27. Yıl ENKA Kültür Sanat Tiyatro Buluşması: Merve Engin ve “KESİT” / FÜSUN BALKAYA

27.yıl da ENKA ve Yönetim

27. yılını Kültür Sanat Tiyatro Buluşması bu yıl 02Şubat-24 Mart 2015 tarihleri arasında düzenlenmiştir.

Bu buluşma 18 yazar,13 yönetmen ,7 çevirmen,150’nin üstünde sayıca tiyatro sevdalısı bu buluşmaya destek vermiş,12 tiyatro oyunu ve toplam 73 oyuncunun performansına da bu buluşma ev sahipliği yapmıştır.

Tiyatro buluşmaları (M.Ö. 414 ve 2015) 2429 yıllık tarihçesi dahilin de Aristofanes-Nazım Hikmet Ran,Dürrenmatt—Çehov,Theresa Rebeck-Özen Yula gibi genç ve ustaların eserleri bu buluşma süresince programlanan sahnelerde yerlerini almışlardır.

ENKA Kültür Sanat Yönetimini başta Gül Mimaroğlu ,Ülkü Özcan ve Murat Ovalı ile tüm katmanlarda çalışan kurul üyelerinin emekleri bu buluşmanın oluşmasına neden olmuştur.

Katılanlar

Dot, TiyatroNeki, EkipTiyatro, CerenErcan GülceUğurlu, Semaver Kumpanya, Talimhane Tiyatrosu, Moda Sahnesi, Tiyatro Adam, Tiyatro 2000, Bo Sahne, Biriken, Sarı Sandalye ENKA tiyatro buluşmasında yer alan topluluklar olarak buluşmada yerlerini ve sahnelerini almışlardır.

Merve Engin

Ankara kökenli genç sanatçının kısa zamanda profiline çok başarılı çalışmalar kattığı görülmüştür. Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuarı Tiyatro-Oyunculuk (2006), Scuola İnternatzionale Comico Attore (2007) de mezun olmuştur.

Konservatuar öğrenciliği sırasında tanıştığı Antonio Fava ,Engin’in yurt dışına çıkması ile yurt dışı çalışmalarına neden olmuştur. Fava’nın halen partnerliğine devam eden sanatçı Chicago Second City başta olmak üzere birçok ülkenin sahnesinde oyuncu olarak bulunma şansını elde etmiştir.

USA’da oyunculuk üzerine Master Class anlamında da çalışmalara katılmıştır.

Türkiye’ye döndükten sonra genç sanatçı Duru Tiyatro, Akbank Sanat Tiyatrosu,Tiyatro Hal,Bulut Tiyatro da sahne almış kendi kurduğu Neki Tiyatro da çalışmaları- Performans Solo’larına devam etmiştir.

Merve Engin ve “KESİT”

Birim Ömer Erol’un yazıp-yönettiği ‘’KESİT’’ ile Enka Tiyatro Buluşmalarına katılan Merve Engin başarılı performansı’yle seyircinin beğenisini –sessiz yürek alkışını almıştır.

‘’KESİT’’ de Engin yaşamak için figüranlık ve palyaçoluk ile hayatını sürdüren ,kendisine daha sonra gelen bir oyun teklifi üzerine Gizem’ e müthiş bir soluk kazandırmıştır.

Gizem kendisine gelen bir oyundaki başrol teklifinden sonra canlandıracağı Semra karakteri ve kendi arasında her anlamda farkındalıkların içsel yolculuğuna çıkmıştır.
Semra ve Gizem’in yüzleşmeleri de bu anlamda önem kazanmış, ev ile tiyatro gibi iki ayrı mekan da oluşan (Kadınlık) durumların oluşturduğu sonuçlar da bir başka yüzleşmenin de değerlendirilmesine neden olmuştur.

Merve Engin ‘in sahne enerjisi performans boyunca müthiş bir yükseliş göstermiş,sahne sıcaklığı ve yakışması da Engin’in seyirci’yle ilişkiye girmesini kolaylaştırmıştır.

Seyirci-Oyuncu işbirliği düzenini son derece güzel oluşturmuş,alkışınızı sizin yorumunuza ve size bırakan başarının tek başına sahiplenmiş ismi Merve Engin olmuştur.

Herkesin bu başarıyı görmesi ve paylaşması bugün olduğu kadar yarınlar için dileğim olmuştur.

Füsun Akmen BALKAYA
03.02.2015 –İstanbul.

KESİT