İMPARATORLUK KURANLAR YAHUT ŞÜMÜRZHAYAL PERDESİNDE

“İMPARATORLUK KURANLAR YAHUT ŞÜMÜRZ”
BORİS VİAN’IN SON ESERİ, EDİNBURGH FRİNGE FESTİVALİ’NDEN SONRA ÜNLÜ MAKEDON YÖNETMEN ALEKSANDAR POPOVSKİ’NİN YENİLENEN REJİSİYLE 26 EKİM PAZARTESİ HAYAL PERDESİ BEYOĞLU SAHNESİ’NDE !

Hayal Perdesi sanat yönetmeni Selin İşcan ve Avrupa’nın önemli yönetmenlerinden Aleksandar Popovski önderliğinde hayata geçen Hayal Perdesi’nin ilk yapımı, bir Boris Vian klasiği İmparatorluk Kuranlar yahut Şümürz, prömiyerini Bursa Nilüfer Belediyesi ‘Tiyatro’ nun katkılarıyla 19. İstanbul Tiyatro Festivali’nde gerçekleştirdi. Boris Vian’ın en şöhretli ve son oyunu İmparatorluk Kuranlar yahut Şümürz, sekiz aylık bir ön çalışmanın ardından Türk, Makedon ve Hırvat sanatçıların bir araya gelmesi sonucu sahneye taşındı. Tiyatro alanında ülkemizde eşine az rastlanır çok kültürlü bir bulusmanın ürünü olan İmparatorluk Kuranlar yahut Şümürz, 2014 – 2015 sezonunda Bursa ve İstanbul’da seyirciyle buluştu. Uluslararası Üsküp Tiyatro Festivali programında da sahnelenen oyun, 68.Edinburgh Fringe Festivali ve 13. Kıbrıs Tiyatro Festivali’ne katıldı.

Edinburgh Fringe Festivali’nde sahnelenen ilk Türkçe Oyun!

“İmparatorluk Kuranlar Yahut Şümürz”

Özellikle çağdaş gösteri sanatları için etkili bir platform olan 68.Edinburgh Fringe Festivali programına kabul edilen Hayal Perdesi, Türkiye Tiyatrosu adına heyecan verici bir ilke imza attı. “İmparatorluk Kuranlar Yahut Şümürz” İngilizce üst yazıyla Türkçe sahnelenen ilk oyun olarak festival tarihine geçti. Edinburgh’un kalbinde yer alan C Venues programında 230 kişilik bir salonda 14 akşam izleyici karşısına çıktı.Kırk dokuz ülkeden tiyatroların katıldıgı festival süresince önemli basın yayın organları ve sanat otoritelerinden tam not alan oyunun performatif ve tiyatral basarısı yıldızlarla taçlandırıldı.
‘Söz’ün Büyücüsü’ ünlü Fransız yazar Boris Vian’ın dünya tiyatrolarında en çok sahnelenen oyunu olan eser, Edinburgh Fringe Festivali’nin ardından ünlü Üsküp’lü yönetmen Aleksandar Popovski’nin yenilenen rejisiyle İstanbul’da izleyici ile buluşmaya hazırlanıyor.

Bizi rahatsız eden nedir? Hayatımızda neyi kabul ya da inkâr ederiz; ihtiraslarımız bizi nereye götürür, ne ararız… Boris Vian‘ın son oyunu, alaycı trajedi İmparatorluk Kuranlar Yahut Şümürz, işte bu ve benzeri sorularla başlar.

Tanımlayamadıkları bir korkunun (sesin) etkisi altındaki Dupont ailesi her seferinde daha yukarıdaki bir daireye, onları gitgide daha fazlasıkıstıran bir durumun içine çekilir. Durmaksızın kaçarlarken dünyaları gittikçe daralır ve nereye giderlerlese gitsinler, gizemli bir kadın, Şümürz, itip kaktıkları, yerden yere vurdukları halde inatla,sebatla onları beklemekte, onlarla yüzlesmektedir. Dupont’lar Şümürz’e ne kadar kötü davranırlarsa davransınlar varlıgını asla inkar edemezler. Şümürz adım attıkları her mekanda, nefes aldıkları her anda onları bekler ve Şümürz asla ölmez.

Tiyatro Hayal Perdesi, Aleksandar Popovski’nin yaratıcı rejisi ve Sven Jonke’nin yenilikçi sahne tasarımıyla çarpıcı ve unutulmaz bir deneyim sunuyor. Oyunun kadrosunda ise ödüllü aktör Reha Özcan, ünlü oyuncular Ayse Lebriz Berkem, Selin İşcan ve Nihat Alpteki’nin yanı sıra genç kuşağın dikkat çeken isimlerinden basarılı oyuncular Selin Tekman ve Tuba Karabey bulunuyor.

Hayal Perdesi kurucularından Selin İşcan‘ın projelendirdiği oyun, bu sezon 3 ödül kazandı.
Selin İşcan, 2015 Yeni Tiyatro Dergisi Emek ve Başarı Ödülleri’nde ‘En İyi Kadın Oyuncu’ ödülünün; Aleksandar Popovski ise 19.Afife Tiyatro Ödülleri’nde ‘Yılın En Başarılı Yönetmeni’ ödülünün sahibi olurken, Beşiktaş Çırağan Lions Kulübü tarafından verilen 21.Türkan Kahramankaptan Özel Ödülleri’nde ‘En İyi Yapım’ ödülüne layık görüldü.

65′ sürer; ara yoktur.

“Sözün özü: Hayal Perdesi, “İmparatorluk Kuranlar” yapımıyla on üzerinden on alıyor.”