28. İSTANBUL CAZ FESTİVALİ BİLETLERİNİN SATIŞI DEVAM EDİYOR!

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından gerçekleştirilen 28. İstanbul Caz Festivali’nin biletleri, İKSV Lale Kart üyeleri için 6 Temmuz Salı günü başlayacak indirimli ön satış döneminin ardından 9 Temmuzdan itibaren günü genel satışa çıktı. Biletler tükenmeden yerinizi ayırtın!

Caz coşkusunu şehre yaymaya hazırlanan 28. İstanbul Caz Festivali, 1-24 Eylül tarihleri arasında açık hava mekânlarında 40’a yakın canlı performansla şehri konser alanına dönüştürecek. 28. İstanbul Caz Festivali, Garanti BBVA sponsorluğunda, TC Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın destekleriyle düzenlenecek.

24 günlük festival maratonunda konser verecek isimler arasında Afrika müziğinin dört Grammy ödüllü kraliçesi Angélique Kidjo, pop müzikteki yetkinliğini caza taşıdığı “İhtimaller” projesiyle Kenan Doğulu, Ennio Morricone’ye adadığı albümü “Morriconne Stories”den parçalarla Avrupa cazının önde gelen alto saksofonistlerinden Stefano Di Battista, Hollandalı müzisyen ve prodüktör Niels Broos ile festivale özel projesiyle Mabel Matiz, bu topraklardan şarkılarla dünyaya gerdan kırdıran ve geçen yıl Grammy’ye aday gösterilen Altın Gün, ilham kaynağı olan Atlantic Records’ın kurucusu Ahmet Ertegün’ün hikâyesini şarkılar eşliğinde sahneye taşıyan Karsu, BBC Yılın Sanatçısı Ödülü’nü kazanan ve Glastonbury ve Latitude festivalleri gibi önemli müzik sahnelerinde yer alan Arlo Parks ve daha nice isim var.

Festivalin yeşille cazı bir araya getiren ücretsiz Parklarda Caz konserlerine bu yıl İstanbul Büyükşehir Belediyesi işbirliğiyle düzenlenecek Festivalde #İstanbulBirSahne konserleri de eklenecek. İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Kültür A.Ş.’nin katkılarıyla, ücretsiz olarak gerçekleştirilecek konserlere her yaştan festival izleyicisi davetli olacak. Bir diğer sevilen etkinlik Gece Gezmesi, bu yıla özel bir formatla Beykoz Kundura’nın farklı sahnelerine dağılacak.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin pandemi sebebiyle zor günler yaşayan müzisyenleri yeniden İstanbullularla buluşturarak onlara destek olmak amacıyla hayata geçirdiği #İstanbulBirSahne’ye başvuran müzisyenler arasından belirlenen 15 topluluk, Maçka Demokrasi Parkı’ndaki festival sahnesiyle festivalin bir parçası oluyor. Festivalde #İstanbulBirSahne adını taşıyan etkinlikte dinlenebilecek müzisyen ve gruplar arasında Ayşe Tütüncü Dörtlüsü, Şenay Lambaoğlu, Batu Şallıel “The Way”, Deniz Taşar & Adem Gülşen ve The Kites yer alıyor.

İstanbul Caz Festivali’nin 19 yıldır devam eden Genç Caz projesi bu yıl 2013’te kaybettiğimiz müzik insanı Mehmet Uluğ’un anısını yaşatmak amacıyla oluşturulan Mehmet Uluğ Fonu ile güçleniyor. Geleceğin başarılı müzisyenleri arasında yerini alacak Genç Caz finalistleri, yaratıcılık ve kariyer gelişimleri için bu fondan faydalanabilecek ve seslerini Türkiye’den dünyaya duyuracak.

Türkiye’den güncel müziği odağına alan uluslararası bir tanıtım ve iletişim etkinliği olan “Vitrin: Türkiye Güncel Müzik Buluşması” festival kapsamında bu yıl beşinci kez +1 desteğiyle 18 Eylül’de düzenleniyor. Beykoz Kundura’nın ev sahipliğinde, Kundura Sahne işbirliğiyle gerçekleştirilecek Vitrin panelleri; film ve oyun endüstrisinde müzik kullanımı, sürdürülebilir festivaller, plak şirketleri, menajerler, sanatçılar ve sektör kurumları gibi konu başlıkları altında düzenlenecek. “Kundura’nın Hafızası: Bir Fabrikaya Sığan Dünya” adlı sergi, etkinlik günlerinde ücretsiz olarak gezilebilecek.

Festival bu yıl Esma Sultan Yalısı, Swissotel The Bosphorus, Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Tiyatrosu, Beykoz Kundura, Turkcell Vadi, Feriye ve Göztepe Özgürlük Parkı gibi şehrin en keyifli açık hava mekânlarında ve parklarında konserlere ev sahipliği yapacak.