Mahsun Kırmızıgül’ün ‘’Mucize’si’’ Büyük Alkış Aldı! / FÜSUN BALKAYA

‘’MUCİZE‘’de bir başka Mucize’yi gerçekleştirmiştir.

Mahsun Kırmızıgül’ün ‘’Mucize’si’’ Büyük Alkış Aldı.
‘T..rk..c…Mahsun’dan Yönetmen Mahsun’a geçiş bu film’le kesinleşmiştir.‘

Öğretmen ve Köy
Anadolu’nun uzak bir köyüne sürgün edilen egeli bir öğretmenin bufilm de öyküsü anlatılmıştır.Talat Bulut tarafından canlandırılan öğretmen, 1960’lı yıllarda sürgün yemiş ama yılmamış görevine devam etmiş asil öğretmenlerimize bu filmle seslenilmiştir.

Başarılı,fedakar öğretmenlerimizin de bu film bitmeyen sorunlarını da vurgulamış ,günümüz de de değişen şeylerin azlığı karşısında biraz daha duyarlı olmamız hususunda bu ve diğer mucizeler film de etiketlenmiştir.
Talat Bulut özellikle ege şivesindeki başarısı ve mucize’nin anahtar kişisi olarak üzerinde taşıdığı mesleğin gücü ve onuru adına son derece yapıcı bir kimliği tüm sevecenliği’yle film deseyici’ylebuluşturmuştur.Doğal,temiz ve şeffaf kimliğinde ise taçlandırmıştır.

Sevgi..
Senarist ve Yönetmen olarak filme imzasını atan MahsunKırmızıgül film de sevgi’nin mucizesini de özenle işlemiştir.
İnsan sevgisi başta olmak üzere sevginin her katmanında gezinmiş ,önemini vurgulamış ve neticesine giden yolda başarısını diğer mucizelerle de seyircisi’yle paylaşmıştır.

Mucize !
Mucize sıradışı olan ve içinde kutsallık barındıran bir kelimedir.Öğretmen,deliAziz,gelin daha doğrusu tüm köy halkı umutlarını bitirdikleri yerde mucizeyi kurtuluş özlemi olarak beklemişlerdir.
Evrensel anlamda ise insanoğlu aynıduygu’ylamucize’nin insanlık için de gelmesini daima istemiş veistemeye de devam etmiştir. .Yetersizlikler,umutsuzluk,tutsaklık ya da benzer diğerleri için hep mucize istenmişdir.Bu istek bir güç, ayrı bir güzelliğe kavuşmanın kutsallıkla yolunun kesiştiği bir başka inanış isteğimizi simgelemiştir.
‘’Mucize’’ filmin de en büyük mucize,MahsunKırmızıgül’ün yönetmenlik mucizesinin de gerçek anlam da kabulünün gerçekleşmesi olmuştur.
Sinema’nın 100.yılında, Türk Sineması gerçek bir yönetmen kazanmıştır.Türkücü şapkasını çoktan çıkarmış,yönetmen gömleğini giymiş, emek vermiş ,başarılı olmuş ve MahsunKırmızıgül olarak kendi filmlerine imza atmış bir yönetmen olarak Mahsun sinemaya tamamen gelmiştir.

Mert Turak ve Deli Aziz
Mert Turak film de Deli Aziz rolünde bir başka mucize’nin kahramanı olmuştur.İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı oyunculuk bölümü çıkışlı olan Turak, ilk sinema deneyimi’yle büyük bir başarıya imza atmıştır. Film süresince çizgisi sürekli yükselişi işaret eden çok başarılı ,özlenen bir oyunculuk performansı sergilemiştir. Özellikle beden dilini ,muhteşemmimikleri’yle destekleyen bunları da doğal ses’le besleyen Mert Turak sinema için bir kuyruklu yıldızolmuştur.
Sinemadaki bu başarının genç,dinamik sahibini özellikle tiyatro sahnesinde izleme, sanat adına ayrı bir mutluluk olacağı inancı da seyirci de ‘’Mucize ‘’ filmi’yledoğmuştur.

Yaşanmış gerçek hikayenin diğer kahramanları
Metin Yıldız,BüşraPekin,SedaTosun,.AliSürmeli,ErolDemiröz,Erdem Yener ,MeralÇetinkaya ,Şenay Gürler,YıldızKültür,Cihat Tamer başta olmak üzere tüm emek verenlerin başarısını özenle kutluyorum.
Saygı ve Öğretmenlerimiz
Kırmızıgül özel ve öğretmenleri için oluşturduğu gösterim gecesi içinde ayrı bir takdire layık olmuştur. Vefa’nın elini hiç bırakmayan MahsunKırmızıgül’ün de elini başarının hiç bırakmaması kendisi için dileğimiz olmuştur.
2015 ve Sinema
Sinemanın 100.yılını kutladığımız yılın ardından, daha büyük bir başarı 2015 ‘in ilk günlerin de Türk Sinemasına yeni başarılar için daha çok el sallamaya başlamıştır.

Füsun AKMEN BALKAYA/İST.
06.01.2015