I Wanna Dance with Somebody (2022): “Whitney Houston Olmak ya da Olmamak! / YAŞAM KAYA

48 yılık hayatına 6 Grammy, 16 Billboard Müzik ödülü, 22 Amerikan Müzik ödülü ve 2 Emmy sığdıran dünyanın en büyük yıldız ses sanatçısı Whitney Houston’ın hayatını tüm çıplaklığıyla anlatan ‘I Wanna Dance With Somebody’ vizyona girdi. Ünlü yaldızların hayat serisini anlatan Hollywood yapımları hız kesmeden devam ediyor. The Beatles ve Michael Jackson’ ın albüm satış rekorlarını geçen, sesi ile ilk kez beyaz Amerikalıları etkileyen siyahi kadın Whitney Houston, şöhretin yarattığı sarhoşlukla neleri yapmış veya yapmamış filmde net olarak gösteriliyor. Ses kalitesi olarak Naomi Ackie, öylesine muhteşem, öylesine harika performans ortaya koyuyor ki; filmi izlerken Whitney Houston’ın ruhunu beyazperdenin içinde hissediyorsunuz.

“The Two Popes”, “Bohemian Rhapsody”, “Darkest Hour” ve “The Theory of Everything” filmleriyle Oscar’a aday gösterilen, birçok festivalden ödül kazanan senarist Anthony McCarten tarafından kaleme alınan Kasi Lemmons imzalı I Wanna Dance With Somebody, biyografik alanda uzman bir yazarın elinde bambaşka ayrıntıları gözler önüne seriyor. Freddie Mercury’ nin hayat öyküsünü yazdığı zaman McCarten’ı topa tutan Mercury hayranlarını düşündüğümüzde, bu film de Whitney Houston hayranları tarafından kesinlikle topa tutulacak, ama hayranları mutlu edecek ayrıntılar filmin içinde mevcut. Siz ne yaparsanız yapın, ölürcesine tapan fanatik sanatçı hayranlarını mutlu edemezsiniz. Kasi Lemmons otobiyografi çizgisinden çıkarak olayların akışına duygu yoğunluğu katıp, dünyanın en iyi sesinden birisi olan Houston’ın yükseliş grafiğini, Clive Davis adlı yapımcısının varlığıyla aktarıyor. Ölene kadar siyahi beyaz prensesin yanında olan Davis, filmin ana merkezi olmuş.

144 dakikaya Whitney Houston ile ilgili neler sığmış, spoiler vermeden anlatayım. Kilise korosundan ilk albüme uzanan yolculuk; sahnede beyazların Country müziğini onlardan çok çok iyi söyleyen siyahi kadın; lezbiyen yolculuğuna sadece çocuk sahibi olmak için sığdırılan evlilik; yıldız olmakla sıradan kalmak arasında sıkışan insanın çırpınışları; uyuşturucu karanlığından güneşe ulaşmak için verilen mücadele… konuda detaylı olarak bizlere aktarılıyor. Whitney Houston’ı Whitney Houston yapan şarkıların nasıl sanatçı tarafından titizlikle seçildiğini izlerken, dünyanın en iyi sesinin neden böylesine bir yıldız olduğunu anlıyoruz. Hiç bir şey hayatta tesadüf değildir!

Fimde başrollerini Kevin Costner ile paylaştığı Bodyguard filminin doğuşunu izleyip, efsanevi I Will Always Love You şarkısını duyduğumuz anda gözlerimizin dolduğunu hissediyoruz. Oscar adaylığını kapacak oyunculukla muhteşem sesini filmin içine ışık gibi saçan Naomi Ackie için ne yazsam az kalır. Filmi izlerken bir ara perdede gerçekten Whitney Houston’ ın olduğunu düşünmeye başlamıştım.

Bir eleştirmen olarak filmin tadında kalan yapısını fevkalade beğendim. Özellikle en son bölümde sanatçının intihar ederek değil de başka bir sebepten öldüğünü söylenmiş olması senarist Anthony McCarten’a artı puan kazandırdı. Müzikal bir yolculuğa, Whitney Houston’ın en güzel şarkısı olan ve filme ismini veren ‘I Wanna Dance With Somebody’ ile çıkmak istiyorsanız bu filmi kesinlikle kaçırmayın!

(Filme puanım 10 üzerinden 8)

yasam.kaya@gmail.com