‘’BANA MASAL ANLATMA’’ / FÜSUN BALKAYA

Burak Aksak, Fatih Artman, Devrim Yakut, Çengiz Bozkurt, Sadi Çelil Çengiz ve … Sizlerle 2015 ‘i karşılamaktan Mutluyuz…

‘Uzkınay ile Ertuğrul Torunları Başarıyı Birlikte Kucaklıyor.’

‘Sıcacık dostlukların ve sevginin öne çıktığı bu mahalleye özlem duyabilirsiniz!’

Mahalle…
Filmdolmuş şöforlüğü yapan Suriçi mahallesinin çekingen iyi yürekli Rıza’sının(Fatih Artman)güzel Ayperi’yle (Hande Doğandemir)tanışması üzerine kurulmuştur.
Film de birbirinden değerli oyuncular mahalle ortamının abartısız, samimi sıcaklığına ,sıcaklık katmak için ellerinden geleni yapmışlardır.
Samimi , gülümseten türünde hoş,renkli bir fotoğrafı da yönetmen ve oyuncular mahalle adına , dostluk adına bu film de başarıyla çıkarmayı gerçekleştirmişlerdir.

Fark yaratmak!
Filmin en güzel yanı ise küfürvb sözcüklere sığınmadan aksine bunlardan mümkün olduğunca arınmış ,düzgün birdil kullanmaya özen gösterilmiştir.
Güldürü’nün seyirciye ulaştırılması için gereksiz hareket ve zorlamalardan uzak ,komedinin sıcak ama bu tür’e özgü özelliklerde kullanım olarak ustaca bu film de sağlanmıştır.
Gülüncü yakalamak için düşünülen ögeler ya da işlenen ögeler film içinde doğru yerlerde kullanılmıştır.
Yapaylığını da bütün içinde eriterek aykırılığını da kendi içinde(Hiphop –Zenciler ve Şahin marka araba, Uzakdoğu döğüşleri ve diğer..) tebessüme zorlamadan dönüştürme eyleminde de son derece başarılı bir film olmuştur.
Bazı filmlerin özenli -özelinden yönetmence bu film ortak bir harmoni yapısı içinde sunulmuştur.

Bu film son zamanların komedi türünde yapılan en iyileri arasında ki yerini ise ilk gösterimden hemen sonra almıştır.

Yönetmen Burak Aksak
Filmin senaristliğini de üstlenen Yönetmen Burak Aksak ,Eskişehir Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi Bölümünde öğrenciliği devam eden ,TRT geçmişi olan senaryo alanında ödüllü, genç, başarılı bir senaristtir. Bu ünvanlarının yanına ‘’Bana Masal Anlatma’’ filmi’yleBurak Aksak isminin önüne yönetmenlik detereddütsüz katılmıştır.
Sinema seyircisinin ,ismini senaryo yazarlığında veya yönetmenlik de görmesi bile fimlerini takip ederek gitme nedeni olan bu Yönetmen-Senarist Aksak için olağanüstü bağın hiç de tesadüfi kurulmadığı ,komedi bağlamında yaptığı başarılı çalışmalarında bu hususun en iyi etiket şeklini aldığı da gözlemlenmiştir.
Bu filmle Türk Sinemasına genç, güçlü bir senarist ve yönetmen gelmiştir.

fb

Fatih Artman ve Şoför Rıza
‘Behzat Ç’ dizisinin ve filmlerinin başarılı ‘Harun’ karakteri Fatih Artman,H.Ü. Ankara DevletKonservatuarı Tiyatro /Oyunculuk Lisans Bölümünden mezun olmuştur.
Talebeliğinde efendiliği kadar basarısı’yle de tanınmıştır.
Artman’ın filmdeki başarısı,disiplinli çalışmalarının doğal sonucu olarak gelmiştir.Bu başarı Artman’ı tanıyanları şaşırtmamıştır.
Rıza rolünün altın kalpli,çekingen,efendi delikanlısı Artman için adeta bu rol nitelik açısından kaybetmediği güzel özellikleri’yle büyük uyum içinde bir bütünün parçaları olarak kendisi’ylebu film de de buluşmuştur.
‘Behzat Ç’den ve Tatbikat Sahnesi çalışmalarından sonra ilk film çalışmasında elde ettiği başarı Fatih Artman için pırıl ,pırıl bir geleceği de müjdelemiştir.

