23. İZMİR AVRUPA CAZ FESTİVALİ Başlıyor!

İzmir Kültür Sanat ve Eğitim Vakfı’nın (İKSEV), İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin katkılarıyla düzenlediği 23. İzmir Avrupa Caz Festivali 03-19 Mart 2016 tarihleri arasında yapılacak.

Goethe Enstitüsü İzmir, İsviçre İzmir Fahri Konsolosluğu, İzmir Fransız Kültür Merkezi, İzmir Slovakya Fahri Konsolosluğu, İzmir Yunanistan Başkonsolosluğu, İstanbul Avusturya Kültür Ofisi, İstanbul Dimitrie Cantemir Romen Kültür Merkezi, İzmir İtalya Konsolosluğu, Polonya Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu ve Polonya Cumhuriyeti İzmir Fahri Konsolosluğu işbirliği ile düzenlenen Festival, 3 Mart 2016 Perşembe günü AASSM’de yapılacak sergi açılışı, kokteyl ve İlhan Erşahin’s İstanbul Sessions konseri ile başlayacak. Öncesinde, 14. Caz Afişi yarışmasında ödül ve sergileme alan genç grafik sanatçılarına katılım belgeleri ve Festival partnerlerine teşekkür plaketleri sunulacak.

On bir konser, bir sergi, bir seminer ve bir film gösterisinin yer aldığı 23. İzmir Avrupa Caz Festivali programında atölye çalışmaları ve halka açık etkinlikler önemli bir yer tutacak. Luca Costantini Quartet yönetimindeki Geleneksel Açık Caz Orkestrası atölyesinin yanı sıra, VEİN Trio ve Oğuz Büyükberber ile Piotr Baron Quintet de genç cazcılarla atölye yapacak. Bu yıl grafik ve tasarım bölümü öğrencilerine yönelik iki yeni atölye çalışması var. Yaşar Üniversitesi işbirliği ile Jazz Motion Animasyon Atölyesi ve İzmir Ekonomi Üniversitesi ile işbirliği içinde Canlı Video Performans Atölyesi.
İçerik Dergi Grubu ile geçen yıl başlatılan Jazzin Fanzin Atölyesi’nin ikincisi yapılacak. CazKedisi Dergisi ile “Cazın Şiir Rengi” üzerine söyleşi, Ege Kitap ve Plak işbirliğinde “Boran Şentürk ile “Biraz Caz Biraz Plak” ve bu yıl ilk kez yapılacak ‘cazın dans hali’ olarak tanımlanan Lindy Hop Atölyesi, ilgi görecek etkinlikler arasında yer alacak.

İzmir Avrupa Caz Festivali’nin en az konserler kadar ilgi gören Caz Seminerini yine festival danışmanı, caz tarihçisi, gazeteci, yazar Francesco Martinelli verecek. İngilizce yapılacak konuşmayı Ümit Tuncağ Türkçe’ ye çevirecek. Aynı zamanda seminerin konusu da olan “Round Midnight” filmi caz tarihinin önemli bir dönemine ışık tutacak.

ERŞAHİN VE İSTANBUL’UN SESLERİ

​Yirmi yıldır New York’ta yaşayan ve dünya caz sahnelerinde fırtına gibi esen İlhan Erşahin, büyük beğeni toplayan projesi Ilhan Ersahın’s Istanbul Sessions ile 23. İzmir Avrupa Caz Festivali’nin Açılış Konserini verecek. Grup dünyada yankı yapan üçüncü stüdyo albümleri “Istanbul Underground” dan seçtikleri parçalarıyla 3 Mart 2016 Perşembe günü saat 20.30’da AASSM Konser Salonunda olacak.

