23. İSTANBUL CAZ FESTİVALİ Başlıyor! (27 Haziran-25 Temmuz 2016)

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından, 19 yıldır Garanti Bankası’nın sponsorluğunda düzenlenen İstanbul Caz Festivali 23. kez, 27 Haziran-25 Temmuz tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Festival bu yıl da cazın önde gelen isimlerini ve güncel müziğin yıldızlarını İstanbul’un farklı mekânlarında ağırlayacak.

23. İstanbul Caz Festivali, 20’nin üzerinde mekânda 200’ü aşkın yerli ve yabancı sanatçının katılımıyla gerçekleştirilecek yaklaşık 50 konserle, bu yaz da İstanbulluları caz müziğinin efsaneleriyle buluşturacak. Başta müziğin efsane ismi Nile Rodgers ve grubu Chic olmak üzere, aralarında Damon Albarn & Suriye Ulusal Arap Müziği Orkestrası (The Syrian National Orchestra for Arabic Music), Kamasi Washington, Ernest Ranglin, Hugh Coltman, Joss Stone & Vintage Trouble ve Gregory Porter gibi caz, funk, dünya müziği, blues ve rock’ın farklı seslerini ağırlayacak olan 23. İstanbul Caz Festivali, bu yıl da Anadolu yakasında “Parklarda Caz” ve “Gece Gezmesi” etkinliklerini gerçekleştirecek. Festival programında bu yıl ayrıca ilk kez çocuklara yönelik bir etkinlik de yer alıyor. “Çocukça Bir Gün” başlıklı programda tüm gün boyunca konserler ve çeşitli atölyeler düzenlenecek.

23. İSTANBUL CAZ FESTİVALİ BASIN BULUŞMASI

23. İstanbul Caz Festivali’nin programı 28 Mart Pazartesi akşamı Nola İstanbul’da düzenlenen bir basın buluşmasıyla açıklandı. Buluşmaya, İKSV Genel Müdürü Görgün Taner, Garanti Bankası Genel Müdür Yardımcısı Nafiz Karadere ve İstanbul Caz Festivali Direktörü Pelin Opcin konuşmacı olarak katıldı. Ayrıca, Türkiye’den sanatçılar ve caz sahnesinin tanınmış isimleri de toplantıda bulundu.

İKSV Genel Müdürü Görgün Taner, “Her yıl bu aylarda hem baharın gelmesi hem festivallerin başlamasıyla bir şenlik coşkusu yaşarız. Bu günlerde ise ne yazık ki hem ülkemizi hem de dünyayı derinden sarsan acı olayların üzüntüsünü ve endişesini yaşıyoruz. Tanık olduğumuz, yaşadığımız olaylar karşısında, sanatın barış ve anlayışa ulaşmadaki gücüne her zamankinden daha çok ihtiyaç duyuyoruz. İstanbul Caz Festivali gibi evrensel değerleri yücelten kültür ve sanat etkinliklerinin, yaşama ve geleceğe umutla bakmamızı sağlayacağına inanıyor ve tüm izleyicilerimiz için de etkinliklerimizin iyileştirici bir güç sağlamasını ümit ediyoruz,” dedi.

Garanti Bankası Genel Müdür Yardımcısı Nafiz Karadere, “Caz müziğinin ülkemizde geniş kitlelerce sevilmesine katkıda bulunan İstanbul Caz Festivali 23 yaşında… Garanti Bankası olarak, bugüne kadar birçok dünya yıldızını bizimle buluşturan İstanbul Caz Festivali’ni ‘Garanti Caz Yeşili’ ile 19 yıldır aralıksız desteklemenin mutluluğunu yaşıyoruz. Umuyoruz ve diliyoruz ki, müziğin evrenselliği içinde şekillenen caz coşkusu, bu yıl da geniş kitlelere yayılacak,” dedi.

İstanbul Caz Festivali Direktörü Pelin Opcin ve festival ekibinden İstanbul Caz Festivali Direktör Yardımcısı Harun İzer ile İstanbul Caz Festivali Operasyon Koordinatörleri Bahar Akbaş ve Beril Azizoğlu ile birlikte festival programını ve etkinliklere dair bilgileri aktardı. 

