Kırkayak Kültür’de “Çingeneler Zamanı”

Kırkayak Kültür – Sinema Atölyesi’nde Nisan ayı boyunca

Çingene filmleri gösterilecek

Kırkayak Kültür Sinema Atölyesi, Nisan ayı boyunca dünyanın farklı ülkelerinde çekilmiş Çingeneleri konu alan filmler gösterecek.

 ‘8 Nisan Dünya Romanlar Günü’ dolayısıyla, Çingenelere yönelik ırkçılık, ayrımcılık ve tahammülsüzlüğe dikkat çekmek, bu konuda duyarlığı artırmak için hazırlanan program, 5 filmlik gösterimle izleyici karşısına çıkacak.

8 Nisan 1971 tarihinde Londra’da toplanan Birinci Uluslararası Roman Kongresi, bu tarihin Dünya Romanlar Günü olarak kutlanmasına karar verdi. 

Çingenelere yönelik ırkçılık ve ayrımcılık, yüz yıllardan bu yana varlığını sürdürüyor. Bu ırkçılık ve ayrımcılık, özellikle Nazi Almanya’sında doruğa ulaştı. En az 500.000 Roman, Nazilerin ölüm kamplarında can verdi. Bu büyük felaketten sonra Çingenelerin durumu dünyada çok fazla değişmedi. Bu gün de Çingenelere yönelik ırkçılığın, ayrımcılığın ve tahammülsüzlüğün işaretlerini her yerde görüyoruz.

Kırkayak Kültür Sinema Atölyesi Nisan ayı gösterimlerini, Suriye’de ki iç-savaşta, katliamlara uğrayan, hayatını kaybeden, Türkiye dahil, komşu ülkelerde yaşama savaşı veren “Mülteci Çingenelere” adıyor.

Kırkayak Kültür Sinema Atölyesi kapsamında gösterilecek film seçkisi Kırkayak Kültür Salonunda, ücretsiz olarak, izlenebilecek.

  

 

Etkinlik programı; 

Fransız yönetmen Tony Gatlif’in Latcho Drom (1993) filmiyle başlayacak. Sinemasını benliğinin geçmişine adayan ve bu kaygıyla birçok filminde Çingene atlarının ayak sürdüğü toprakların peşine koyulan Gatlif, ilk belgeseli Latcho Drom(1993)’da Hindistan’ın Racasthan eyaletinden bin yıl önce dünyanın çeşitli yerlerine göç eden Çingenelerin izini sürüyor. 

Cezayir asıllı Fransız yönetmen, Hindistan, Mısır, Türkiye, Romanya, Macaristan, Slovakya, Fransa ve son olarak İspanya’daki Çingenelerden kesitler sunuyor. 

 Yönetmen Aleksandar Petrovic Mutlu Çingeneler de tanıdım (Skupljaci perja) ismimli 1967 yapımı filminde, Bora, Sombor’da yaşayan ve kaz tüyü ticaretiyle uğraşan çekici bir çingenedir. Topraklarını, en büyük rakibi Mirta`nın alanından ayırmıştır. Bora evli ve çocukludur; ancak zamanının büyük bölümünü içki içerek, kumar oynayarak geçirmektedir. Bora aynı zamanda Mirta`nın evinde besleme olarak yaşayan Tisa`ya aşıktır ve onu elde etmeyi kafasına koymuştur. Mirta ise ne olursa olsun bunu engellemeye çalışır, aslında o da Tisa’ya sahip olmak istemektedir. 

 Yönetmen Martin Sulík’in CIGÁN (ÇİNGENE) filmi; Slovakya’nın Oscar adayı, büyülü gerçekçilik ve mizah etkileri taşıyan dokunaklı, insancıl bir dram. Shakespeare’in Hamlet’inden esinlenen film, babası öldükten sonra yaşadığı Roman mahallesinden çıkıp kardeşlerinin yaşamını düzeltmeye çalışan Adam’ın hikâyesini anlatıyor.

Emir Kusturica ise Babam Is Gezisinde (Otac na sluzbenom putu (1985) ile 1948 li yılların Yugoslavya’sın da, Siyasetin gündelik hayata yansımasını bir çocuğun gözünden izliyoruz. 

Yönetmen Aleksandar Manic’in Shutka Rekorlar Kitabı (Shutka Book of Records) filmi ise Makedonya’nın Shutka kasabasında büyüleyici hatta gerçeküstücü bir atmosferde yaşayan deli dolu ve asi insanların kendi aralarındaki tatlı rekabet öyküsü ‘Romanların başkenti’ saydıkları bu kasabada, ne kadar tuhaf da olsa herkesin iddialı olduğu bir uğraş alanı vardır.