“İstanbul’un karanlık ve dinamik ruhunu iliklerinize kadar hissedeceğiniz, içinde jazz’dan rock’a, disco’dan dub’a pek çok müzikal tını duyacağınız zenginlikte ama ısrarla kendi özgün sound’larında. İlhan Erşahin’in free-from caz rif’lerini, Türkiye’nin en yetenekli basçılarından Alp Ersönmez’in groovy sound’u, Turgut Alp Bekoğlu’nun güçlü davulları ve İzzet Kızıl’ın kıvrak perküsyonları tamamlıyor.”
Geçen yıl Festival açılış konserine de katılan Fransız Trompetçi Erik Truffaz’ın “Radiohead caz yapsa böyle tınlardı” dediği “Istanbul Underground” albümüyle ilgili duygularını İlhan Erşahin şöyle açıklıyor: “Amacımız yaşantımızı müziğimize yansıtmak. Ve bu albüm bizim gözümüzden İstanbul gece hayatının bir aynası.”

CAZ SESSİZ SİNEMA İLE BULUŞUYOR

​Alman piyanist Markus Horn sıradışı bir konserle 23. İzmir Avrupa Caz Festivali’ne katılıyor. Goethe Enstitut İzmir işbirliği ile 5 Mart 2016 Cumartesi saat 20.30’da AASSM Küçük Salonda yapılacak konserde Caz, Sessiz Sinema ile buluşacak.
Müzik ve drama eğitimli Markus Horn, sinema tarihinde “Bir dehşet Senfonisi” olarak adlandırılan F.W. Murnau’nun kült filmi “Nosferatu” için yaptığı müziği film eşliğinde sunacak. Birkaç yıl önce Fritz Lang’in başyapıtı “Metropolis” için yaptığı müzikle tüm dünyada ayakta alkışlanan Horn, Nosferatu’da da caz çizgileri, pop armonileri ve soyut geçişlerle, son dönem romantizminin tipik etkilerinin ötesine geçiyor, sessiz film eşliği dünyasına yeni dürtüler ve taze sesler getiriyor.

VEIN TRIO VE OĞUZ BÜYÜKBERBER

23. İzmir Avrupa Caz Festivali, 7 Mart 2016 Pazartesi günü saat 20.30’da AASSM Küçük Salonda, İsviçre İzmir Fahri Konsolosluğu işbirliği ile yapılacak VEIN Trio & Oğuz Büyükberber Konseri ile devam edecek.
Kurulduğundan beri misafir müzisyenlerle güçlerini birleştirerek insanların ufkunu genişletici ve çığır açan projeler üreten VEIN Trio, 23. İzmir Avrupa Caz Festivali için tekrar bir araya gelerek, tanınmış klarnet sanatçısı Oğuz Büyükberber ile bir o kadar heyecan verici ve alışılmadık bir dörtlü oluşturacak.

Michael Arbenz (piyano), Thomas Lähns (kontrbas), Florian Arbenz’den (davul) oluşan üçlü, geçmiş deneyimlerini bir araya getirerek, muhteşem bir müzikal birliktelik ve tüm üyeleri için maksimum eşitlik konsepti ile neredeyse simbiyotik bir etkileşim yaratıyor ve Oğuz Büyükberber de gruba inanılmaz derecede ilham verici bir katkı sunuyor.

VEIN Trio ve Oğuz Büyükberber, 6 Mart 2016 Pazar günü İKSEV’de genç cazcılarla bir atölye çalışması da yapacak.

MUHTEŞEM AGATHE SAHNEDE

Fransız-Brezilyalı şarkıcı Agathe Iracema, Christophe Wallemme (kontrbas), Leo Montana (piyano) ve Pierre – Alain Tocanier’den (davul) oluşan Dörtlüsü ile 8 Mart 2016 Salı günü saat 20.30’da AASSM Küçük Salon’da konser verecek. İzmir Fransız Kültür Merkezi işbirliği ile yapılacak konserde Avrupa Caz Sahnelerinin parlayan yıldızı Agathe Iracema, eski standartlar ve yeni parçalardan oluşan son albümü “Feeling Alive”dan örnekler sunacak.
Fransa ve tüm Avrupa’da kapsamlı şekilde konserler veren ve büyük caz divalarının gerçek varisi olarak tanıtılan Agathe, kırılgan ve tebessüm eden sesiyle caz repertuarını fevkalade bir şekilde ve incelikle bir tutam bossa nova ile dokuyor.