TÜM ŞEHRE YAYILAN FESTİVAL

Almanya Sefareti Tarabya Yazlık Rezidansı, Avusturya Kültür Ofisi Bahçesi, bu yıl ilk kez festivalde kullanılacak Beykoz Kundura Fabrikası ile Bomontiada, Cemil Topuzlu Açık Hava Sahnesi, Fenerbahçe Parkı ve Fenerbahçe Khalkedon, İstanbul Erkek Lisesi Bahçesi, KüçükÇiftlik Park, Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi, Salon İKSV, Uniq Açıkhava Sahnesi, Zorlu PSM Ana Tiyatro ve Drama Sahnesi gibi çeşitli mekanlar 23. İstanbul Caz Festivali’ne ev sahipliği yapacak.

Bu yıl da ücretsiz yapılacak Fenerbahçe Parkı’ndaki “Parklarda Caz” ve Kadıköy Moda’nın farklı mekânlarındaki “Gece Gezmesi” konserleriyle caz müziği şehrin birçok noktasına ulaşacak. Tüm etkinliklerle ilgili detaylar festivalin web sitesinden (caz.iksv.org) takip edilebilir.

FESTİVALİN YAŞAM BOYU BAŞARI ÖDÜLLERİ

23. İstanbul Caz Festivali’nin Yaşam Boyu Başarı Ödülü usta müzisyenler Özdemir Erdoğan ve Ergüven Başaran’a takdim edilecek.

Özdemir Erdoğan, 1960 yılında TRT Hafif Müzik ve Caz Orkestrası üyesi bas gitarist Eray Turgay’ın teşvik ve tavsiyeleriyle caz müziğiyle tanıştı. Bu ortamda yakınlaştığı isimler arasında Arif Mardin, İsmet Sıral, Emin Fındıkoğlu, Süheyl Denizci, Nejat Cendeli, Erol Pekcan bulunuyor. 1962-64 yılları arasında dünyanın tanınmış gitar hocalarından klasik gitar dersleri aldı, daha sonra İsmet Sıral Orkestrası ile kuzey ülkeleri ve daha çok İsveç’te profesyonel müzik kariyerini geliştirdi ve dünya cazcılarıyla tanışma ve çalışma fırsatı buldu. 1968 yılında İsmet Sıral Orkestrası’nın dağılmasından sonra bu orkestranın ağırlıklı üyelerinden olan Günnur Perin, Ayhan Yünkuş, Atakan Ünüvar, Fatih Erkoç, Uğur Dikmen, Onno Tunç’tan oluşan ilk profesyonel orkestrasını kurdu. 1974’ten itibaren Türk Müziği, Türk Halk Müziği ve diğer etnik müziklerle ilgili çalışmalara, 1975 yılında ise besteciliğe başladı. Erdoğan, birçok ödülün yanı sıra yurt dışında çeşitli festivallerde konserler ve konferanslar verdi, çeşitli panellerde yer aldı. 46 yıldır beste yapan ve şarkı söyleyen Erdoğan’a 1998’de T.C. Devlet Sanatçısı unvanı verildi. Erdoğan, ‘Sevdim Seni Bir Kere’, ‘İkinci Bahar’, ‘Baharda Kuşlar Gibi’, ‘Küçük Bir Aşk Masalı’, ‘Paranın Ne Önemi Var’, ‘Keman Öğretmeni’ gibi onlarca şarkıyı yorumuyla birçok nesile sevdirdi. 2014 yılında arşivlerde mutlaka bulunması gereken Türkiye Caz Tarihinde Işıksız Kalanlar adlı albümünü yayınladı.