Artman ve Gala Sohbeti üzerine…
Filmin Kanyon galasında her zamanki sıcaklığı ,efendiliği ‘yle onca telaşının arasında sorularımıza da Fatih Artman zaman ayırmıştır.
‘Bu film de Yönetmen-Senarist Burak Aksak ve tüm ustalarla çalışmanın öncelikle mutluluğunu yaşadığını ‘bir çırpıda söyleyen Artman’ın heyecanlı oluşu gözden kaçmamıştır.
Artman her sorudan sonra alnında biriken terlerini silerek yeniden sorularımızı cevaplamıştır.
Öncelikle oyunculuk anlamında ‘Tiyatro,Sinema ve Dizi Oyunculuk tercihlerini sıralamış..Akademik geçmişi çok önemsediğini ama işini iyi yapan ve kendini geliştirmeyi bilen oyunculuğa gönül verenleri de asla ötelemediğini vurgulamıştır.’
Fuat Uzkınay torunları olarak gördüğümüz sinemacılarla, Muhsin Ertuğrul’un torunlarının işbirliğinin’Bugün olduğu gibi gelecek için de ortak çalışmalarının olması gerekliliğine inandığını ,çağın getirisi ya da modası olan dizi yapımlarını önemsediğini ama sinemanın kendisinde farklı bir heyecan yarattığını gala heyecanının da bunun çok küçük parçası olduğunu alnında biriken terlerini göstererek ‘paylaşmıştır.
Hava şartlarının son derece zor olduğu filmin gala gecesi çok yoğun davetli ve seyirci katılımın olduğu da gözümüzden kaçmamıştır.
Artman , tüm gazetecilerin sorularını da daha sonra özenle cevapladığı sırada yanımızdan ayrılmış olmasına rağmen kulağımıza gelen sözleri şöyle olmuştur.’Mahallemiz; Sevgi ve sıcacık dostlukların örselenmediği bir çok güzel değerin ortak yaşantıya yön verdiği bir yer, inanın seveceksiniz…’
Fatih Artman’ın arkasından ‘’tıpkı senin sahip olduğun ve kaybetmemeye özen gösterdiğin değerler gibi ‘’ diyerek seslensek de sesimiz kalabalığın içinde kendisine ulaşamadan bir köşeye eminim takılmıştır.

Devrim Yakut ve diğer ustalar…
Devrim Yakut ise tiyatro oyunculuğunun ,sinema oyunculuğuna getirdiği büyük katkı’ylefilm de Rıza’nın annesi olarak performansının altına ismini altın harflerle yazdırmayı başarmıştır.Film de sıcaklığı,doğallığı’yla bir kadın usta’nın en güzel örneğini Yakut sinema seyircisine yine bu film de yansıtmış ve paylaşmıştır.
Çengiz Bozkurt, Erdal Tosun,Berat Yenilmez,Ercan Yazgan, Sadi Celil Çengiz, Cihan Ercan, Burcu Biricik, Hande Doğandemir ile Tarık Ünlüoğlu, Gökçe Bahadır, Gürkan Uygun filmin başarısında imzaları olan önemli isimler olmuşlardır.

Yılmaz Erdoğan…
Bu film de olmak isteyen bir Erdoğan kimliğini görmek doğrusu seyirciyi şaşırtmıştır.Buna yorum yapmak yerine neden sorusunu ? ‘’Bana Masal Anlatma’’ şeklinde bu güzel filmin isminin geçtiği bir satırla noktalamak isebu yazının satırlarını da ısındırmıştır.

100. Yılda Uzkınay ile Ertuğrul Torunları elele 2015’i de karşıladı
Sinemamızın 100.yılında başlayan bu ortak ve güzel çalışmanın 2015’in ilk günlerine de sarkması sinema seyircisinde de büyük bir memnuniyet duygusu uyandırmıştır.
Daha iyi’ye daha güzel’e gitmemizi sağlayacak bu ortak çalışmaların Sinemamız için de devam etmesi en büyük dileğimiz olmuştur.
Tüm emeği geçenlere yürek alkışlarımızı gönderiyoruz.

Füsun AKMEN BALKAYA/İst
07.01.2015