74. CANNES FİLM FESTİVALİ Ödülleri Verildi!

74. kez düzenlenen Cannes Film Festivali’nde ödüller sahiplerine verildi. Altın Palmiye (Büyük Ödül), Julia Ducournau imzalı Titane filminin oldu.

Pandemi sonrasında geri dönen Cannes Film Festivali bu akşam düzenlenen kapanış töreniyle festivali tamamladı. Spike Lee başkanlığında jüri, Altın Palmiye’yi Julia Ducournau’nun Titane filmine verirken; Jüri Büyük Ödülü’nü Asghar Farhadi’nin Ghahreman (A Hero) ve Juho Kuosmanen’in Hytti Nro 6 (Compartment Number 6) filmleri kazandı. Festivalin Jüri Özel Ödülü ise Apichatpong Weerasethakul’un Memoria filmi ve Nadav Lapid’in Ha’berech‘i arasında paylaştırıldı. En İyi Yönetmen ödülünü Annette‘iyle festivalin açılışını yapan Leos Carax aldı.

Grand Théâtre Lumière’de düzenlenen kapanış seremonisine jüri başkanı Spike Lee’nin saçmalaması damgasını vurdu. Törenin başında sunucu ilk ödülü açıklaması için ABD’li yönetmene dönünce, Lee sonda açıklaması gereken Altın Palmiye’yi kazanan filmin adını söyledi ve büyük bir şaşkınlığa imza attı. Ducournau, 1993 yılında The Piano‘suyla Altın Palmiye’ye layık bulunan Jane Campion’un ardından festivalin 74 yıllık tarihinde ödülü kazanan ikinci kadın yönetmen oldu.

Spike Lee başkanlığında ABD’li sinemacı Maggie Gyllenhaal, Fransız oyuncu Mélanie Laurent, Senegal asıllı Fransız yönetmen Mati Diop, Avusturyalı yönetmen Jessica Hausner, Fransız müzisyen Mylene Farmer, Cezayir asıllı Fransız oyuncu Tahar Rahim, Brezilyalı yönetmen Kleber Mendonça Filho ve Güney Koreli aktör Song Kang-ho festivalde jüri olarak görev yaptı.

Belirli Bir Bakış’ta Büyük Ödül Razzhimaya kulaki’nin

Ana yarışmanın ardından festivalin en önemli ikinci bölümü Belirli Bir Bakış’ta (Un Certain Regard) Ödülleri dün verildi. Andrea Arnold başkanlığındaki jüri büyük ödülünü Rus yönetmen Kira Kovalenko’nun Razzhimaya kulaki (Unclenching the Fists) filmine verirken Jüri Ödülü ise Sebastian Meise imzalı Grosse Freiheit (Great Freedom) aldı. Festivalin Cinéfondation seçkisinde ise En İyi Film ödülünü Belçika yapımı L’enfant Salamandre (The Salamander Child) filmi elde etti.

74. Cannes Film Festivali’nde ödüllendirilen filmlerin tam listesi!

Ana Yarışma

Altın Palmiye: Titane (Yön. Julia Ducournau)

Jüri Büyük Ödülü: Ghahreman / A Hero (Yön. Asghar Farhadi) ve Hytti Nro 6 / Compartment Number 6 (Yön. Juho Kuosmanen)

Jüri Ödülü: Ha’berech / Ahed’s Knee (Yön. Nadav Lapid) ve Memoria (Yön. Apichatpong Weerasethakul)

En İyi Yönetmen: Leos Carax (Annette)

En İyi Senaryo: Ryusuke Hamaguchi ve Takamasa Oe (Doraibu mai kâ / Drive My Car)

En İyi Kadın Oyuncu: Renate Reinsve (Verdens verste menneske / The Worst Person in the World)

En İyi Erkek Oyuncu: Caleb Landry Jones (Nitram)

Belirli Bir Bakış

Belirli Bir Bakış Ödülü: Razzhimaya kulaki / Unclenching the Fists (Yön. Kira Kovalenko)

Jüri Ödülü: Grosse Freiheit / Great Freedom (Yön. Sebastian Meise)

En İyi Toplu Performans: Bonne mère / Good Mother (Yön. Hafsia Herzi)

Cesaret Ödülü: La Civil (Yön. Teodora Ana Mihai)

Özgünlük Ödülü: Lamb (Yön. Valdimar Jóhannsson)

Mansiyon: Noche de Fuego / Prayers for the Stolen (Yön. Tatiana Huezo)

En İyi İlk Film (Caméra d’Or): Murina (Yön. Antoneta Alamat Kusijanovic)