“E-MÜLTECİ. COMSURATINIZA GERÇEK DÜNYAYI ÇARPIYOR! / YAŞAM KAYA

Sedef Ecer, Fransa’da yaşayan Türkiye asıllı yönetmen, oyuncu ve oyun yazarı bir isim. Kendisinin bugüne kadar birçok oyununu izlemekle beraber, Türkiye’de yaptığı tüm projeleri yakıdan takip ettim. Dünya sorunlarını kendisine çıkış yapan usta sanatçı, Türkiye’den çıkarak Avrupa’ nın en ücra köşesine kadar çeşitli maceraları seyircilerine sundu. Göç olgusundan, yol hikayelerine kadar sergilediği oyunlarında bir bilinç oluşturup, çalıştığı oyuncularla sahne üzerinde kaliteli işlerini sürdürüyor. 4. Uluslararası İzmir Tiyatro Festivali’nde transmedya atölyesi düzenleyerek amatör oyuncularla oluşturduğu yeni projesi ‘E.Mülteci.com’ adlı yapım, yine Ecer’ in kendi çizgisinde, çağımız dünyasının en büyük problemi olan ‘mülteci sorununu’ masaya yatırıyor.

Türkiye olarak yakından hissettiğimiz Suriye Savaşı, Orta Doğu coğrafyasında kanlı trajedileri doğururken, hayatta kalabilmek için Avrupa’ nın en uç sınırındaki Türkiye’ye sığınan milyonlarca Suriyeli mülteci, rahat rahat nefes alabilmek adına ölüm kalım savaşı vermeyi sürdürüyor. Yunanistan’a geçerek Avrupa Birliği topraklarında insanca yaşama hayalleri kuran milyonların dışında; savaşların, göçlerin yaşandığı bölgelerden insanlar yine bu hayalle modern batı topraklarına akın etmeye devam ediyor. Özellikle Aylan Bebek trajedisinin ardından duygusal bir bilinçle olaya ‘gayri ciddi’ yaklaşan Türkiye ve Avrupa’ nın geri kalan devletleri, göstermelik adımlarla mülteci sorununu hallediyor gibi gözüküyor. Bu sahte timsah gözyaşlarının sonucunda, mülteci dramları katlandıkça katlanıyor.

Grotesk Söylemler Üzerine Mülteci Konusu!

Sedef Ecer, grup olarak oluşturduğu ve temellerini kendisinin attığı ‘E.Mülteci.com’ gösterisinde karşımıza iki büyük trajediyle çıkmış. Meksika ve Vietnam’da yaşayan iki kadının kendi topraklarındaki açlıktan, yoksulluktan, savaştan kaçarak modern topraklara ulaşma serüveni uluslararası kaçakçılık şirketinin reklam tanıtımıyla gösteriliyor. Nedir bu reklam tanıtımı? Çok basit! Siz zengin bir ülkede refah bir hayat yaşamak istiyorsunuz ve kaçakçılık üzerine çalışan ‘E.Mülteci.com’ adlı şirkete giderek paranızı ödeyip sonu belli olmayan bir maceraya girişiyorsunuz. Gidilen yerde yıkılan hayallerle beraber, kadınların seks kölesi olarak kullanılmasından, sömürülen yaşantılara uzanan bu dünyanın acımasız kapitalist gerçeği suratınıza bir tokat gibi çarpıyor!

Kapitalist bağlamda, acının üzerinden devşirilen paralar, hayatlar elbette görünen dünyada asla karşınıza çıkmaz. Mika’ nın Meksika’dan kaçarak ABD’ye ulaşma hikayesinde, yoksulluğun derin izlerine bakıp; Hoami’ nin Vietnam’daki sefaletten uzaklaşıp Paris’te kuaför olarak çalışma hayallerinin suya düşüşüne tanık olmak fazlasıyla can sıkıcı! Sedef Ecer oyununda bilerek canımızın sıkılmasını istemiş. Yönetmen, canımızı sıkarak içinde yaşadığımız dünyanın gerçeğini beyinlerimize işliyor!

Müziklerin ve görüntülerin trajik olarak kullanılmasında, sahnedeki oyuncuların grotesk ögelerle süslediği kapitalist acımasız reklamlarda ve gösterilen hayatların canlandırılmasında grubun performansı dört dörtlük! Özellikle Selin Akın’ ın ‘Hoami’ rolü akıllara kazındı. Duygusal çatışmayı iyi aktaran bir oyuncu var karşımızda.

‘E.Mülteci.Com’ geliştirilmeye, büyütülmeye açık bir proje. Sedef Ecer’ in politik süzgecinden geçip bizlere ulaşan bu muhteşem oyunu herkesin görmesi lazım!

yasam.kaya@gmail.com

Reklamlar