NASİPSE ADAYIZ (2020): “Ercan Kesal’in Politik Komedi Devrimi! / YAŞAM KAYA

İlk kez 39. İstanbul film Festivali’nde Türkiye prömiyerini, dünya prömiyerini ise 49. Uluslararası Rotterdam Film Festivali’nde gerçekleştiren Ercan Kesal’ in ilk uzun metraj filmi olan ‘Nasipse Adayız’ 27. Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali’nde beyazperde yolculuğunu sürdürüyor. Son 20 yıldır sinema üzerine yazılar yazan bir eleştirmen olarak son dönemde Türkiye Sineması’nda izlediğim en sıradışı, en çarpıcı, en underground, en trajikomik yapım olarak bu filmi söyleyebilirim. Ercan Kesal’ in hem yazıp hem yönettiği hem de oynadığı filmde öylesine doğal bir akış mevcut ki, insan politik Türkiye’ nin içine girdikçe bir yandan durup düşünüyor bir yandan da kahkahalar atarak olayların içinden çıkmaya çalışıyor. Ercan Kesal’ in aynı adlı romanından sinemaya uyarlanan eserde Ercan Kesal, Selin Yeninci, İnanç Konukçu, Müttalip Müjdeci, Nazan Kesal, Valeriu Andriuta rol alıyor. Fimi Adana Altın Koza Film Festivali’nde izledim. Hatta İstanbul festivalinde filmi göremediğim için kendime epeyce kızdığımı belirteyim.

Film İstanbul’da belediye başkanlığı için aday olan özel hastane sahibi Doktor Kemal Güner’ in bir gün içinde yaşadığı birbirinden ilginç olayları gözler önüne getiriyor. Ercan Kesal’ in daha ilk sahneden yolladığı milliyetçi göndermelerin eşiğinde, partisinden aday adayı olan bir insanın adaylık mücadelesinde insanlarla gösterdiği uğraşları, İstanbul’daki dernek-topluluk adı altında oluşan yapıların sahte görüntüleri konuda sürekli karşımıza çıkıyor. Filmi realist bir algıda değerlendiren Ercan Kesal’in uzun zamandır görmediğimiz sinema tekniklerine eğilmesi son derece olumlu bir durum. Konu ardındaki konu öylesine derinlemesine analiz edilmiş ki, mesela bir sahnede eski karısını bekleyen belediye başkan adayı ve karısının sevgilisi öylesine dururken, hemen sahnenin arkasında bir kişi yürüyerek ‘neredesin lan sen… şimdi gelip …..’ gibi bir küfür sallıyor ki, siz bir anda politikanın çıkarcı görüntüsünden hayatın akışındaki gerçekçi insanların içine akıyorsunuz. İşte tam bu anda komedi de doğal çerçevede olgunlaşıyor. Ercan Kesal’ in daha ilk sahneden insanları konunun içine dahil ettiğini söyleyebilirim. Hastanede başlayan, sonra sokağa çıkan kamera, daha sonra parti yetkililerin olduğu alana, sonra yeniden halkın içine kayıyor. Tüm bunlar olurken olay sürekli akıyor. İğrenç siyasi çıkarlar içinde bir gün içinde ne olacaksa hepsini görmek filmde pekala mümkün.

Ercan Kesal’ in özel hastane sahibi Kemal Güler üzerinden yaptığı göndermeler zaten filmdeki komedinin en üst noktası. Otel lobisinde siyasi parti başkanına kendisini yarandırmak için çabalanan gayret ve hemen ertesinde bir asansör sahnesi var ki, burayı anlatmadan filme devam edelim. Konuyla ilgili fazlaca spoiler vererek heyecanınızı kaybetmenizi istemiyorum, fakat filmi izlerken çok dikkatli olmalısınız; çünkü Ercan Kesal her bir sahne için çok ama çok özel çalıştığı aşikar. Yani şöyle diyebilirim, film içinde filmle ilerleyen çarpıcı bir yapım beynimize beynimize işliyor! Okmeydanı civarında seçim çalışmasıyla başlayan, Beyoğlu’ndaki insan tiplerinin görüntüsüyle belirginleşen bir günlük macera bazen görmek istemediğimiz, ama Türkiye’ nin gerçekçi, çıkarcı insan betimlemelerini muhteşem analizlerle göstermiş.

Nasipse Adayız filmini iki şekilde değerlendirip kritiğe son noktayı koyayım. Oyuncuların doğal rol yetenekleri, filmde kullanılan figüranların gerçek halk olması ve siyasi mekanizma içerisinde (asansör sahnesine çok dikkat edin) bir insanın nelerini feda edebileceği filmin ana unsurları! Yönetmenin akışı bozmadan sürdürdüğü film sizin de olayı anlamak için yorulmanızı sağlıyor. Konuda dalıp gittiğiniz üç beş görüntü yok, tamamen olay-akış-analiz üçlemesinin sonuçları mevcut. Mehter Marşı ile başlayan ve de biten filmde aslında toplumu çokta sevmeyen bir doktorun sırf menfaati için insanları seviyor gibi gözükmesi ilk dakikadan son dakikaya kadar Ercan Kesal’ in yüzünden okunuyor. Yani Ercan Kesal diyor ki; gerçek hayat ile politik y.vşaklıklar aynı karede birleşince insanın gerçek yüzü tamamen netleşiyor!

yasam.kaya@gmail.com