Ergüven Başaran, müziğe Tevfik Çelen ve Salih Durutaş’tan klarinet, daha sonra Celal Bozsay’dan alto saksafon, Şerif Yüzbaşıoğlu’ndan armoni dersleri alarak başladı. 1963 yılında Kadri Ünalan, sırası ile Çetin İnöntepe, Selim Özer, Aydemir Mete, Mete Duruman, Ritim73 ve Süheyl Denizci orkestralarında çaldı. 1974 yılında Emin Fındıkoğlu ile Avrupa’ya gitmekten son anda vazgeçerek İBB’nin Şehir Orkestrası’nın açtığı imtihana katıldı. Sadece bir kişinin seçileceği sınavda jüri üyelerinden tam puan alarak birinci oldu. 1975 yılında TRT tarafından kurulan Eurovision Orkestrası’nda yıllarca görev alan Başaran, Ümit Aksu idaresinde TRT Radyo ve Caz Orkestrası’nda çalmaya başladı. 1976 yılında Uluslararası 1. Müzik Festivali’nde sahneye çıkan 69 kişilik orkestrada yer aldı. 1982 yılında Süheyl Denizci’nin kurduğu TRT İstanbul Hafif Müzik ve Caz Orkestrası’nda görev almaya başladı ve 2002’de ayrıldı. 1993 yılında Türkiye Polonya karma caz orkestrasında İmer Demirer, Neşet Ruacan gibi isimlerle yer aldı. 1980-99 arası İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası’na misafir sanatçı olarak dahil olan Başaran, Türkiye’de ilk defa dört müzisyeni bir araya getirerek İstanbul Saksafon 4’lüsünü kurdu. İstanbul Caz Festivali kapsamında çeşitli etkinliklerde İstanbul Saksafon 4’lüsü ve son projesi Swing UNLTD ile sahne aldı. Kariyeri boyunca Ajda Pekkan, Nilüfer, Nil Burak, Nazan Şoray gibi pop müziğin diva isimlerine konserlerinde eşlik etti.

  
23. İSTANBUL CAZ FESTİVALİ PROGRAMI

Africa Express sunar…. Eski ve yeni üyeleriyle Suriye Ulusal Arap Müziği Orkestrası, Damon Albarn ve konuk sanatçılar 27 Haziran Pazartesi, 21.30, Cemil Topuzlu Açık Hava Sahnesi

Damon Albarn, Lil’ Silva ve Brian Eno gibi prodüktörlerle yürüttüğü Africa Express projesi kapsamında, şef Issam Rafea önderliğindeki eski ve yeni üyeleriyle Suriye Ulusal Arap Müziği Orkestrası (The Syrian National Orchestra for Arabic Music) ile özel bir projeye imza atıyor. İngiliz müzisyen bu orkestra ile 2010 tarihli kült Gorillaz albümü Plastic Beach’te de çalıştı. Damon Albarn ve sürpriz konukları bu konser ile Suriye kültürü ve müziğine bir saygı duruşu gerçekleştirecek. Sınırlı sayıda konser veren ve Holland Festival, Royal Festival Hall ve Glastonbury’den sonra İstanbul’a konuk olacak bu özel proje, 14-18 NOW ve Holland Festival’in ortak eser siparişi ile Africa Express tarafından gerçekleştiriliyor. İstanbul Caz Festivali, konserin düzenlenmesinde İstanbul Müzik Festivali ile de işbirliği yapıyor.

Disko ve funk’ın efendisi Nile Rodgers, Chic grubu ile tek gecelik festival yaşatacak 28 Haziran Salı, 20.00, KüçükÇiftlik Park

Disko ve funk’ın efendisi, Fender Stratocaster’ın yüzü, Madonna’dan David Bowie’ye hafızalardaki hit şarkıların neredeyse üçte birine imza atan Nile Rodgers ve Chic, Türkiye’de ilk konserini vermeye hazırlanıyor. Rodgers, David Bowie, Duran Duran, Madonna, INXS, Diana Ross, Daft Punk, Lady Gaga, Kylie Minogue gibi birçok yıldızın kariyerinde önemli yer tutan albümlerine prodüktörlük yaptı ve disko, funk riff’lerini yarattı. Rodgers, İstanbul’da asıl ailesi sayılabilecek Chic ile sahne alarak diskonun unutulmaz günlerini hatırlatacak.

