“Pikolo 2, Bir Yaş Daha Büyümek” Belgeseli

“Pikolo 2, Bir Yaş Daha Büyümek” Belgeseli

 

Fındık hasadında çocuk işçiliğini ortadan kaldırmak için 2014 hasat mevsiminde yapılan çalışmaları belgeleyen  “Pikolo 2, Bir Yaş Daha Büyümek” belgeseli İstanbul galası Uluslararası Çalışma Örgütü’nün ev sahipliğinde gerçekleşiyor. Yönetmenliğini Deniz Gürgenin yaptığı belgesel, 2013 fındık hasat mevsiminde çekilen “Pikolo, Daha iyi bir geleceğe büyümek” belgeseline devam niteliğinde.


5 Mart 2015

Ortaköy feriye Sineması

21:00 Gösterim’inin Ardından Filmler Beyazperdede Olacak… 

 Fragmanlar


Pikolo 2: Bir yaş daha büyümek


https://www.youtube.com/watch?v=3NuOxhUM1ss

 

Pikolo: Daha iyi bir geleceğe büyümek


https://www.youtube.com/watch?v=TcR8jEpr3zs

 

 

Pikolo Belgeselleri hakkında


Pikolo, Uluslararası Çalışma Örgütü’nün çocuk işçiliğini ortadan kaldırmak için , Ordu ilinde fındık hasat zamanı yürüttüğü çalışmaların belgeselidir.


Mevsimlik tarım işçileri her yıl Nisan ayından Kasım ayına kadar hayatlarını kazanmak için il il gezerler. Bu çalışma yolculuğuna  bütün aile katılır. Minibüslerle yapılan yolculuklarda, iş peşinde göçebe bir hayat yaşarlar. Çocuklar okullarından geri kalırlar ve aileleriyle beraber çalışma hayatına katılırlar.


Belgesel, mevsimlik tarımda çocuk işçiliği sorununun nedenlerine ve olası çözüm yollarına tanıklık eder.


“Pikolo, Daha iyi bir geleceğe büyümek”


Pikolo belgeseli; Türkiye’deki fındık üretiminin ulusal ve uluslararası ölçekte değerine ve önemine dair bilgiler paylaşırken ve mevsimlik tarımda çocuk işçiliği konusuna odaklanıyor.


Belgesel filmde fındık tarımında çocuk işçiliğinin nedenleri uzmanların ve işçi ailelerin yorumlarıyla derinlemesine tartışılırken, çalışmakta olan çocuk işçilerin portreleri betimleniyor.

2013  Ağustos ayında Ordu ilinde yapılan çekimlerde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile ILO Türkiye Temsilciliği işbirliğinde yürütülen 

“Ordu İlindeki Mevsimlik Fındık Tarımında En Kötü Biçimlerdeki Çocuk İşçiliğinin Sona Erdirilmesi Projesi”  mevsimlik tarımda çocuk işçiliği ile mücadele konusunda etkin bir model olabilir mi sorusunun cevabını arıyor. 


“Pikolo 2, Bir Yaş Daha Büyümek”


“Pikolo – Daha iyi bir geleceğe büyümek” filminin devam niteliğindeki belgesel projenin uygulanma sürecinin katmanlarına odaklanıyor ve bir önceki yılın etkisini gözlemliyor. Proje kapsamında yürütülen eğitim faaliyetleri hem çocukların hem de öğretmenlerin gözünden aktarılıyor. Filmde proje personelinin yürüttüğü; ailelere, dayı başlarına ve bahçe sahiplerine yönelik danışmanlık ve bilgilendirme çalışmaları bahçe ve sosyal yaşam alanı ziyaretleri belgeleniyor.


Belgeselde uzman röportajlarından oluşan bir metin üretmek yerine , proje faaliyetlerinin doğal akışında öykülendiği bir yöntem benimseniyor.


Proje Hakkında


Ordu İlindeki Mevsimlik Fındık Tarımında En Kötü Biçimlerdeki Çocuk İşçiliğinin Sona Erdirilmesi Projesi Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile ILO Türkiye Temsilciliği işbirliğinde ve Ordu Valiliği himayesinde Kasım 2012’de uygulanmaya başlandı. 2013 yılı sonu itibarıyla projenin 1 yıl süre ile uzatılmasına karar verildi ve 2014 hasat dönemi süresince proje faaliyetleri uygulama alanı genişletilerek devam etti. Bu süreçte Ordu Büyükşehir Belediyesi’nin de proje ortakları arasına katılmasıyla proje alanlarındaki altyapı hizmetleri daha da geliştirildi. Saha çalışmalarının sona ermesinin ardından Ordu deneyiminden de yararlanmak suretiyle mevsimlik tarımda en kötü biçimlerdeki çocuk işçiliği ile mücadele için Türkiye genelini kapsayacak bir politika belgesinin oluşturulmasına yönelik çalışmalar katılımcı bir süreçle başlatılmıştır.