2022 EN İYİ CAZ ALBÜMLERİ! (İlk 6 Ayın Bilançosu) / YAŞAM KAYA

Henüz yılın 6. ayında olmamıza rağmen, 2022’nin En İyi Caz Albümleri için şimdiden birkaç öncü var. Ivo Perelman’ın son sürümü (D)IVO kesinlikle mükemmel olduğu kadar yoğun. Bir başka erken favori, Michael Bisio ve Matthew Shipp’in Flow of Everything’idir. Düet birbirini öyle güzel tamamlıyor ki; tek kelime ile çarpıcı. Blue Note Records ayrıca Immanuel Wilkins ve Gerald Clayton’ın The 7th Hand ve Bells On Sand adlı iki albümünü de listeledi. Gruplar ve isimler için şahane bir başlangıç!

Albümler çıkış tarihine göre sıralanmıştır.

2022’nin en iyi cazını arıyorsanız, aklınızda bulundurmanız gereken birkaç şey olduğunu unutmayın. Yeni başlayanlar için, aylık seçimlerimde gelecek vadeden bazı sanatçılara göz atın. Ayrıca, tüm yeni seslerden haberdar olmak için çalma listeme mutlaka bakın. Son olarak, en son trendleri takip etmek istiyorsanız, sonraki incelemelerimiz ve seçimlerimiz için takipte kaldığınızdan emin olun:

Best Jazz 2022 / En İyi Caz 2022

Immanuel Wilkins – The 7th Hand

Albüm, müziğin tamamen doğaçlama, toplu olarak kanalize edileceği ve dörtlüyü sonuna kadar tam bir damar haline getirmeye çalışan yedi bölümden oluşan bir saatlik bir süitten oluşuyor.

Michael Bisio & Matthew Shipp – Flow Of Everything

Floating Ice’tan 10 yıl sonra, Michael Bisio ve Matthew Shipp’in ikinci stüdyo düet albümü Flow of Everything geliyor, harika bir albüm

Andrew Cyrille, William Parker, Enrico Rava – 2 Blues For Cecil

Üç müzisyen kendi kariyerlerinde önemli bir bağlantıyı paylaşıyor. Yani, hepsi farklı zamanlarda Cecil Taylor Unit’in veya efsanevi merhum piyanist ve orkestra şefi Cecil Taylor’ın diğer topluluklarının üyesi olmuştur. Rava, Parker ve Cyrille, Nisan 2016’da Whitney Müzesi’nde “Açık Plan: Cecil Taylor” başlığı altında bir sergi/programın parçası olarak, Cecil Taylor’a saygı duruşunda, Taylor’ın kendisinin de bulunduğu bir üçlü olarak ilk kez birlikte performans sergilediler. 2 Blues For Cecil, Paris’teki Sons d’hiver festivalinin bir parçası olarak “Tribute to Cecil Taylor” başlığı altında üçlünün 31 Aralık 2020’deki konserinin ardından 1 ve 2 Şubat’ta Paris’teki Studio Ferber’de kaydedildi.

Rob Mazurek Quartet – Father’s Wing

Father’s Wing, Mazurek’in rahmetli babasına bir övgüdür. Dokuz parça arasında dağılmış bir saatlik müzik sayesinde, dörtlü diğer tarafa güzel bir şekilde bağlanır.

(D)IVO Saxophone Quartet – (D)IVO

Bu dört saksafonun dizilişinde ve uyumsuzluklarında böyle bir mükemmelliğe ulaşmak için ne kadar yetenek ve ilham gerektiğini kavramak imkansız görünüyor. Bu nasıl mümkün olaiblir? Belki bu, bizim için anlaşılması zor güçler aracılığıyla birbirlerinin etrafında dönen gök cisimlerine bakmak gibidir!

Lisa Ullén, Elsa Bergman, Anna Lund – Space

Müzisyenler sanki daha büyük bir şeyin sesiymiş gibi – uzayın değil, belki boşluğun ürkütücü bir şekilde kendisiymiş gibi bizleri alıp uzaklara götürüyorlar!

Punkt.Vrt.Plastik – Zurich Concert

Albümün “laboratuvar” yönü, bestelerin birbirinden ayrı, müzikal olarak “kirlenmemiş” kalmasını gerektiriyordu. Sahnedeki müzisyen için canlı performans bir albüm gibi olamaz! İşte o zaman, üçlünün ezgilerin stüdyo enkarnasyonlarından tanıdıklarımızdan farklı mimariler oluşturduğuna tanık oluyoruz. Sıkı dokunmuş kumaşı şimdi ışık liflerinin arasından parlıyor. Şahane bir çalışma!

Dave Douglas – Secular Psalms

Albümde görsel anlamda, parçalar, yumuşak renkler ve nemli iç mekanlarla, dış panellerin boşluğunda başlar. Sonraki bölümler, her kesimden insanı gösteren, ışıkla dolu iç panellere yöneliyor. Edge of Night ile parça, Van Eyck’in Gabriel ve Mary’nin bu gizemi sonsuza dek oynadığı Varış’ın gizemli ve daha karanlık panellerine geri dönüyor. Albüm ARRIVAL kadar değerli bir iş olmuş!

yasam.kaya@gmail.com