Nile Rodgers ve Chic konseri öncesinde yarı ABD’li yarı Yeni Zelandalı psychedelic pop, indie rock grubu Unknown Mortal Orchestra sahnede olacak. Unknown Mortal Orchestra, 2010’larda lo-fi’dan saykedelik pop’a uzanan tınılar ve melodik parçalarıyla kendisini ayrıştırabilmiş gruplardan biri. Ruban Nielson’ın sesi yüzü olduğu grup, geçtiğimiz Kasım ayında bütün biletleri tükenen bir konserle İstanbul’da ilk kez Salon’da sahne aldı.

Festival ödül gecesi
11 Temmuz Pazartesi, 21.00, Avusturya Kültür Ofisi Bahçesi

Bu gecede, Özdemir Erdoğan ve Ergüven Başaran’a 23. İstanbul Caz Festivali’nin Yaşam Boyu Başarı Ödülü takdim edilecek. Ödül töreninin ardından Ergüven Başaran’ın swing grubu Swing UNLTD sahne alacak. Swing UNLTD konserinden sonra ise son dönemde New York swing gecelerinin aranan grubu The Hot Sardines sahnede olacak.

Geçmişten geleceğe müzikal bir yolculuk: Özdemir Erdoğan ile bir Caz Akşamı
12 Temmuz Salı, 21.00, İstanbul Erkek Lisesi Bahçesi

Türk hafif müziği ve cazının en emektar isimlerinden, festivalin bu yılki Yaşam Boyu Başarı Ödülü’nün sahibi Özdemir Erdoğan, “İkinci Bahar”, “Sevdim Seni Bir Kere” gibi klasiklerin yanı sıra geçtiğimiz yıl yayımladığı Türkiye Jazz Tarihinde Işıksız Kalanlar albümünden şarkılar ve unutulmayan besteleriyle cazseverlere nostalji dolu bir akşam yaşatacak.

Nicholas Payton Trio, Jane Monheit ile festival sahnesinde
13 Temmuz Çarşamba, 19.45, Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi

Trompet virtüözü ve başka birçok enstrüman çalan Nicholas Payton, bu özel gecede üçlüsünün yanı sıra pek çok Grammy adaylığı bulunan Amerikalı vokalist Jane Monheit ile sahne alacak. Konserde ikili Louis Armstrong ve Ella Fitzgerald repertuarını seslendirecek.

Güncel caz müziğinin yeni ustası Kamasi Washington ve yeni yıldız Ibeyi ikilisi festivalde 14 Temmuz Perşembe, 20.45, Beykoz Kundura Fabrikası

Saksofonun ve modern cazın yeni ustası Kamasi Washington festivale konuk oluyor. Kamasi Washington, Flying Lotus’un plak şirketi Brainfeeder’ın ilk onbirinde yer alan, Thundercat ve Kendrick Lamar’ın 2015 albümlerinde üflemelilere hayat verdi. Yeni cazın ulaştığı noktaya işaret eden isimlerden biri olan Kamasi Washington, bu yıl ilk kez festival mekânı olarak kullanılan Beykoz Kundura Fabrikası’nda dinleyicilerle buluşacak. Öncesinde ise XL Recordings’ın müzik dünyasına transfer ettiği yeni yıldız, yarı Kübalı yarı Fransız ikiz kardeşlerin soul, downtempo projesi Ibeyi sahnede olacak.

Fransız caz ritimleri ve Nat King Cole’un unutulmaz dünyasının yansıtılacağı bir konser: French Quarter ve Hugh Coltman​
15 Temmuz Cuma, 20.30, Uniq Açık Hava Sahnesi

Uniq Açık Hava Sahnesi’nde Fransız caz ritimlerinin seslendirileceği bu gecede sahnede önce trompette Airelle Besson, saksofonda Emile Parisien, akordeonda Vincent Peirani, piyanoda Thomas Encho, basta Thomas Brameris ve davulda Anne Paceo ile French Quarter olacak. İstanbul Caz Festivali’ne özel bir proje ile bir araya gelen bu yıldız müzisyenlerin ardından ise Hugh Coltman, Jeff Buckley ile Nick Drake esintileri olan vokaliyle, Nat King Cole’un iç dünyasına döndüğü projesiyle sahnede yerini alacak.