SLOVAKYA CAZINDA ARP VE GİTAR TADI

23. İzmir Avrupa Caz Festivali, İzmir Slovakya Fahri Konsolosluğu işbirliği ile arp sanatçısı Maria Kmeťková ve gitar sanatçısı Pavol Bereza’yı ağırlayacak. 9 Mart 2016 Çarşamba günü saat 20.30’da AASSM Küçük Salonda yapılacak konserde, kendisini daha çok 20. ve 21. yüzyılın çağdaş klasik müziğine adayan arpist Maria Kmeťková ile gitarist Pavol Bereza, besteci, flütçü ve oyuncu Sisa Michalidesová’nın bestelerinden oluşan “Sisa and the Gray Pigeon for 53 strings” projesini seslendirecek.

CAZDA YUNAN EZGİLERİ

Caz sahnelerinin övgü toplayan ismi Ayça Gündüz, Yunan hammond & piyano sanatçısı George Kontrafouris’in de katılımıyla Ayhan Öztoplu (davul), Ozan Musluoğlu (kontrbas) ve Engin Recepoğulları’ndan (tenor saksafon) oluşan grubuyla 10 Mart 2016 Perşembe günü 23. İzmir Avrupa Caz Festivali’nde konser verecek. İzmir Yunanistan Başkonsolosluğu işbirliği ile AASSM Küçük Salonda saat 20.30’da yapılacak konserde Ayça Gündüz Quartet ve piyanist George Kontrafouris, caz standartlarının yanı sıra sevilen Yunan ve Türk ezgilerini caz formunda yorumlayacak.

SNOW OWL FESTİVAL’DE

​Dünya caz sahnelerinin “Kar Baykuş”u Juan García-Herreros (kontrbas gitar); Tulug Tirpan (klavye, piyano), Stoyan Yankoulov (davul), Zhivko Vasilev (kaval) ve Alejandra María’dan (keman) oluşan grubuyla 11 Mart 2016 Cuma günü saat 20.30’da AASSM Küçük Salonda konser verecek.
Müziği sayısız prestijli ödül ile onurlandırılan, altı telli bir kontrbas gitar olan özel enstrümanı ile dünyaca ünlü yıldızlarla birlikte sahne alan Kolombiya doğumlu Juan García-Herreros, 2014’te “En İyi Latin Caz Albümü” kategorisinde bir Latin Grammy adaylığı ile onurlandırıldı. Bu prestijli onur, daha önce hiçbir Elektro Bas Gitarist veya Kolombiyalı Dünya Caz Müzisyenine layık görülmemişti. Sahne kariyerinin yanı sıra, Juan en prestijli okullarda ve tüm dünyadaki festivallerde ustalık sınıfı dersleri vermektedir.
Avusturya Kültür Ofisi işbirliği ile yapılacak konserde Snow Owl’a dünyaca ünlü Türk piyanist, besteci Tuluğ Tırpan da eşlik edecek.

TRADITIONAL-CLASSICAL MUSIC VE FREE JAZZ ARASINDA JAZZ BALANCE

Romanya’nın dünya müzik sahnelerindeki gururu besteci, piyanist, şef ve eğitimci Florin Răducanu, son projesi Jazz Balance Between Traditional-Classical Music & Free Jazz ile 23. İzmir Avrupa Caz Festivali’ne katılıyor. İstanbul Dimitrie Cantemir Romen Kültür Merkezi işbirliği ile yapılacak Konserde usta sanatçıya, her biri kendi alanlarında önemli üne sahip Dalila Cernătescu (panflüt), Sebastian Mihai (tenor saksafon), Camelia Botezatu (Video gösterimi) eşlik edecek. 12 Mart 2016 Cumartesi günü saat 20.30’da AASSM Küçük Salonda yapılacak konser, Festival’in unutulmazları arasına girmeye aday.

