Istanbul Fringe Festival 2021: “Yunanistan’dan Cinderella’s Performansıyla Başlayacak!

Istanbul Fringe Festival 2021 Hybrid, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığının katkılarıyla, İBB iştiraklerinden Kültür AŞ’nin Şehir Sponsorluğunda ve Hollanda Başkonsolosluğunun destekleriyle 18 Eylül’de başlıyor.

Festivalin ilk etkinliği, İstanbul Sinema Müzesi Atlas 1948 sahnesinde katılımcılarla buluşacak Cinderella’s performansı olacak. Alexandros Stavropoulos’un koregorafisiyle sahneye koyulan dans performansı, Disney’in Külkedisi’nin minimalist bir koreografik yorumu. Oyuncak bebek gibi giyinmiş ve sarı peruklarla taçlandırılmış sekiz dansçıdan oluşan güçlü bir ensemble, animasyon filmden ilham alan koreografik paternlere girişiyor. Stavropoulos’un “Cinderella’s”ı , nüktedan bir koreografi eşliğinde bir müzik deneyimini ateşliyor.

Istanbul Fringe Festival 2021 Hybrid’deki tüm etkinliklerin biletlerine Mobilet üzerinden ulaşılabiliyor.

Cinderella’s (Alexandros Stavropoulos)

18 Eylül Cumartesi, 17:00
Atlas Sineması – Atlas 1948

Koreografi – Konsept: Alexandros Stavropoulos
Performansçılar: Lambrini Golia, Maria Kakoliri, Iro Konti, Despoina Lagoudaki, Maria Manoukian, Dafni Stathatou, Stefania Sotiropoulou, Katerina Christoforou
Music: Composition / Sound Design: Konstantina Polychronopoulou
Kostüm: Francesco Infante
Süre: 35 Dakika
Tür: Dans
Bilet Fiyatları: Tam: 75 TL, Öğrenci:50 TL

Fringe Festival Nedir?

“Alternatif”, “keşfedilmemiş”, “sınır” anlamına gelen Fringe’in hikayesi, 1947 yılında Uluslararası Edinburg Festivali’ne misafir olarak katılan ve gösterilerini “bir kenarda” sergileyen 8 ekip ile başladı. Bu oluşum, çağdaş gösteri sanatları alanındaki en prestijli festivallerden biri olarak görülen Edinburg Fringe’e dönüştü. Bugün Fringe Festivalleri, her yıl dünyanın farklı şehirlerinde 170 bin sanatçıyı, 250 farklı mekanda ve 60 bin etkinlikte, yaklaşık 19 milyon kişiyle buluşturuyor. Her şehirde farklı ölçek ve formlarda düzenlenen Fringe Festivalleri alternatif ve yenilikçi işler üreten genç sanatçılara işlerini uluslararası platformda sergileme imkanı sunuyor.

Istanbul Fringe Festival, tüm dünyada olduğu gibi çeşitliliği ve özgünlüğü İstanbul’un kent dinamiği ve çok kültürlü doğasıyla buluşturuyor. 18 – 22 Eylül 2019 tarihleri arasında ilki gerçekleştirilen festival, 22 performans, 6 workshop ve 3 partiyle, 18 farklı destekçi mekanda, 3000’den fazla seyirciyi bir araya getirdi. İkinci yılında pandemi koşullarında online ortama taşınan Istanbul Fringe Festival, Türkiye’nin tamamen dijital ilk performans sanatları festivali oldu. Istanbul Fringe Festival 2020 Online, 21 – 27 Eylül 2020 tarihlerinde, Türkiye’den ve yurt dışından toplam 15 ekibin işleri, söyleşi ve atölyeleri YouTube, Instagram ve Zoom’da 30 binin üzerinde görüntülenme aldı. Çoğulcu ve disiplinlerarası bir temele dayanan Istanbul Fringe Festival, yeni ve dinamik olanı kültür ve sanat yoluyla arayan katılımcılarını, çoğulcu ve yenilikçi bir atmosfere davet ediyor.