LONDRA 2015/2016 SONBAHAR & KIŞ SERGİ ve ETKİNLİKLERİ / ZEYNEP ATILGAN BONEVAL

National Gallery’de ‘Goya: The Portraits’ sergisi

İspanyol kraliyet ailesinin ve aristokratların ressamı olan Goya’nın portre tekniğinin en mükemmel örneklerinden. O dönemin politik ve sosyal yapısını ve ilişkilerini anlamak için de ideal eserler. Mesela 4. Charles’ın eşi Louisa grup portresinde ortada yer almasının sebebi, Goya’nın asıl gücü Louisa’nın barındırdığını vurgulamak istemesi. 50’nin üzerinde portre sergileniyor. (7 Ekim – 10 Ocak 2016).

  
Royal Academy of Arts’da ​Ai Weiwei sergisi

Çin’li sanatçı Ai Weiwei 2011’den beri ülke dışına çıkma yasağı sebebi ile hükümet tarafından Beijing’de alıkonulduğu için bu sergiye Çin’den hazırlandı. Temmuz ayında pasaportuna kavuşan sanatçı serginin son hazırlıkları için Londra’ya gelebildi. Surveillance Camera ve Video Camera isimli mermer heykelleri eşsiz birer el işçiliği örneği. Straight eseri ise 90 tonluk bükülmüş ve kıvrılmış çelik halattan yapılmış bir şaheser. Ai bu materyalleri 2008 de Sichuan depreminde zarar gören binalardan toplayıp elle düzleştirmiş. (19 Eylül – 13 Aralık)

  
National Portrait Gallery, Giacometti: Pure Presence sergisi

Hiçbir ekole ait olmayan, 1929’lerde Picasso, Miro, Ernst gibi sanatçılar ile aynı dönemde çalışan Giacometti, modern ve sürrealist izleri barındıran şahsına münhasır bir uslüp yaratmayı başardı. Sanatçımın ölümünün 50. Yılı anısına 1914-1966 arasında yarattığı 60’dan fazla -ağırlıklı olarak portre- resmi, heykeli ve çizimi sergilenecek. (15 Ekim – 10 Ocak 2016).

IWM London’da Lee Miller: A Woman’s War sergisi

Man Ray’in modeli ve ilham perisi olarak ünlenen Lee Miller, aslında olağanüstü fotoğraf yetisi barındıran bir kadın. II. dünya savaşı sırasında Vogue tarafından Normandy’deki savaş bölgesi hastanelerini, Dachau ve Buchenwald felaketleri ve Hitler’in dairesini fotoğraflaması için görevlendirilmiş. Bu sergide cinsiyet ayırımını sorguluyor. (15 Ekim – 24 Nisan 2016)

V&A’de Julia Margaret Cameron sergisi

Fotoğraf koleksiyonu ve sergileri ile ünlü Victoria & Albert’ın müze direktörü Henry Cole 150 yıl önce Julia Margaret Cameron’un fotoğraflarının gücünü keşfetmiş ve ona ilk sergi imkanını tanıyan kişi olmuş. Zamanının çok ötesinde, kural tanımaz ve modern portre fotoğraflarından oluşan bir seçki ölümünün anısına sergileniyor. (Kasım 28 – Şubat 21)

Tate Modern’de Abraham Cruzvillegas sergisi

Meksikalı sanatçı Abraham Cruzvillegas Tate’in dev Turbine Hall alanında soyut heykeller ve atık malzemeler ile bir enstelasyon labirenti oluşturacak. (Ekim13 – Mart 20)

Tate Modern’de The World Goes Pop sergisi

Pop Art denince aklımıza ilk gelen isimler Andy Warhol, Roy Lichtenstein, ve Claes Oldenburg olur, ancak Tate Modern’deki Pop Art sergisi, Amerika sınırlarından çıkıp, dünya çapında Pop’un etkilerini araştırıyor. Japonyadan Ushio Shinohara, İspanyada Isabel Oliver, Avusturyadan Kiki Olgenik’in bir protesto aracı olarak Pop Art manifestosu olan eserleri sergileniyor. (Eylül 17 – Ocak 24)

Tate Britain’de Frank Auerbach sergisi

Sanatçının 70’den fazla potre ve manzara eserleri (9 Ekim – 13 Mart)

Barbican’da The World of Charles & Ray Eames sergisi

Barbican kültür merkezinin ana salonunda, son derece rafine ve estetik bir karma ve sergileme yeteneğine sahip sanatçı Charles ve Ray çiftine ait yüzlerce obje, tasarım, resim, çizim, fotoğraf, prototip sergilenecek. Oğulları Demetrios açılış gecesinde küratör ile bir sohbet yapacak. (Ekim 21 – Şubat 14)