HEM KONSER HEM EĞİTİM

​İzmir İtalya Konsolosluğu işbirliği ile 23. İzmir Avrupa Caz Festivali’ne katılacak Luca Costantini Quartet, 14 Mart 2016 Pazartesi günü 20.30’da AASSM Küçük Salonda vereceği konserin yanı sıra Festival’in geleneksel Açık Caz Orkestrası Atölyesini de yönetecek. Luca Costantini (gitar), Andrea Biondi (vibrafon), Jacopo Ferrazza (bas), Valerio Vantaggio (davul), 15, 16 ve 17 Mart 2016 tarihlerinde yapılacak atölye çalışmasının ardından, 17 Mart 2016 Perşembe günü 20.30’da AASSM Küçük Salonda bu kez genç cazcılarla sahneye çıkacak.

KAPANIŞ PIOTR BARON’DAN

​23. İzmir Avrupa Caz Festivali’nin kapanışını 19 Mart 2016 Cumartesi günü dünya caz sahnelerinin “Büyük Ödüllü” saksafoncusu Polonyalı Piotr Baron Quintet yapacak. Polonya Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu ve Polonya Cumhuriyeti İzmir Fahri Konsolosluğu işbirliği ile yapılacak konserde Piotr Baron’a (tenor saksafon, basklarnet), Łukasz Żyta (davul), Maciej Adamczak (bas), Michał Tokaj (piyano), Adam Milwiw-Baron (trompet, flugelhorn) eşlik edecek.

​California ABD, Graz Avusturya, Ankara Türkiye ve Avrupa’nın her yerindeki pek çok yaz caz atölyesinde “misafir sanatçı” veya “misafir profesör” olarak görev alan Piotr Baron, 18 Mart 2016 Cuma günü İzmirli genç cazcılarla da İKSEV’de bir atölye çalışması yapacak.

CAZ GELMEDEN YAZ GELMEZ- HER YERDE CAZ VAR

​İzmir Kültür Sanat ve Eğitim Vakfı (İKSEV) geçen yıl İzmir Avrupa Caz Festivali’nde sayılarını artırdığı halka açık etkinlikleri bu yıl çeşitlendirerek sürdürüyor.
14. Caz Festivali Afiş Yarışması Sergisi
​23. İzmir Avrupa Caz Festivali’nin afişini belirlemek için düzenlenen 14. Caz Afişi Yarışmasında sergileme alan 35 afiş, 3-19 Mart 2016 tarihleri arasında AASSM Alt Galeride sergilenecek. Sergide ayrıca üstün yetenekli çocuklara yönelik eğitim veren Ankara Ümitköy Yasemin Karakaya Bilim ve Sanat Merkezi’nin 15 yaş altı dört öğrencisinin sekiz afişi de Seçici Kurul kararıyla yer alacak.

Canlı Video Performans Atölyesi

Dijital medya teknolojilerinin ve kültürünün bize kazandırdığı yeni bir yaratıcılık alanı olan Canlı Video Performansı Atölyesi İzmir Ekonomi Üniversitesi, İletişim Fakültesi Sinema ve Dijital Medya Bölümü işbirliğiyle 3.4.5 Mart 2016 tarihlerinde İKSEV’de yapılacak. Yrd. Doç. Dr. Aras Özgün gözetiminde yapılacak bu atölye çalışmasında canlı video performansı yazılımları tanıtılıp, temel performans teknikleri giriş düzeyinde aktarılacak ve katılımcılarla yaratıcı uygulamalar yaptırılacak.

Randevu Pazar, Caz Edisyonu

Alsancak Meksika Sokağındaki Edit Cafe, bu yıl da cazlı bir “Randevu”ya mekân olacak. Randevu ve Pazar, Caz Edisyonununda özgün markaların caz temalı tasarımları, atölye çalışmaları ve sanat performansları 5 Mart 2016 Cumartesi günü saat 13.00’den itibaren gün boyu festival tadında devam edecek.

Jazzine Fanzine Atölyesi, İçerik Dergi ekibi ile İçerik Dergi Ekibi işbirliği ile geçen yıl yapılan ve büyük ilgi gören Jazzine Fanzine Atölyesi’nin ikincisi 06-08-09-12 Mart 2016 tarihlerinde İKSEV’de yapılacak.