Festivalde “Çocukça Bir Gün”, Oran Etkin Timbalooloo ve Barış için Müzik Üflemeli Çalgılar Orkestrası
16 Temmuz Cumartesi, 15.00, Bomontiada

Festival bu yıl ilk kez bir çocuk etkinliğine programında yer veriyor. “Çocukça Bir Gün” başlıklı etkinlikte, Oran Etkin Timbalooloo ve Barış İçin Müzik Üflemeli Çalgılar Orkestrası’nın konserlerlerinin yanı sıra çocuklar hem müzikal yönlerini keşfedip, hem de eğleneceği atölyelere katılma imkanı edinecek.

“Parklarda Caz” etkinliği
17 Temmuz Pazar, 17.00-23.30, Fenerbahçe Parkı ve Fenerbahçe Khalkedon

Festivalin geçen yıl başlattığı ücretsiz olan “Parklarda Caz” etkinliği bu yıl da Anadolu yakasındaki Fenerbahçe Parkı ve Fenerbahçe Khalkedon’da gerçekleştirilecek. Konserlerde “Genç Caz” yarışmasının finalistleri de sahnede olacak. Etkinliğin detaylı programıyla ilgili bilgilere caz.iksv.org adresinden ulaşılabilir.

Festivalde bol yıldızlı bir gece: Ernest Ranglin & Friends // The Budos Band 20 Temmuz Çarşamba, 20.00, KüçükÇiftlik Park

Reggae’yi reggae yapan, ska’ya hayat veren melodilerin yaratıcısı Jamaikalı yaşayan efsane Ernest Ranglin, Tony Allen, Courtney Pine, Cheikh Lo, Alex Wilson ve Ira Coleman’dan oluşan ekibiyle birlikte festivalde hareketli bir gece sunacak. Öncesinde ise The Budos Band afrobeat ve funk melodileriyle sahnede olacak.

“Gece Gezmesi” konserleri
21 Temmuz Perşembe, 18.00-03.00, Kadıköy, Moda

Geçtiğimiz yıl Kadıköy’ün farklı mekânlarında konserlere yer veren “Gece Gezmesi”, ikinci yılında daha da geniş bir program sunacak. Elif Çağlar, DANdadaDAN, Son Feci Bisiklet, Plaistow, Hey Douglas, Önder Focan & Şallıel Bros. topluluklarının sahne alacağı etkiliğin detaylı programına caz.iksv.org adresinden ulaşılabilir.

Laura Mvula ve Jacob Collier festivalde 22 Temmuz Cuma, 20.30, Almanya Sefareti Tarabya Yazlık Rezidansı

Kısacık müzik kariyerini daha şimdiden birçok başarıyla taçlandırmış, listelerden düşmemeye alışık İngiliz şarkıcı, söz yazarı Laura Mvula ve The Guardian’ın “caz müziğin yeni mesihi” olarak tanımladığı Jacob Collier, Almanya Sefareti Tarabya Yazlık Rezidansı’nın tarihi bahçesinde dinleyicileri iyi ve yeni müzikle tanıştıracak.

İngiltere’nin güçlü seslerinden Joss Stone bir kez daha Türkiye’de
23 Temmuz Cumartesi, 19.00, KüçükÇiftlik Park

İngiltere’nin çıkardığı en güçlü seslerden Joss Stone, 23. İstanbul Caz Festivali kapsamında bir kez daha İstanbul’a geliyor. 2000’lerin Aretha Franklin’i olarak da anılan Joss Stone, henüz 17 yaşında adım attığı müzik kariyerine sayısız Mercury, BRIT ile Grammy ödülü ve adaylığı, yedi de uzunçalar sığdırdı. Şarkıcı ve söz yazarı sanatçı, İngiltere’nin 30 yaş altındaki en başarılı kadınları arasına adını yazdırdı. Reggae sularına yelken açtığı son albümü Water for Your Soul’u geçtiğimiz yıl yayımlayan sanatçı, yeni, eski, ezbere bilinen, hareketli ve romantik parçalarıyla tekrar festivale konuk olacak.

