Jean-Jacques Lemetre Ağustos’ta KUMBARACI50’DE!

Jean-Jacques Lemetre ilk kez İstanbul’da!

Seyirler Projesi kapsamında Kapadokya’da bir workshop gerçekleştirecek olan
Jean-Jacques Lemetre, İstanbul durağında 25 – 26 Ağustos tarihlerinde Kumbaracı50’de iki günlük bir workshop gerçekleştirecek.

Fransız müzisyen, besteci ve yazar Jean-Jacques Lemêtre, 1979 yılından beri Théâtre du Soleil (Güneş Tiyatrosu) bünyesinde, ünlü tiyatro yönetmeni Arine Mnouchkine ile birlikte çalışarak tiyatro müzikleri bestelemektedir. Aynı zamanda Theodoros Angelopoulos gibi dünyaca ünlü yönetmenlerin çalışmalarında film müzikleri yapmıştır. Bugüne kadar birçok projede yer alan ve yedi kişisel albümü bulunan Lemêtre, 1985 yılından beri dünya çapında konserler vermektedir. Yer aldığı oyunlarda, tek başına yaptığı canlı müzikle yeni bir çalışma biçimi yaratan Lemêtre, tiyatro müziği alanında çalışmalarına Arine Mnouchkine ile devam etmektedir.

Lemetre’e göre vücudun sesini ve müzikal olanaklarını keşfetmek, insanlığın başlangıcına yolculuk etmek gibidir. Bu, müzisyenler, yönetmenler, oyuncular veya dansçılar arasında yaratılacak olan gerçek bir birliği de beraberinde getirir. Lemetre, uyum ve bütünlüğü elde etmek için teknikten çok daha öteye gitmek gerektiğini vurguluyor. Tiyatronun ritmi ve müziği ile hayatın müziği arasındaki bağlantıyı anlamak ve derinleştirmek bir anlamda da sanatçının çevresiyle ilişkisini sorgulamasını sağlıyor. Kendi vücudumuzun yürüyüşünde, hareketinde, duruşunda, nefes alıp verişinde, konuşma hızında, tonunda, vs. saklı olan ritmik, melodik ve armonik potansiyeli açığa çıkarabilmek ve kullanabilmek amacıyla çalışmalarda hiçbir müzik enstrümanı kullanılmıyor. Atölye, özellikle her seviyeden oyuncular, dansçılar, müzisyenler, eğitmenler, şarkıcılar ve performansçılarla birlikte, katılmak isteyen herkese açıktır.

Atölye Tarihleri: 25-26 Ağustos 2015, 10.00 – 12.30 // Öğle Arası // 14.30- 16.30

Son başvuru tarihi: 17 Ağustos 2015

Atölye ücreti: 150 TL

Atölye, her seviyeden oyuncular, dansçılar, müzisyenler, eğitmenler, şarkıcılar ve performansçılarla birlikte, katılmak isteyen herkese açıktır.

Fransızca’dan Türkçe’ye çeviri yapılacaktır.