Sahneler Erdal Özyağcılar’ı Özlemiş! / YAŞAM KAYA

Tiyatro Martı’ nın ikinci yeni projesi olarak izleyenlerine sunduğu ‘Hoşgeldin Boyacı’, Donald Churchill’ in yazdığı Füsun Günersel’in dilimize kazandırdığı bir eser. Arif Akkaya’ nın yönetmen koltuğuna oturduğu oyunda uzun zamandır tiyatro sahnelerinde görmediğimiz Erdal Özyağcılar sahnede Berna Laçin ve Gözde Çetiner’le beraber yerini almış. Klasik ‘vodvil’ diyebileceğimiz bir algının sahneye yansıması olarak adlandırabileceğimiz oyun farklı tarzıyla sahnelerin özlediği ‘komedi’ unsuruna soluk kazandırmış.

Konuda Walter hayatı boyunca gerçek bir oyuncu olmak için uğraşmış, bunu başarmak için figüran rollerinde geçmişini heba etmiş, şimdi ise boyacılık yaparak yaşamını kazanmaya çalışan bir adam. Marcia’ nın evinde boya işleri yapan Walter, zengin kocasını aldatarak hayatına devam eden Marcia’ya hiç beklemediği bir konuda yardım edecektir. Marcia, sevgilisinin eşi Jane tarafından köşeye sıkıştırılmış, hayatı kabusa dönmüştür. Walter, olan bitenin ortaya çıkmaması adına Marcia ile karı/koca rolü oynamayı kabul edip, Jane’ni evden uzaklaştırma planları yapar.

Konuya baktığımız zaman üç kişi arasında gelişen olayların çokta karmaşık yapısı göze çarpmıyor. Özellikle ‘kadın-erkek aymazlığı’, ‘aldatma’, ‘para/cinsellik’, ‘gücü elde etme’ temelinde gelişen olay örgüsü, kendisini oyuncu olarak gören zavallı bir boyacının hayatı boyunca ilk kez rol yaparak yeteneğini kanıtlama macerasına dönüşmüş. E tabi iki kadının yüksek egosunu tatmin etmek o kadar da kolay değil. Bir yandan kendisini ‘aldatılmış bir eş’ olarak sunacak olan Walter, diğer yandan aldatılan ‘Jane’ tarafından cinsel araçlarına malzeme olarak kullanılır. Marcia’ nın kadınsı egoları da devreye girince komedi zirveye tırmanır.
Arif Akkaya ile Sırrı Topraktepe’ nin dekor tasarımını üstlendiği gösteri, dekor tasarım açısından kusursuz sayılabilir. Fakat yönetim anlamında oyuncuların bireysel gayreti oyunu kurtarıyor. Vodvillerin en belirgin özelliği belli oranda rejiye gerek duyulmayan bireysel karakterler yeteneği.

Erdal Özyağcılar, canlandırdığı ‘Walter’ karakterini oyunun önüne alarak, kendi rol yetisini sonuna dek konuşturmuş. İkili diyaloglarda, Shakespeare’in tiradlarının canlandırıldığı bölümlerde, kadınlarla kurulan komedi ve cinsel yakınlaşmalarda oyunu kurtaran kişi kendisi. Berna Laçin’ in Marcia rolünde rolüne adaptasyon sorunu yaşadığı ortada. Kostümünü çekiştirerek, karşısında ‘seyirci’ varmış gibi oynamak karakteri doğallıktan uzaklaştırıyor. Aldatan, acımasız kadının çaresizliği daha sert, daha çekici sunulabilir. ‘Jane’de Gözde Çetiner rolüyle bütünleşmiş. Aldatılan, daha sonra öç almak için kadınsı kimliğini öne çıkaran kadının tüm psikolojik unsurlarını sahnede izliyoruz.

Geçen yıl Zeynep Özyağcılar’ın kurduğu Tiyatro Martı, ikinci oyunu “Hoşgeldin Boyacı” ile komedi alanında sahnelerde farklı bir ses olmuş. Erdal Özyağcılar’ ın ustalığını konuşturduğu gösteri gülmek isteyenler için iyi bir alternatif olabilir.

Yaşam Kaya / yasam.kaya@gmail.com