Öncesinde ise 2010’da kuruldukları günden bu yana, klasik blues tınılarına hayat veren ve Jools Holland’ın programıyla tanınan Vintage Trouble grubu enerjik performansıyla sahnede olacak.

Grammy ödüllü Gregory Porter ve Roberta Gambarini, TRT Hafif Müzik ve Caz Orkestrası ile buluşuyor 25 Temmuz Pazartesi, 21.00, Cemil Topuzlu Açık Hava Sahnesi

Amerikalı caz vokalisti ve 2014 Grammy ödüllerinde “En İyi Caz Albümü” ödülünü alan Gregory Porter ve caz vokalin etkileyici ismi Roberta Gambarini, Neşet Ruacan ve Ferit Odman gibi yerli sahnenin veteranlarından oluşan TRT Hafif Müzik ve Caz Orkestrası’yla birlikte festival takipçilerine özel bir konser sunacak. Gecenin devamında Gregory Porter son albümüne de yer vereceği konserle Cemil Topuzlu Açık Hava Sahnesi’nde olacak.

Zorlu PSM’de caz buluşmaları

Cyrus Chestnut / Buster Williams / Lenny White​ 18 Temmuz Pazartesi, 19.30, Zorlu PSM Drama Sahnesi

Piyanonun ruhuna dokunan Cyrus Chestnut, Miles Davis ve Herbie Mann gibi efsanelerle çalışan, akustik bastan çıkardığı tınılarda yeni bir tekniğe imza atan Buster Williams ve füzyon davulunda eğitimini kendi kendine tamamlamış, Miles Davis ile Bitches Brew albümünü kaydetmiş Lenny White, yetkinliklerini konuşturmak üzere aynı sahneyi paylaşacak.

Branford Marsalis Quartet ve Kurt Elling
18 Temmuz Pazartesi, 21.30, Zorlu PSM Ana Tiyatro

Saksofon virtüözü Branford Marsalis dörtlüsüyle birlikte, ABD’li caz vokalisti ve bestecisi, neredeyse her albümüyle Grammy adayı olmayı başaran Kurt Elling ile sahne alacak.

Antonio Sanchez and Migration
19 Temmuz Salı, 19.00, Zorlu PSM Drama Sahnesi

Birdman filminin orijinal müziklerine imza atan Meksika asıllı caz davulcusu Antonio Sanchez, Chick Corea ve John Patitucci gibi isimlerle sahne aldıktan sonra ilk defa grup lideri olarak kaydettiği albümü Migration’ı İstanbullu caz dinleyicisiyle paylaşacak.

Scofield Mehldau Guiliana
19 Temmuz Salı, 21.00, Zorlu PSM Ana Tiyatro

Caz piyanisti Brad Mehldau, Phronesis, Dhafer Youssef ve Gretchen Parlato gibi isimlerle çalışan ve en son David Bowie’nin Blackstar albümünde vurmalılardan sorumlu olan davulcu Mark Guiliana ve caz gitaristlerinin en büyük ilham kaynaklarından biri olan John Scofield, doğaçlama caz sahnesinin en heyecan verici canlı performanslarından birini vermek üzere birlikte sahne alacak.

Salon’da Avrupa Caz Kulübü geceleri

Türkiye caz sahnesinin başarılı isimlerini Avrupalı ustalarla buluşturan Avrupa Caz Kulübü bu yıl da Salon İKSV’de gerçekleştirilecek.

Volkan Topakoğlu feat. Matthias Konrad, 13 Temmuz Çarşamba, 21.30

Caz kontrbasçısı, basgitarist ve besteci Volkan Topakoğlu gitar çalarak başladığı müzik hayatına piyano ve çello çalışarak devam etti. Hollanda’dan dünyaya sesini duyuran trombon sanatçısı Matthias Konrad ise Glenn Miller Orchestra ve Holland Big Band gibi isimlerle performanslar gerçekleştirdi. Başarılı iki sanatçı festival kapsamında aynı sahnede buluşacak.

