Ludovic Bernhardt “Uyuyan Koloni” / Ludovic Bernhardt “The Dormant Colony” 28.04 – 28.05 2016

Bu dünyada sanatçı, bireysellik oyununa kendini kaptırmış kolektif bir temsilin ürünüydü. Her zamanki gibi uyandığında, güçlenmiş olarak çıkacağına ikna olmuş şekilde sanatın ideolojik alanına onun mekânını ele geçirmek için girecekti. Hareketleri, bu mekânın sanal doğası tarafından musallat olunan bir hayaletinkiler gibiydi. Alan onun hayalete benzer doğasına boyun eğmedi; ancak kendisi de habitatın maddi şeklini kaybetmesiyle olumlu yönde meşguldü. Duvarların içinden geçerek gezmiyordu: duvarlar onun içinden geçerek geziyordu. Adımları zeminin üstünde kayacaktı; ayaklarının yaptığı her hareket bin yıl sürüyormuş gibi göründü; elleri duvarları sıyırıyordu, böylece hissettiği şey elbette garipti; duvarlardaki sanat eserleri kontrol edilemez bir hızla parlıyorlardı, oysaki galeriye girdiğinden beri bedeni bir santim bile hareket etmemişti. Mimari unsurlar parçalar halinde kopuyordu. Yapılarını açarak sanatçının ruhani maddesini delip geçtiler.

Birdenbire galerinin tavanı boylu boyunca yarılmaya başladı ve yüzeyini kıran bir boşluk oluştu. Beton parçaları ince tabakalar halinde düşmeye başladı, ta ki tüm tavan boğucu bir toz bulutunun ortasında bir gümbürtüyle çökene kadar. Enkazın altında kalan sanat eserleri yıkıntılarla birleşti. Şimdi bir savaş beyine dönüşen sanatçı, emrindekilere durumla ilgilenmelerini emretti. Bir sağanağa yaraşır bir ortamda operasyonları soğukkanlı ve dikkatli bir şekilde yürüttü. Hepsi sanat dünyasına kabul edilmek içindi. Sanatçı tehdit altında hissetmiyordu. Sonunda, uzun bir süre sonra (yıllar geçmişti), raundu kaybetti ve alanı yeniden kurması için yerini başka birine verdi. Bunun için, bin yerleşimcinin doğru zamanda uyanmak üzere uyumaya bırakılacakları devasa bir yatakhane kurdu. Sıralarını bekleyen bir ruh kolonisi yatmış uyuyordu.

Ludovic Bernhardt: İstanbul da yaşayan Fransız sanatçı Ludovic Bernhardt eğitimini Contemporary Art National Studio Le Fresnoy’da tamamladı. Sanatçı post-endüstriyel toplumun bazı görsel ritüelleri keşfetmek için çeşitli tablolar, ortamlar, nesneler, metinler ve grafikler (meditasyon şemaları, askeri kodları, kurgusal haritalar, roman…) üretir. Sanatçı sanat, kurgu ve bio-politik çevre arasındaki bağı araştırır. İstanbul SANATORIUM galerisinde bir sanatçı olan Ludovic Bernhardt aynı zamanda Paris sanat başlatma platformunun bir üyesi ve Fransa, Hindistan, İsviçre, Türkiye, Portekiz, Çin ve Yunanistan olmak üzere bir sürü sergiye katildi.

Uyuyan Koloni
Ludovic Bernhardt
Tarih:
28 Nisan – 28 Mayıs 2016
Açılış kokteyli: 28 Nisan 2016, 18:30

Detaylı bilgi için:
http://www.sanatorium.com.tr

——————————————–

In this world, the artist was the product of a collective representation caught up in the game of individuality. As always when waking up, he would enter the ideological realm of art to occupy its space convinced he would exit empowered. His movements were those of a ghost haunted by the virtual nature of that space. The realm did not submit to his spectral nature; he, himself, however, was positively inhabited by the dematerialization of the habitat. He did not travel through the walls: the walls travelled through him. His steps would glide above the floor; every movement his feet made seemed to last a thousand years; his hands were grazing the walls so surely the sensation felt peculiar; the works of art on the walls were flashing by at uncontrollable speed though his body had not moved an inch since entering the gallery. The architectural components were breaking away in modules. They pierced through the artist’s ethereal matter by opening up their structure.

Suddenly, a crack started running along the gallery ceiling creating a gap that broke open its surface. Pieces of concrete began to fall as flakes until the whole ceiling collapsed with a thud in the midst of a suffocating cloud of dust. The works of art, buried under a mass of rubble, merged with the ruins. The artist, now transformed into a warlord, ordered his subordinates to take the situation in hand. In an atmosphere fitting a downpour, he led the operations coldly and minutely. All admitted to belonging to the world of art. The artist did not feel intimidated. Eventually, after along while (whole years had gone by), he lost the round and letbanother take his place to reconstruct the realm. To do so he organized a gigantic dormitory where a thousand settlers would be left to sleep to wake up when the time would be right. A colony of souls laid dormant waiting their turn.

Ludovic Bernhardt: Ludovic Bernhardt is an artist born in France and currently living in Istanbul. Graduate of Le Fresnoy contemporary art Studio, he produces various paintings, environments, objects, texts and graphics (meditation diagrams, military codes, fictional maps, novels…) to explore some visual rituals of the post-industrial society. He investigates the relationship between art, fiction and bio-political environment. He is artist in SANATORIUM gallery in Istanbul and member of the art initiative space Plateforme in Paris and has participated in numerous exhibitions in France, India, Switzerland, Turkey, Portugal, China & Greece.

The Dormant Colony
Ludovic Bernhardt

28.04 – 28.05 2016
Opening cocktail: 28.04.2016, 18:30

Reklamlar