Tiyatro Oyun Eleştirileri ve Sanatın Dallarına Dokunuşlarım (2000 -2020 – Kitabı Neden Yazdım?) / FÜSUN BALKAYA

Uzun süre bu kitabın oluşma aşamasında özellikle biçimsel ve de özsel anlamda üzerinde düşündüm,sorguladım.

Madalya almayacağımı aslında biliyordum.Öğrencilerimi,gençleri düşündüm ve bu kitabın yirmi(20) yıllık dönemi ve önemli sanatsal figürlerin sessiz sebeplerinden biri olarak önemsedim, ilgili yıllarla aynasal yakınlık kurdum.

Akademik ve eleştiri yazım hayatımdan izler taşıyacak yine bu çalışmaya tamamiyle alandan gelen çok önemsediğim azınlıkta olan değerli hocalarımın sayılarının gittikçe az olması nedeniyle kendimce ünvasal anlamda da gereksinim olduğuna inandım.

Naif olmayan bu tip sebeplerin aslında beni yönlendirmesi dışında yurt dışında bulunduğum pandemi öncesi dönemlerde gördüğüm, araştırdığım yeni çalışmalarda özgeçmiş veya öztanıtımın genellikle yazarın çok kısa ya da kendisini tanıyan çalışma arkadaşları,eğitim ve öğretiminde kendisine katkısı olan isimler dışında yine kendisinin yetişmelerinde katkısı olduğu öğrencilerinin değerlendirmeleriyle yaptıkları yorumların bir bütünün parçası olarak seçilen kişilerin mükemmele yakın yazarın özgeçmişini oluşturmasını görmem bu kitap için gerçek hareket noktamı oluşturmuştur.

2020 yılının mart ayında genel olarak Covid 19 salgını nedeniyle toplumsal yaşamda başlayan maske,mesafe ve temizlik olarak yıla değişiklik anlamında sıkıntı getirmiş, hareket alanlarında getirilen kısıtlama, insansızlaşma, yabancılaşma ve ekonomik daralmanın getirdiği sıkıntıları çoğaltmış. Tiyatro, sinema, müzik alanlarında tam sessizlik, ümitsizlik tanısını yaşatmış. Sanat ve kültür ortamını çölleştirmiştir.

Ev yaşamına yapılan hızlı dönüş ,online çalışma –alışveriş, kargo şirketlerinin farklı anlayışla hayatımızda öne çıkışı sağlanmış. Doğaya dönüş, mutfakta yeniden tüm bireylerin ilgiyle buluşması vb durumların yarattığı sürekli hastalığın baskısı, psikolojik tahribat önce günlük hayatımızda daha sonra toplumda hepimizi fazlasıyla tedirgin etmiş ve etkilemiştir.

2017 yılında kişisel anlamda hiç beklemediğim Haziran ayında, annemle ayrılığımızı oluşturan sevgi boşluğunun güçlü etkisinin iletişim ve ilişki anlamında beni zorladığı yine bu dönemde daha da sağlam doku bulma nedeni olarak bu ortam tedirginliğimin iyice artma nedeni olmuştur.

YALNIZLIK İÇ HESAPLAŞMA…

Yalnız olmak annemin bu dönemde yanımda olmaması anlamında oğlum ve eşimin varlığına rağmen beni biraz zorladı.Korktum. Bu korku benim kendimle yüzleşmemi getirdi. Sancılı dönemin ardından uzun zamana yaydığım düşüncemi toplamayı ,güzelliklere dönüştürerek hedefime ulaşmamın gerekliliğine önce kendim inandım.Sanatın disipline olma yolunda özelliğiyle birlikte iyileştirici büyüsüne inanarak çekincelerimi geriye attım.Vazgeçilmez aşkım sanatla vazgeçilmez özlemim olan anneme üçüncü (3)yılda armağan etme konusunda kararlılığım beni kitap çalışmasında müthiş ivme kazandırarak buluşturmuştur.

SÜSLÜ KALEMLERİMİ MASAYA,FARIMI GÖZÜME, KÜPELERİMİ KULAĞIMA TAKTIM VE…

Çok kısa sürede kendimi toparlamış.Süslü kalemlerim ile yeniden oluşan bakımlı halimle masamın başında olmayı başarmıştım.

Bu süreç arkamda sakladığım otuz (30) senelik akademik, eleştirmen,yazar olarak alanın tam ortasında yaşadığım çalışma hayatıma ait düzenlemeyi yeniden gözden geçirmemi de sağlamış. Dünü kendimce,kendimi gün ışığına çıkartma çabası ile öz tanıtım veya özgeçmişimi elli (50) öğrencim üzerinden ama farklı yılları aynı ya da değişik yapıda okuttuğum devlet, vakıf üniversitesinde buluştuğumuz anlayışla öğrencilerime çağrıda bulunarak gerçekleştirmiş.Çağrıma inanılmaz nezaket ve sevgiyle gelen cevaplar ile ‘ALTIN KALEMLER BÖLÜMÜ’ oluşturulmuş ve mutluluğum kendi sınırlarımı bile gerçekten zorlamıştır.

ALTIN KALEMLER VE YORUMLARI VE DİĞER BÖLÜMLER…

Annemi kaybetmem ve pandemi yorgunluğu ardından gelen kitap çalışması Türkiye de biçimsel ve özsel anlamda oluşturduğum oluşturabilme başarısını elde ettiğim ve yine ilk olma başarım olan bu kitap çalışması benim hücrelerimi yenileyerek yeniden yaratmıştır.

İçerik anlamında yaptığım yaklaşım ise ;

1)

Tiyatro ;Oyun ,Müzikli Oyun ve Müzikal,Çocuk Oyun Eleştirileri

Sinema Eleştirileri

Dizi Eleştirileri

2)

Belgesel

Sanat ve Makale

3)

Plastik Sanatlar (Resim)

Röportaj

Festival /Ödül

Gençler ve Başarılar

Sivil Toplum Kuruluşları

4)

Öz tanıtım

Oya ARMUTÇU yazı

Altın Kalemlerin yorumları ile oluşan yazar öz tanıtımı

5)

Yazarın yaşamına ilişkin seçkin notlar ve ekler ile tamamlanmıştır.

BİRİNCİ BASKISI BİTMEK ÜZERE VE MİTOS BOYUT TARAFINDAN SATIŞI…

Yazar tarafından kazanç elde etmenin düşünülmeden çalışması tamamlanan kitabın en büyük amacı gerçek hedef kitle olarak düşünülen gençlere öncelikli daha sonra da sanat sevdalılarına kitabın ulaşarak çokça kişi tarafından okunulmasının sağlanmasıdır.

Kitapların kütüphanelerimizin en hassas mücevherleri olarak korunmasının da unutulmamasına inanarak okuyucusunun bol olması dileğiyle lifeartsanat web derginin sayfalarında yer almasını diliyorum.

Füsun Akmen Balkaya

2020 –Temmuz/ COVİD-19 VE PANDEMİ DÖNEM ÇALIŞMASI.