Jazz-Motion Animasyon Atölyesi

Yaşar Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Animasyon Bölümü işbirliği ile yapılacak Jazz-Motion Animasyon Atölyesinin teması Doğaçlama ve Potansiyel olarak belirlendi. Öğr. Gör. Zeynep Akçay ile Araştırma Görevlisi Can Pekin gözetiminde yapılacak atölyede cazda olduğu gibi farklı teknikleri bir araya getirerek deneysel bir çalışma yaratmak amaçlanıyor.

Cazın Dans Hali: Lindy Hop

​“Cazın Dans Hali” olarak tanımlanan, 1930’lu yıllarda dünyayı yakıp kavuran Lindy Hop Dans atölyesi 12 Mart 2016 Cumartesi günü İKSEV’de yapılacak. Katı kurallara bağlı olmayan, herkesin yapabileceği, sadece keyfiniz için dans edeceğiniz canlı, ritmik ve melodik caz müziği ile yapılan sosyal bir dans olan Lindy Hop Atölyesi’ne yaş, kilo, dans tecrübesi gibi şartlar aranmadan herkes katılabilecek. Atölye, İzmir Lindy Hop Derneği ile yürütülecek.

Ve Beklenen Caz Semineri

​İzmir Avrupa Caz Festivallerinin en az konserler kadar ilgi gören geleneksel Caz Seminerini bu yıl da Festival Danışmanı, caz tarihçisi, gazeteci-yazar Francesco Martinelli veriyor. 14 Mart 2016 Pazartesi günü saat 18.00’de İzmir Fransız Kültür Merkezi’nde yapılacak semineri Ümit Tuncağ Türkçe’ye çevirecek. “Bertrand Tavernier’in Gece Yarısına Doğru Filminden 30 Yıl Sonra Monk, Lester Ve Dexter” Konulu seminerin ardından saat 19.00’da Bertrand Tavernier’in Round Midnight filmi gösterilecek.
Caz Kedisi Dergisi ile Söyleşi • Cazın Şiir Rengi Caz Kedisi Dergisi editörleri ile Caz, İzmir, Dergicilik, Şiir başlıklarını içeren bir söyleşi ile caz ve blues sanatçılarına adanmış şiirlerin yer aldığı görsel sunum 18 Mart 2016 Cuma günü yapılacak. Caz Kedisi Genel Yayın Yönetmeni Halim Yazıcı, editörler Hülya Deniz Ünal, Devrim Dikkaya ve Mutlu Polat saat 18.00’de İKSEV’de caz ve şiir severlerle buluşacak.

Boran Şentürk ile “Biraz Caz Biraz Plak” •
Ege Kitap ve Plak ile
​19 Mart 2016 Cumartesi günü saat 14.00’de Ege Kitap ve Plak işbirliği ile İKSEV’de yapılacak Biraz Caz Biraz Plak etkinliğinde Boran Şentürk, aynı döneme rastlayan kayıt teknolojisi ile caz müziğinin doğuşunu anlatacak. Şentürk, konuşması sırasında Louis Armstrong, Duke Ellington, Count Basie, Coleman Hawkins, Billie Holiday, Ella Fitzgerald. Sarah Vaughan, Miles Davis, Gerry Mulligan, Bud Powell, Charles Mingus, Wynton Marsalis plaklarından örnekler dinletecek.

BİLETLER BİLETİX’DE

​23. İzmir Avrupa Caz Festivali biletleri 19 Şubat 2016 Cuma gününden itibaren Biletix gişelerinden alınabilecek.
BİLET SATIŞ
İnternette Bilet Satışı http://www.biletix.com
Telefonla Biletix 0 216 556 98 00
Bilet Gişeleri:
İKSEV Ana Gişe AASSM 0 232 247 80 03
Bornova Palme Kitabevi
Çankaya Migros
İzmir Park AVM D&R
Karşıyaka Pan Kitabevi

  

Reklamlar