“2014 YILININ SON GÜNÜ, 2015 YILININ İLK GÜNÜ’’ Yeni Yıl dedikleri… YALAN! / FÜSUN BALKAYA

2014 gidiyor, 2015  geliyor….
 
Eskiyi uğurlarken yeniyi karşılamak bir ritüel, bir kutlama olmuştur.
Yorgun,yaşlanmış hatta eskimişliğin getirdiği yalnızlığı içinde 2014  kenara çekilmiş, 366 günlük serüvenini tamamlamak üzere başladığı yolun sonunda
ümitsiz ,şevkatsiz ama gitmeye kararlı olarak  durmuş beklemiştir.
Çoğunluk onu sevmemiş ya da sevememiştir.Orta yerlerde onlarca gezinen iyi ve güzel mesajları gördükçe gelişini hatırlamış, bir sonraki yıl’a ait çelişkiler ise  onun buz gibi yüreğini biraz olsun ısıtmıştır.
Herkes yeni umutla mutluluğu aslın da kendi  dileklerinde aramış, bulamayınca  da aynen öncekiler de olduğu gibi bir sonrası için düşlerindeki  ümitler de  takılı kalmış daha da ilerleyememişlerdir.
2014 yılını da daha önceleri  olduğu gibiinsanoğlu , mutluluk arayışlarının kendi hedefinde tutmuştur.
Aradığımız, bulamadığımız ama yitiremediğimiz umutların yapılmış tehirlerindeise mutluluk arayışlarıyenidenhızlanarak gizlenmiştir.
Patlatılan narların,umutla söylenilen şarkı ve dileklerin gerisinde  ise insan elbette hayalleri ve ümitlerinin huzurlu, özgürlük şablonu içinde herşeyingerçekleşmesini beklemiştir.
Rüyaların gerçekleş…..ve Yalanlar!
2015 yılının herşeyin daha iyi olacağını ,sıkıntıların geride kalacağını söylemiş olduğunu duymak istemişimdir.
Yaşlı ve yorgun yılın ardından çok parlak günleri getireceğini, dileklerimizi gerçeklere dönüştüreceğini bilmek istemişimdir.
Hayatın gerçekleri denen şeylerle karşılaşınca üzülmeyeceğimizi de söylemeni istemişimdir.
Gerçekler, haketmediğimiz gerçeklerle karşılaştığımız zaman ağır geldiğini ,kaldıramadığımızı bilmeni istemişimdir.
31.Aralık yani bu akşam 24.00 ‘te ……….başlayan geri sayımla , 2015 geliyorsun!Her şeyi iyileştireceğini ,tasaları geri de bırakacağını bilmek istediğimizi  de bimeni istemişimdir.
Yaşasın yeni yıl ! Aşk, para,mutluluk’la geliyormuş..
Biz  yalanlara alışığız,hoşumuza  gitmeye de başlamışken bize  yalan söyle yeni yıl,rüyalarımızın eksiksiz gerçekleşeceğini de söylemiş olduğunu yalan bile olsa, hissetmiş olduğumuzu bilmeni istemişimdir.
Şimdi …
‘’Yıllarca okumanın,Dürüst olmanın, çalışmanın, İnsanlara yardım etmenin, sevginin karşılıksız güzelliğinden, aşk’ın özlem’inden, vefa duygusunun vazgeçilmezliğinden, kadın ve anne olmanın büyüklüğünden, erkek olmanın aslında güçsüzlüğünden, sanatın vazgeçilmez özgürlüğünden, adaletin gecikmediğinden, arkadaş ve dost sayısının yok denebilecek kadar az olduğundan, kötü’nün iyi’yle yer değiştirdiğinden, yaşam enerjisinin her geçen gün tüketilmişliğinin yalan olduğunu bana anlat yeni yıl!
Anlat ki… Senin yalan yıl değil, yeni yıl olduğuna inanmak istediğimi söylemiş olayım… kutlu olsun, yalan! olsa da alışmışız… İstediklerimizle gelsin demeyi…
 
Füsun Akmen Balkaya /Ankara/31 Aralık.2014
new-year-2015