BABYLONDA BU HAFTA (9-11 Mayıs 2019)

Babylon’un programında bu hafta, 9 Mayıs Perşembe “High Voltage: An Evening of Electronic Music”, 10 Mayıs Cuma Etnik Bas serisi kapsamında “Ben Fero” ve 11 Mayıs Cumartesi günü “Korhan Futacı” bulunuyor.

Elektro-akustik müzik performans gecesi “High Voltage”, 9 Mayıs Perşembe günü Babylon’da müzikseverlerle buluşuyor. “High Voltage” performans gecesi; İstanbul bazlı, alanında öncü müzik ve beste çalışmaları yapan Uğur Can Akkaya, Aslı Balâ Aşkan, Onur Dağdeviren, Melis Keskin, Emre Öztürk, Seza Yüzbaşı ve Naci Tepedelen’in; çok kanallı ses sistemlerini kullanarak sabit ortam kompozisyonları paylaşacağı konser ile başlayacak. Gece, Üstün Lütfi Yıldırım’ın elektro-akustik müzik projesi Akkor’un çok kanallı müzik performansı, ışık ve video yerleştirmeleri içeren yeni görsel-işitsel projesi “Quadradesic” ile devam edecek. Türkiye ve dünyada ismini duyurmuş Algorave müzisyenleri; ses ve görüntüleri eş zamanlı olarak kodlayarak, müzikseverlere post-dijital müzik türleri arasında gezinen algoritmik bir doğaçlama deneyimi sundukları “Algorave Party” ile “High Voltage” gecesinin kapanışını yapacak.

Trap ve hip-hop’un yükselen isimlerinden Ben Fero, “Etnik Bas” serisi kapsamında 10 Mayıs Cuma akşamı Babylon’a konuk oluyor.

Farklı coğrafyaların geleneksel müziklerini; bas ağırlıklı altyapılar, elektronik beat’ler, dub, trap, hip-hop, funk ve rock elementleriyle birleştiren sound’ların yer aldığı Etnik Bas serisi müzikseverleri dans pistine davet ediyor.

Ben Fero; Basketbol dünyası, vücut geliştirme ve İzmir’in kendine özgü yaşam tarzını esprili bir anlatım stili ve yüksek enerjili trap ve hip-hop sound’uyla bir araya getiriyor. İlk teklisi “Mahallemiz Esmer” ile geçtiğimiz sene dikkatleri üzerine çeken Ben Fero ardından yayımladığı “Kimlerdensin” ve “3 2 1” teklileriyle başarılı çıkışına devam ederek hayran kitlesini genişletti. Dinleyicilerinin heyecanla beklediği çıkış albümü “Orman Kanunları”nı Şubat ayında müzikseverlerle paylaşan Ben Fero, albümdeki birçok parçayla kısa süre içerisinde listelerin başında yer edindi.

Karanlık tınıları, sert ve enerjik performasıyla söz yazarı, besteci ve saksafoncu Korhan Futacı, 11 Mayıs Cumartesi akşamı Babylon’a konuk oluyor. Tamburada’nın “Fantastik” albümündeki besteleri, söz yazımı ve saksafon performansıyla ismini duyuran Korhan Futacı; parçası olduğu dörtlü DANdadaDAN’ın “Sen Bana Birini Android” albümüyle dinleyici kitlesini genişletti. Müzik kariyeri boyunca İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa ve Antalya gibi Türkiye’nin birçok şehrinde sahne alan müzisyen; Berlin, Antwerp, İstanbul, Akbank ve Afyon gibi önemli caz festivallerinde performans sergiledi. Tüm sözlerin ve bestelerin kendine ait olduğu ilk albümü “Kara Orkestra”yı 2010 senesinde dinleyicisiyle paylaştı. İstanbul’un kaosu ve deliliğin hikayesini müziğine yansıtmayı başaran Korhan Futacı, ikinci albümü “Pavurya”yı 2012’de yayımladı. 2008’den bu yana içinde yer alarak serbest caz ve doğaçlama çalışmalarını sürdürdüğü grubu Konstrukt ile Peter Brötzmann, Joe McPhee, Akira Sakata, Evan Parker, Marshall Allen, Thurston Moore, Keiji Haino, William Parker, Okay Temiz gibi birçok önemli müziyenle aynı sahneyi paylaştı.

Biletler, Mobilet iOS ve Android uygulamaları ile mobilet.com üzerinden ve Babylon Gişe’den satın alınabiliyor.