GRAMMY ÖDÜLLERİ 2022:ROCK MÜZİK NEREDE?” (Tarihsel Haksızlığın Kronolojisi!) / YAŞAM KAYA

Geçtiğimiz günlerde üç saatten fazla bir süre boyunca, Grammy Ödülleri 2022, geçen yılın en büyük müzik isimlerine ödüllerini vermek için yayın yaptı. Rap, country, Latin, hip-hop, R&B ve caz dahil olmak üzere uzun bir sanatçı listesi sahneye çıkarken, rock’ın bu gecede bariz bir şekilde bulunmadığı görüldü. Gerçi Grammy tarihinde rock hiç görülmedi ya da görülmek istenmedi.

Metal ve alternatif ödüller de dahil olmak üzere tüm rock kategorileri, Grammy Akademisi’nin televizyon yayın süresine daha az layık görülen, 80’den fazla kazananı onurlandırdığı bir yayın öncesi etkinliği olan “Premiere Seremonisi” sırasında sunuldu.

Foo Fighters bu yıl üç rock kategorisini süpürdü: En İyi Rock Albümü, En İyi Rock Şarkısı ve En İyi Rock Performansı. Grubun başlangıçta ödüllerin televizyonda yayınlanan bölümünde performans göstermesi planlanıyordu, ancak davulcu Taylor Hawkins’in yakın zamanda ölümünün ardından bundan vazgeçildi.

Grammy Akademisi, programda dev bir rock deliği bırakarak Foo Fighters’ın yerine geçmemeyi seçti. Belirgin alternatif seçenekler olmasaydı böyle bir karar anlaşılabilirdi, ancak bu yıl durum böyle değildi. İki efsanevi isim – AC/DC ve Paul McCartney – çoklu adaylardı. Rock kraliyet ailesinden yükselen bir yıldız olan Wolfgang Van Halen de canlı yayına uyabilirdi. Son yıllarda Elton John, Sting, U2 ve Aerosmith, diğer sanatçılarla birlikte sahne aldı. Bu yıl kimse işbirliğine hazır değil miydi? Hayran kitlesi büyük ölçüde Foo Fighters’ınkiyle aynı hizada olan önceki Grammy kazananları Red Hot Chili Peppers, hoş bir dönüş olarak selamlanan yeni bir albüm çıkardı. Peki Grammy Akademisi bu ismi aradı mı?

Bazıları, zaten performanslarla dolup taşan Grammy yayınının başka bir sahneye sığamayacağını iddia edebilir. Ancak bu yıl, daha az bilinen kategorilerden sanatçıların reklam aralarında ve dışında performans göstermelerini sağlayan yeni bir özellik sundular. Grammy’ler, rock müziğe üç veya dört dakikalık tam bir performans vermek istemeseler bile, dünyanın en popüler müzik türlerinden biri olmaya devam eden müziği vurgulamak için birkaç 30 saniyelik spot bulabilirlerdi.

Dürüst olmak gerekirse, etkinliğe rock sanatçılarını gizlice sokmak için bazı incelikli çabalar olduğu ortaya çıktı: Blink-182 davulcusu Travis Barker, H.E.R. ve Lenny Kravitz, Hawkins’e övgü niteliğindeki bir videoya Foo Fighters’ın “My Hero” parçasının çalınması eşlik etti ve country yıldızı Chris Stapleton, “Cold” adlı şarkısının güçlü bir yorumunu yaparken kesinlikle altın bir tanrı gibi görünüyordu ve kulağa hoş geliyordu.

Sonuçta, 64. Grammy Ödülleri nispeten keyifli bir olaydı. Trevor Noah iyi bir ev sahibiydi, sanatçıların çoğu (hepsi değil) övgüye değer performanslar sergiledi ve Las Vegas etkinlik için harika bir arka plan sağladı. Gösterişli, göz alıcı ve yapımcıların “müziğin en büyük gecesi” için vaat ettiği her şeydi. Ama rock için kimsenin içinde ufak bir kıpırtı bile olmadı!

Peki gelin Rock Müzik tarihinde Grammy Akademisi’nin kimlere nasıl haksızlıklar yaptığına bakalım. İsimlere baktığınız zaman gözlerinize inanamayacaksınız!

ROCK MÜZİK HAKSIZLIKLAR LİSTESİ!

The Queen

Queen, 1976’da “Bohemian Rhapsody” ve 1980’de “Another One Bites the Dust” ile aday gösterildi. Altın bir gramofon almadan törenden nasıl gitmiş olabilirler? Bu arada, şarkılarının Wayne’s World’de kullanılması Queen’e de bir Oscar adaylığı kazandırmalıydı. Ama bu haksızlık tarihe mal olmuştur.

