Yoksulluk, Toplumsal ve Kültürel Kimlik, Hayvanlar, Köy ve Taşra, Ölüm, Şehir Hayatı, Toplumsal ve Siyasal Olaylar, Yardımlaşma ve Dostluk gibi başlıklar altında toplandı.

2 Haziran 2017 Cuma günü, Nâzım Hikmet’in 54. ölüm yıldönümünü vesilesiyle Boğaziçi Üniversitesi Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Araştırma Merkezi’nin ev sahipliğinde yapılan etkinliğe kitaba katkı veren yazarlar, editörler ve seslendirenler katıldı.