The Serpentine Pavilion Sergisi

Hyde Parktaki Serpentine Pavyonun’da yazın başlayan sergide, İspanyol stüdyo SelgasCano’nun yaratıcı çelik ve plastik konstrüksiyon işi ve çadırın içindeki müzik performansı sonbahar bitmeden ziyarete değer. (Ekim 18’e kadar)

Dulwich Picture Gallery’de The Amazing World of M.C. Escher sergisi

Yemyeşil Dulwich Park’ında yer alan galeride Hollandalı sanatçı M.C. Escher’in çılgın detaylı labirent gibi resimleri, ahşap oyma ve litografları sergilenecek. (Ekim 14- Ocak sonu)

Noël Coward Tiyatrosunda Photograph 51 Oyunu

DNA araştırmaları sayesinde Watson ve Crick’nin DNA kodunu çözmesine ön ayak olmuş bilim kadını Rosalind Franklin’i oynamak üzere Nicole Kidman 17 yıldan sonra ilk defa Londra tiyatro sahnelerine dönüyor. Yönetmen Anna Ziegler’ın hafızalara kazınacak oyununda Nicole Kidman’ın harikalar yaratacağı konuşuluyor. (Eylül 5 – Kasım 21)

Old Vic’de The Hairy Ape Oyunu

Başarılı oyuncu Matthew Warchus ile sezonu açacak tiyatro, Eugene O’Neill’in klasiği olan Hairy Ape oyunubu sahneleyecek. Mavi yakalı Amerikan işçisinin New York sınıf ayırımı keşfini anlatan oyun da yükselen yıldız Bertie Carvel’da rol alıyor. (Ekim 17 – Kasım 21)

National Theatre’da Wonder.Land

Ulusal tiyatroda Alice Harikalar Diyarın’da yepyeni çağdaş bir yorum ile sahnelenecek! Aly—Alice değil— cep telefonunun içindeki bambaşka bir dünyaya düşüyor. Fantastik bir sahne, dekor, müzik ve dijital efekt ve yansımalara hazırlıklı olun. (23 Kasım’dan itibaren)

Sadler’s Wells’de Gravity Fatigue Balesi

Moda tasarımcısı Hussein Chalayan daha önce de bir bale için kıyafet tasarlamıştı, ancak şimdi tüm prodüksüyonun tasarımında parmağı var. Koreografçı Damien Jalet ile birlikte kendi tasarladığı kostümlerin giyileceği bir baleyi yönetiyor olacak Çağlayan. (Ekim 28 – 31)

  
LONDON FRIEZE FUARI

Dünyanın en önemli çağdaş sanat fuarlarından birisi olarak görülen Frieze Çağdaş Sanat Festivali, 14-17 Ekim 2015’de 13. Yılını kutluyor. Londra’da Regent’s Park’ta dünyanın her yerinden yükselen ve seçkin sanatçıların sergilendiği fuarda bu sene 30 ülkeden 160 sanat galerisi yer alacak. Bu sene en güncel ve heyecanlı sanat işlerini sergileyecek fuar sırasında Fireze Film, Sculpture Park, Frieze Talks ve Frieze Projects gibi uydu etkinlikler de yer alacak. Frieze hakkında ve fuar zamanı Londra’da sanat kokan semtler, parklar ve adresler hakkında daha detaylı bilgi için: http://www.yolculukterapisi/londra-frieze/

London Design Festivali

Londra’nın dört bir köşesindeki birçok mağaza, stüdyo, galeri ve müzenin çağdaş mobiya prototipleri, aydınlatma enstelasyonları ve heyecan veri yepyeni obje ve ürünler sergilediği LDF tasarımseverlerin favori etkinliği. Odak merkezi olan V&A’de Barber Osgerby, Zaha Hadid, ve David David tasarım stüdyosunun işleri sergilenirken, Brompton Design District’te ve Shoreditch’de de birçok sergi yer alacak. Somerset House’da Jasper Morrison & Punkt, Faye Toogood, ve Barber Osgerby’un sergileri de büyük yankı uyandıracağa benziyor. (Eylül 13-21)

Open House London

Mimar stüdyoları, tasarım evleri, özel konutlar ve işyerleri sadece iki günlüğüne kapılarını ziyarete açıyor. 10 Downing Caddesindeki Başbakanlık evi, 2017 de açılacak Crossrail istasyonu inşaat alanıbu yılın favorileri arasında. (Eylül 19 & 20)

Paris, New York ve Los Angeles 2015 & 2016 sonbahar kış sergi ve etkinlikleri için:

http://www.yolculukterapisi.com/paris-ny-la-sergi-2015-2016/

LONDRA 2015/2016 SONBAHAR & KIŞ SERGİ ve ETKİNLİKLERİ – ZEYNEP ATILGAN BONEVAL