AKBANK SANAT’tan DÜNYA CAZ GÜNÜ’ne Özel 3 Canlı Konser!

Akbank Sanat Nisan ayında Dünya Caz Günü kapsamında birbirinden özel canlı performansları sosyal medya kanallarında sanatseverlerle buluşturmaya devam ediyor.
Kontrbasçı Ozan Musluoğlu’nun “My Best Friends Are Vocalists” albümüne incelikli bir selam gönderdiği tuşlu çalgılar ve vokalde Eylül Ergül, davul ve vokalde ise Çağla Karaali’nin yer aldığı trio projesi, davulcu Mehmet İkiz’in elektronik sesler ile ritmin sonsuz çeşitliğini bir araya getirdiği hibrit çalışması IKIZ 4/4 (Chill Set) ve piyanist Selen Gülün’ün yakın dönem albümlerine piyano ve synthesizerlar üzerinden yeni okumalar getirdiği performansı, 30 Nisan’da Dünya Caz Günü kapsamında Akbank Sanat Instagram kanalında.

Dünya Caz Günü kapsamında her müzisyenin danstan resme farklı bir disiplinden sanatçıyı konuk edeceği performanslar 2 Oda 1 Caz konseptiyle kendi içinde birçok farklı sürprize yer veriyor.

ULUSLARARASI CAZ GÜNÜ KONSERİ

30 Nisan 2020, Perşembe
Ozan Musluoğlu Trio Saat: 15.00
IKIZ 4/4 (Chill Set) Saat: 17.00
Selen Gülün Saat: 20.00

AKBANK SANAT Hakkında

27 yıldır Türkiye’de çağdaş sanatın gelişimini destekleyen ve sanatın birçok farklı alanında uluslararası projelere yer veren Akbank Sanat, özellikle genç sanatçılara kendilerini geliştirebilmeleri için çeşitli imkanlar sunmaktadır.

“Değişimin hiç bitmediği yer” olma misyonuyla yılda 700’ün üzerinde etkinlik gerçekleştirmekte olan Akbank Sanat sergilerden modern dans gösterilerine, caz konserlerinden seminerlere, söyleşilerden çocuk atölyelerine, film gösterimlerinden çocuk tiyatro gösterilerine uzanan geniş bir yelpazede birçok farklı etkinliğe ev sahipliği yapmaktadır.

OZAN MUSLUOĞLU Hakkında:

2000 yılında Bilgi Üniversitesi Müzik bölümüne burslu olarak girdi. 2001 yılında kontrbas eğitimine Volkan Hürsever, James Lewis, Kürşat And nezaretinde devam etti. Marc Johnson, David Friesen, Dominique Lemerle, Robert Balzar ve Dwayne Burno gibi ünlü kontrbasçılarla workshoplar yaptı.

Rec Jazz etiketi ile 2009 yılında ilk albümü “Coincidence”ı çıkardı. 2011 yılında ikinci albümü “40th Day”i Equinox Music etiketiyle çıkardı. Yine bestelerden oluşan bu albümde trompette Jeremy Pelt, tenor saksofonda JD Allen, piyanoda Danny Grissett ve davulda Darrell Green yer aldı. 2012 yılında üçüncü albümü “My Best Friends Are Pianists”i Türkiye’nin yetiştirdiği en önemli 12 caz piyanistiyle birlikte yaptı ve yine Equinox Music etiketi ile çıkardı. 2009 – 2017 arası sekiz yıl boyunca her cuma akşamı TRT Radyo 3’te yayınlanan “Caz Saati” isimli radyo programını hazırlayıp sundu. 2015 yılının şubat ayında ise; son albümü “My Best Friends Are Vocalists”i Sony Music etiketiyle piyasaya çıkardı ve aynı yıl Itunes tarafından yılın en iyi caz albümü seçildi.

Joy Voeth ”I Wish You Love”, Kenan Doğulu “Ihtimaller” albümlerinin prodüktörlüğünü yaptı ve kontrbasları çaldı. Ozan Musluoğlu, çalışmalarına Serkan Özyılmaz’ın şefliğini yaptığı TRT Bigband’in kontrbas sanatçısı olarak devam etmektedir.

MEHMET İKİZ Hakkında:

1979’da Türkiye’de doğan Mehmet İkiz 1982’de Stockholm, İsveç’e gitti. 1991’de gitarist Lars Dohlon tarafından oluşturulan Straight Ahead Trio’da çalmaya başladı. 1991-96 arasında bu grupla turnelere katıldı ve pek çok festivale iştirak etti.

1995-1998 arası Stockholm konservatuarı afro-amerikan dalında eğitim gördü ve ardından gösterdiği başarıyla Los Angeles Müzik Akademisi’nden burs kazandı. Tony inzalaco, Sherman Ferguson ve Joe Porcaro Los Angeles’ta çalışma imkanı bulduğu isimlerden bazılarıdır. Los Angeles’taki çalışmalarının ardından İsveç Royal Müzik Akademisi’nden de burs kazanan Mehmet İkiz o günden bu yana İsveç, Türkiye, A.B.D., Avustralya, Fransa, Meksika, ve Yunanistan’da kayıt çalışmaları yapıp konserler vermekte, workshoplar düzenlemektedir.

SELEN GÜLÜN Hakkında:

Performansları ve besteleri Charles Mingus Composition Award 1998 ve British Council Visiting Arts, Creative Collaboration in Music 2003 gibi çok sayıda ödüle layık görüldü. Bestecilik yanında sahne performanslarını kurmuş olduğu çeşitli caz ve modern müzik grupları ile yurt içinde ve dışında sürdürmektedir. Yayınlanmış altı albümü bulunmaktadır: Just About Jazz Live (recjazz, 2005), Selen Gülün Trio Sürprizler (recjazz, 2006), Selen Gülün by Selen Gülün (re:konstruKt, 2009), Answers (pozitif, 2010), Başka (linrecords, 2013), Kadınlar Matinesi (AK Müzik, 2017). Japonya’da Jazz Tokyo Haftalık Listesi’nde Answers albümü 6 numaraya, Başka albümü 4 numaraya yükselmiştir.