‘Kimseye Birşey Söylemeyeceğim’ Hayal Perdesi’nde!

KİMSEYE BİRŞEY SÖYLEMEYECEĞİM
Tek Perde, 70 Dakika Versiyon 01

‘Yolda yürürken birisi sizi kenara çekip boğazınıza bir bıçak dayasaydı ve…’

Görmeyeri ikinci oyunları ‘Kimseye Birşey Söylemeyeceğim’ seyirci ile buluşmaya devam ediyor. Yazarlığını ve yönetmenliğini Uğur Küçükdağ’in üstlendiği oyun 5/14 Nisan akşamları saat 20.00’da Hayal Perdesi Beyoğlu sahnesinde görülebilir.
Oyun, gece geç bir saatte gelen bir telefonla başlar. Bir kadın evinin önünde saldırıya uğrar. Evinde karısının dönmesini bekleyen adamın hiçbir şeyden haberi yoktur. Telefon konuşması dakikalarca sürer. Kadın onu izleyen şahitlerin gözü önünde yardım ister. Telefon konuşması gittikçe tuhaf bir hal alır. Kadın yürüyemiyor, yardım bile isteyemiyordur. Evde bekleyen adam telefondan gelen sesin dışında bir şey düşünmüyor, düşünemiyordur.

Zamanın geriye doğru aktığı, birbiri içine girdiği, belki görmekten ve duymaktan kaçacağınız, kimseye söylemek istemeyeceğiniz oyun…

görmeyeri sanat topluğunun yapımı “Kimseye Birşey Söylemeyeceğim” 1964 yılında Amerika’da gerçekleşen Kitty cinayetinden esinlenerek yazılmış ve kurgulanmış bir hikâyeye sahip. Yapımın ilgi çeken diğer yanlarından biri de, Türkiye’de kadın cinayetlerinin gün geçtikçe arttığı bu dönemde seyirci etkisi sendromuna bir tiyatro oyunu ile yaklaşılıyor olması.

Aslında ‘Kimseye Birşey Söylemeyeceğim’ için söylenebilecek çok şey yok. Seyretmek için salonda yerinizi aldığınızda anlatmaya çalıştıkları şeye dönüşeceksiniz. Psikoloji tarihi 50 yıl önce buna “Seyirci Etkisi(Bystander Effect)” dedi. Topluluğun söylediği ise;

“Aklınızdan 45 dakika tutup bitene kadar gözlerinizi
kapatmayın! Ve lütfen çıktıktan sonra kimseye bir şey
söylemeyin…”

Tek perde olan oyun 5/14 Nisan akşamları saat 20.00’da Hayal Perdesi Beyoğlu sahnesinde görülebilir…

Yazan & Yöneten
Uğur Küçükdağ
Oynayanlar
Nihan Aypolat
Ersin Arıcı
Ilgım Bakkaloğlu
Dekor Tasarımı
Büşra Şen
Kostüm Tasarımı
Öz Demir
Müzik
Bulb, John Beltran, The Dead Company
Video & Görüntü Tasarımı
Ayşenur Vatansever
Teaser & Fragman
Umut Aktaş
Yönetmen Yardımcıları
Burcu Sövmen
Okan Demir
Basın Danışmanı
Melek Küçükdağ

Ayrıntılı bilgi,
gormeyeri.com
Biletler Biletix ve sahne gişesinde.
Rezervasyon ve Gişe: 0212 245 10 48
Adres: Meşelik Sok. No:10 Taksim / İstanbul

Reklamlar