The Who

Roger Daltrey ve Pete Townshend’in
ödül kasaları boş değil. The Who, 2001’de Grammy’nin teselli ödülü olan Yaşam Boyu Başarı Ödülü’nü kazandı ve 2008’de Kennedy Center Honors’da da onurlandırıldı. Yine de, Tommy’nin veya Who’s Next’in bir şeyler kazanabileceğini düşünürdünüz, ama maalesef olmadı!

The Kinks

60’larda İngiliz İstilasını ateşlediler, sonra kendilerini yeniden albüm-rock dahilerine ve daha sonraları da kaslı arena rockçılarına dönüştürdüler. Grammy’ler, Kinks’e büyük bir “hayır” ile yanıt verdi. Maalesef!

Jimi Hendrix

Jimi Hendrix bir şekilde tüm kariyerine tek bir Grammy adaylığı alarak gitmeyi başardı. Doğru, uzun süredir ortalıkta yoktu, ancak Hendrix de birkaç kısa yıl içinde oldukça etki yarattı. Zamansız ölümünden yaklaşık yirmi yıl sonra, Hendrix sonunda Grammy’nin Yaşam Boyu Başarı Ödülü’nü aldı. Ama bu aynı şey olamazdı, değil mi?

Chuck Berry

Bu listedeki birçok efsane gibi, Chuck Berry de sonunda Grammy Yaşam Boyu Başarı Ödülü’ne layık görüldü. Ama bu 1984’te, Berry’nin rock ‘n’ roll’un doğuşunda önemli bir rol oynamasından on yıllar sonra geldi. O zamanlar övgüler neredeydi?

Journey

“Don’t Stop Believin'”in bir şey kazandığını düşünüyorsun, değil mi? Aslında Journey, 90’larda eski Steve Perry ile tekrar bir araya gelene kadar herhangi bir Grammy ödülü almadı. O yıl, kendilerinin kısmi bir araya gelmesinden sonra “Free As a Bird”ü yayınlayan Beatles’a kaybettiler.

Everly Brothers

Everly Brothers, 50’li yılların en parlak günlerinde iki Grammy’yi kaçırdı, ardından 1968 ve 86’daki geri dönüşler sırasında bir şekilde tekrar unutuldu. Sonunda 1997’de Yaşam Boyu Başarı Ödülü’ne layık görüldüler.

Joe Satriani

Tanınmış bir gitar dehası olan Joe Satriani, yıllar içinde haklı olarak 15 Grammy adaylığı kazandı. Mesele şu ki, 1988’e kadar uzanan şaşırtıcı bir ihmal sürecinde bir şekilde Grammy tarafından unutuldu!

Sly and the Family Stone

Grammy’ler, 2006’da çığır açan Sly ve Family Stone’a saygılarını sundular. Ardından John Legend ve Joss Stone’un da aralarında bulunduğu bir grup, “Family Affair”i ele aldıkları için 2007 Grammy kazandı. Ama bu kadar.

Guns N’ Roses

Guns N’ Roses üç Grammy almaya çalıştı ve başarısız oldu. (Bu arada, adaylıkların hiçbiri Appetite for Destruction’ın çığır açan başarısı için değildi.) Biraz zaman sonra, ancak Slash, Duff McKagan ve Matt Sorum nihayet 2005’te Velvet Revolver’ın “Slither”ı için bir ödül alabildiler.

Depeche Mode

Mükemmel bir dünyada, Depeche Mode’un 1990 başyapıtı Violator, yaklaşık bir düzine Grammy kazanırdı. Ne yazık ki, kesinlikle kusurlu bu dünyada Depeche Mode gol yiyerek sahadan gitti. 1995’e kadar ilk adaylığını bile alamadılar.

Queens of the Stone Age

Queens of the Stone Age yedi kez etkileyici bir şekilde aday gösterildi. Ne yazık ki, hepsi boşa gitti. Josh Homme, 2011’de Them Crooked Vultures’ın “New Fang”ı ile Dave Grohl ve John Paul Jones ile nihayet bir Grammy kazandı.

Bob Marley

Bu gerçekten şaşırtıcı değil; Bob Marley 1981’de ölmeden önce 12 albüm çıkardı, ancak Grammy’ler dört yıl sonrasına kadar bir reggae kategorisi içermiyordu. 2013’te oğulları Ziggy ve Damian’ın da dahil olduğu yıldızlarla dolu bir anlaşma ile durumu kotardılar. Ama haksızlık inanılır gibi değil!

Deep Purple

Grammy’ler, 2017’de Deep Purple’ın “Smoke on the Water” parçasının önemini fark etti, ancak bu şarkıyı yaratan grup hiçbir zaman gerçek ödülü talep etmedi. Aslında, hiç aday gösterilmediler bile.

Lynyrd Skynyrd

Lynyrd Skynyrd, Grammy Ödülleri’nin 2005 baskısı sırasında Southern rock’a müzikal bir saygı duruşunda bulundu. Ne yazık ki, Grammy ödüllerinden bir tanesini kazanmaya sadece ufak bir yaklaşım yapabildiler!

yasam.kaya@gmail.com