Keşfettiğim Genç CAZ PİYANİST Dünyayı Şaşırtıyor! / YAŞAM KAYA

2004 doğumlu Hakan Başar’dan bahsediyorum. Yazının başlığına bakıp eminim bu kişinin kim olduğunu birçok kişi merak etmiştir. Yirmi senedir aralıksız biçimde caz adına yazılar yazan bir eleştirmen olarak keşfettiğim tüm yetenekleri buradan sizlerle paylaşmayı sürdürüyorum. 14 yaşında, dünyayı ayağa kaldıran, yeteneğiyle İngiltere ve ABD’de caz otoriteleri tarafından ayakta alkışlanan Hakan Başar’ın mükemmelliğe giden yolculuğuna değineceğim.

8 yaşında iken piyano eğitimlerine başlayan, “Tribute to Michel Petrucciani”,”Tribute to Oscar Peterson & Keith Jarrett” gibi projeler ile çeşitli etkinliklerde sahne alan, 12 yaşındayken İstanbul Caz Festivali kapsamında konser veren, 2017’de “Akbank Sanat Genç Yetenek” konseri, İzmir Avrupa Caz Festivali, İstanbul Caz Festivali Tanıtım Gecesi, Ahmet Ertegün’ü Anma Gecesi’nin ardından Dünya Caz Günü etkinliği, Zorlu PSM Festivali, 7. Pera Müzik Festivali ve Ankara Caz Festivali’nde yer alan, Cemil Topuzlu Açık Hava Sahnesi’nde iki kere Kenan Doğulu konserinde konuk sanatçı olarak sahneye çıkan bu genç caz dâhisi dünyayı kendisine hayran bırakmaya devam ediyor.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Hakan, 2018 Şubatında Babajim İstanbul Studios & Mastering’de başlayan albüm çalışmalarını 2018 Kasım ayında tamamladı. Bu kayıtlarda Ferit Odman, İmer Demirer, Halil Çağlar Serin ve Kağan Yıldız yer aldı. Kayıtlar sonrasında plak yapımcısı Martin Hummel’ın desteğiyle ilk albümü ‘On Top Of The Roof’ adıyla 18 Ekim 2019’da İngiltere’deki Ubuntu Music’ten çıktı. Covit salgını sebebiyle sanatçının albüm tanıtımı istenilen noktaya ulaşmasa da, o’nun enerjisi bu albümün dünyada ses getirmesindeki en büyük etki oldu. En son 16 Temmuz 2019’da İstanbul Caz Festivali’nde dinlediğim Hakan Başar, kendisine sunulan imkanları öylesine derinlikli kullanıyor ki, babası caz gitaristi Fahrettin Hakan Başar’dan aldığı caz genlerini piyanonun her tınısında harikulade hissettiriyor. Hakan, Chick Corea, Ron Carter ve Eddie Gomez de dahil olmak üzere dünyanın en büyük caz sanatçılarıyla atölye çalışmalarına katılma ayrıcalığını yaşayan bir isim. Ben o’nu daha çok Joey Alexander ile karşılaştırıyorum. İki genç caz piyanistinin çalışmaları dünyadaki caz otoritelerini derinden sarsarken, Hakan’ın Ichel Petrucciani, Thelonious Monk, Oscar Peterson, Miles Davis ve diğer caz ustalarına kattığı derinlik o’nu çağdaşlarına göre bir gömlek üstte tutuyor.

Bas gitarist Halil Çağlar Serin ve davulcu Ferit Odman ile sağladığı birliktelikle Hakan Başar Londra Caz Festivali’nde eleştirmenlerden büyük övgüler aldı. Türkiye’de yürüttüğü çalışmalara birebir tanık olduğum için genç sanatçının bu derinlikli yolculuğu beni asla şaşırtmıyor. “On Top of the Roof” albümündeki çıkışla birlikte Hakan Başar adının caz dünyasında farklı bir yerde ilerleyeceği kesin. Lucky Thompson ve Ahmad Jamal esintilerini albümün tamamında derinlemesine analizlerle gördüğüm için, donanımıyla genç caz piyanisti adını geleceğe altın harflerle kazıyacak!

yasam.kaya@gmail.com