Ercüment Orkut “Low Profile” feat. Marius Neset, 14 Temmuz Perşembe, 21.30

Caz eğitimine Aydın Esen’le başlayan Ercüment Orkut, besteleri ve icraları ile pek çok ödül kazandı. Aynı gecede Orkut’la beraber konser verecek olan Marius Neset, kuzey cazının başarılı saksafoncuları ve bestecileri arasında sayılıyor. Ünlü İngiliz piyanist Django Bates ile uzun yıllar beraber çalışan Neset, efsane caz saksafoncusu Norveçli Jan Garbarek’e benzetiliyor.

Big Beats Big Times / Full Moon Theory Live, 15 Temmuz Cuma, 22.00

Big Beats Big Times, Berke Can Özcan’ın dünyanın farklı yerlerinden davulcuları buluşturarak sürdürdüğü bir doğaçlama konserler serisi olarak tanınıyor. Full Moon Theory isminde bir stüdyo albümü de yayınlayan grup, bu albümün şarkılarını ilk kez seslendirmek için biraraya geliyor. Davul ve perküsyonda Erland Dahlen, trompette Gunnar Halle, davulda Berke Can Özcan, synth, rhodes’da Burak Irmak, basta Feryin Kaya ve gitar, synth, perküsyonda Can Güngör’den oluşan grup bu konserde albümlerinden parçalar seslendirecek.

Çağıl Kaya Band feat. Airelle Besson, 16 Temmuz Cumartesi, 21.30

Müziğe olan yeteneğini müzikoloji alanında aldığı eğitimle pekiştiren Çağıl Kaya, konserlerinde teatral öğeler ve şaşırtıcı ses doğaçlamalarına yer veriyor. Repertuvarında kendi müzikleri dışında Duman, Mor ve Ötesi, Sevinç Tevs gibi müzisyen ve grupların parçalarına da yer veren Kaya, İstanbul Caz Festivali kapsamında vereceği konserinde sahnede Airelle Besson ile buluşuyor. Kemanla başlayan kariyerine trompeti de ekleyen Fransız müzisyen Airelle Besson, Hugh Coltman, Riccardo Del Fra, Metronomy gibi isimlerle çalıştı ve 2015’te “Yılın En İyi Fransız Caz Müsizyeni” ödülü olarak kabul edilen Django Reinhardt ödülünü aldı.

Bulut Gülen Quintet feat. Yuri Honing, 20 Temmuz Çarşamba, 21.30

Bulut Gülen, Aycan Teztel’in şefliğini yaptığı İstanbul Superband ile İstanbul Caz Festivalleri’nde Dianna Reeves ve Kurt Elling’le aynı sahneyi paylaştı. Berklee Concert Jazz Orkestrası ile birlikte McCoy, Tyner Benny Golson ve Steve Smith gibi isimlerle konserlere katılan Gülen’e aynı gecede Hollandalı saksafonist Yuri Honing eşlik edecek. Cazın önde gelen müzisyenleri arasında yer alan Honing Pat Metheny, Charlie Haden, Kurt Rosenwinkel, Ibrahim Malooff, Craig Taborn ve Paul Bley gibi isimlerle performans sergileyen Honing, Hollanda’nın caz konusunda prestijli ödüllerinden Boy Edgar Prize’a layık görülen isimlerden.

Eylem Pelit Band, 22 Temmuz Cuma, 21.30

Eylem Pelit, aralarında İstanbul Caz Festivali ile Akbank Caz Festivali ve Simdi Stuttgart Caz Festivali gibi birçok etkinlikte performanslar sergiledi. Sarp Maden, Ayhan Sicimoğlu, Okan Ersan ve Şenay Lambaoğlu gibi isimlerin albümlerine katkıda bulunan Pelit, cazın yetenekli bas gitarcıları ve aranjörleri arasında yerini aldı. Yedi Uyuyanlar adlı albümünü 2015’te yayımlayan Pelit, festival kapsamında cazseverlerle buluşacak.

