CRYSTAGRAM” Sergisi GALERİST’te Açıldı!

Galerist sanatçılarından İdil İlkin’in, sanatseverlere öznellik ve aidiyetle ilgili meseleleri farklı filtrelerden sunduğu “Crystagram” başlıklı sergisi, Zeliha Berksoy, Ekrem Yalçındağ, Hakan Çarmıklı ve Yosun Güreli gibi isimlerin katılımıyla önceki akşam Galerist’te açıldı. Sanatçı, üçüncü kişisel sergisi “Crystagram”da; gün ışığını ve ışığı kıran yapıları, dijital resimler, ışıklı kutular ve pullar üzerinden çeşitli şekillerde yorumluyor.

Atmosferdeki ışık kırılmalarının görüşümüzü nasıl etkilediği (atmosferik optik algılamalar) üzerinden yola çıkan sanatçı İdil İlkin; ışık, renkler, kırılmalar, dalga boyları ve buz kristalleri gibi ışığı kıran yapıları “Crystagram” sergisine taşıyor. Sanatçı, sergisinde yer alan dijital resimlerde, ışıklı kutularda ve tasarladığı posta pullarında, buzulların erimesini ve gazlardan yanan karların iklimlere karışmasını işliyor.

Farklı coğrafyalardaki atmosfer koşullarının bir tür mercek görevi üstlendiğini vurgulayan İdil İlkin; bu mercekleri kullanarak bireyleri ve coğrafyaları, özellikle de kendisini incelemeye alıyor. Sanatçı eserlerinde, yansımalar ve renkler içinde sınırsızca hareket ederken deneyimlediği içsel sohbeti izleyici ile paylaşıyor.

Sanatçının gözünde; eriyerek yok olmanın yarattığı derin huzur haline, teslimiyet, memnuniyet ve emniyet duygularına, önlenmesi güç olan soğuma ve dönüşüm sürecinin yarattığı çaresiz bir anksiyete eşlik ediyor. Maviden laciverte dönen ruh halinde İdil İlkin bu durumu, tanışmayı hiç istemediği ölüm veya tükenmeye benzetiyor ve çalışmalarını bu ikilikle besliyor.

İdil İlkin’in “Crystagram” adlı sergisi 2 Nisan 2016 tarihine kadar Galerist’te ziyaret edilebilir.

İDİL İLKİN HAKKINDA
Chelsea College of Art and Design’dan Güzel Sanatlar Yüksek Lisans derecesini alan sanatçı, eserlerinde tıpkı ses gibi tekrarlayan elemanlar arasında bir ritim ve döngüsellik yaratmakta, renk ve ses ilişkisi ve enstruman olarak insan vücudu üzerine düşünmekte, kendi sesiyle deneysel çalışmalar yapmaktadır.

Ziyaret Saatleri: Salı – Cumartesi / 11:00 – 19:00
(Pazartesi günleri randevu ile)

Adres: Tepebaşı / Meşrutiyet Caddesi No:67 K:1
34340 Beyoğlu İstanbul
galerist.com.tr

Tel: 0 212 252 1896

Reklamlar