Caz Ağacı’ nın Dallarında Stan Getz’i Anmak! / YAŞAM KAYA

Garanti Caz Yeşili kapsamında hayat bulan ‘Caz Ağacı’ beş yılı geride bırakırken dünyanın en ünlü caz saksafoncusu ‘Stan Getz’ için özel bir gece düzenledi. 21 Mart’ta Salon İKSV’de NU-DC organizasyon işbirliği ile gerçekleşen gecenin sunuculuğunu Vedat Özdemiroğlu yaparken, Getz’ i Türkiye’de var eden caz sanatçıları birer birer sahneye çıkıp seyrine doyulmaz performanslarla bu muhteşem geceye hayat verdiler. Tabi biz burada gecenin argümanları üzerinden yürüyüp caz adına etkili üretimler ortaya koyan isimlerin solo ya da enstrüman performansları hakkında detaylı kritik yapacak değiliz. Caz için harcanan bir ömür sonrası Getz’ in ortaya çıkan üretimlerinin biz caz eleştirmenlerini nasıl etkilediğine bakmalıyız. Salon İKSV’deki etkinlikte vokallerde Sibel Köse, Ülkü Aybala Sunat ve Evrim Özşuca sahne alırken; Saksafonda Meriç Demirkol ve Tamer Temel; piyanoda Kürşad Deniz; davulda Ferid Odman; basta Volkan Hürsever yer aldı.

10485661_668495269922785_665776433227375742_n

Dünyanın En İyi Tenor Saksaofoncusu!

2 Şubat 1927’de Philadelphia’da dogan ve 6 haziran 1991’de Malibu, California’da hayata gözlerini kapatan sanatçı tenor saksafonu kullanmaktaki ustalığıyla adını dünya caz tarihinin unutulmazlar bölümüne yazdırmıştır. Getz cazla ilk haşırneşir olduğunda kontrfagot ve fagot çaldı, ama sonunda saksafonla yoluna devam etme kararı aldı. Önceleri Dick Rogers (1942) grubuyla çalışan sanatçı, sonraları  Jack Teagarden (1943) topluluklarında görev aldı. 1944’te ise Stan Kenton’ın orkestrasına girip Jimmy Dorsey, Benny Goodman, Randy Brooks ve Herbie Fields ile üretimler gerçekleştirdi. 1962’den itibaren samba ve jazz’in bir karisimi olarak doğan Bossa Nova’nın yayılmasına çalıştı. “Cool” tarzının öncüsü olarak kabul edilir. Amerikalı caz eleştirmeni Scott Yanow, Stan Getz için “Tüm zamanların en büyük tenor saksofon sanatçılarından biri” demiştir. Ki tüm dünyada halen böyle kabul edilir.

Muhteşem Geceden İzlenimler!

Stan Getz’ in “Yesterday’s” (Düne Ait Olan-1950); “Crazy Rhtyhm” (Çılgın Ritm-1957) gibi plaklarından seçilen muhteşem şarkıları, ayrıca Bossa Nova’yı en iyi yansıtan Serenity’ nin  “I Remember You” şarkısı bizleri olağanüstü ritimlerin yolculuğuna çıkarıp, Sibel Köse, Ülkü Aybala Sunat ve Evrim Özşuca’ nın muhteşem sesiyle cazın ‘cool’ tanrısını birebir canlı yaşama şansını yakaladık! Gecenin dikkat çeken en önemli özelliği üç kadın caz vokalistinin Getz yorumlarına kattıkları estetik ve ince nüans. Birbirini ateşleyen unsurların aynı sahnede yer almasına Meriç Demirkol ve Tamer Temel’in saksafonda yarattığı mucize de eklenince 1940’lı, 50’li, 60’lı yılların enerjisine rahatlıkla ulaşabildik. Sanatçının uzun süren hayat macerasında birbirinden mükemmel besteler mevcut. Dönemsel biçimde tarzından ödün vermeden kendi çizgisini yaratan Getz’i anlayan isimlerle aynı çatı altında buluşmak gecenin en güzel dakikalarını doğurdu.

11081124_668495069922805_7489199581590176897_n

Garanti Caz Yeşili’ nin caz dallarında öylesine muhteşem isimler mevcut ki, Stan Getz gecesinde cazın en sağlam dallarından birisine ulaşmayı başardık. Vedat Özdemiroğlu’ nun kısa kısa görüntülerle sunduğu bilgiler, Ferid Odman’ ın her zamanki gibi davulda sunduğu başarı Getz gecesinin diğer artıları. Garanti Caz Yeşili kapsamında süren etkinlikleri, konserleri kaçırmayın!

Yaşam Kaya / yasam.kaya@gmail.com