FESTİVAL DERGİSİ

23. İstanbul Caz Festivali programına dair detaylı içeriklerin, Türkiye’den sanatçı ile yazarlardan görüşlerin ve yazıların da yer alacağı Festival Dergisi, Haziran ayı içerisinde müzikseverlere sunulacak. Ayrıca, festival programında yer alan sanatçıların şarkılarından oluşturulan çalma listeleri, 23. İstanbul Caz Festivali Spotify hesabından (play.spotify.com/user/istanbulkultursanatvakfi) takip edilebilecek.

23. İSTANBUL CAZ FESTİVALİ’NİN DESTEKÇİLERİ

23. İstanbul Caz Festivali, Festival Sponsoru Garanti Bankası’nın yanı sıra yine birçok kurumun desteğiyle gerçekleştiriliyor. Festivalin gösteri sponsorları arasında, Akasya Acıbadem, Matraş, Vodafone FreeZone ve DHL yer alıyor.

Festivalin otomotiv sponsorluğunu Volvo Car Türkiye üstleniyor. Festivale Coca-Cola, Türk Tuborg A.Ş. ve Mastercard da katkı sağlıyor.

Festival kapsamındaki çeşitli konserler, Almanya Federal Cumhuriyeti başkonsolosluğu, Avusturya Kültür Ofisi, Fransız Kültür Merkezi, Hollanda Kraliyeti Başkonsolosluğu ve Norveç Kraliyeti Büyükelçiliği katkılarıyla düzenleniyor.

23. İstanbul Caz Festivali, TC Kültür ve Turizm Bakanlığı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Beyoğlu Belediyesi ve Kadıköy Belediyesi tarafından da destekleniyor.

İKSV’nin tüm festivallerine Öncü Sponsor Eczacıbaşı Holding, Resmi İletişim Sponsoru Vodafone, Resmi Taşıyıcı DHL, Konuklama Sponsoru The Marmara Collection, Sigorta Sponsoru Zurich Sigorta, Sağlık Sponsoru Memorial Sağlık Grubu ve servis sponsorları GFK, directComm Marketing Group ile AGC destek veriyor.

23. İstanbul Caz Festivali’nin tanıtım kampanyasını Alametifarika hazırladı.

FESTİVAL BİLETLERİ

23. İstanbul Caz Festivali’nin biletleri, 16 Nisan Cumartesi günü 10.00’dan itibaren Biletix satış kanalları ve hizmet bedeli olmadan İKSV ana gişeden (pazar hariç her gün 10.00-18.00 saatleri arasında) satışa çıkıyor. Her konserde tam biletlerin yanı sıra öğrenciler için indirimli bilet de satışa sunulacak.

Lale Kart sahipleri biletlerini %25’e varan özel indirimlerle alabilirler. Siyah ve Beyaz Lale Kart sahipleri için ön satış 11-12 Nisan, Kırmızı ve Sarı Lale Kart sahipleri için de 13-14-15 Nisan tarihlerinde olacak.

FESTİVALİ SOSYAL MEDYADAN TAKİP EDİN

İstanbul Caz Festivali ile ilgili tüm bilgiler, sanatçıların tanıtım videoları ve etkinliklerle ilgili anlık gelişmeler festivalin sosyal medya hesaplarından takip edilebilir.

facebook.com/istanbulcazfestivali
twitter.com/istanbulcazfest
instagram.com/istanbulcazfestivali
youtube.com/iksvistanbul
play.spotify.com/user/istanbulkultursanatvakfi
#istcazfest16

Festival programına, festivalin resmi web sitesi caz.iksv.org’un yanı sıra İKSV Mobil uygulamasından da ulaşabilir. İKSV Resmi İletişim Sponsoru Vodafone’un katkılarıyla hazırlanan İKSV Mobil uygulaması AppStore ve Google Play Store’dan indirilebilir. İKSV Mobil’e ek olarak İKSV Kitaplık üzerinden de İstanbul Caz Festivali’nin broşürüne ve Haziran ayında yayımlanacak İstanbul Caz Festivali Dergisi’ne ulaşılabilecek.