Akbank Sanat’a Caz Dünyasının Efsane Piyanisti Bobo Stenson Geliyor!

Müzik otoriteleri tarafından yaşayan en büyük caz piyanisti ve birinci sınıf şair olarak tanımlanan ünlü İsveçli piyanist Bobo Stenson, 20 Nisan 2016, Çarşamba günü Akbank Sanat’ta müzik tutkunlarıyla buluşuyor.

Konserde üçüncü kez Manifest Ödülü’nü kazandığı 2011 yılında kaydettiği son albümü Indicum’dan besteler seslendirecek olan Bobo Stenson, caz tutkunlarına unutulmaz bir gece yaşatacak.

Etkinlik: ​Konser – Bobo Stenson
Yer:​Akbank Sanat
Tarih: ​20 Nisan 2016, Çarşamba
Saat:​20.00
Bilet Fiyatı: Tam: 20 TL Öğrenci: 10 TL

Bobo Stenson hakkında:

1960’ların ortalarından itibaren, İskandinavya’yı ziyaret eden Red Mitchell, Dexter Gordon, Toots Thielemans, Sonny Rollins, Gary Burton, Sheila Jordan gibi cazın dev isimlerine eşlik eden Bobo Stenson, Stan Getz ile Afrika turnesine çıktı.

1971 yılında Jan Garbarek’le kaydettiği “Sart” albümü, ünlü ECM firmasının ilk kayıtlarından biri oldu. Aynı firma için, bu kez grup lideri olarak, Arild Andersen ve Jon Christensen ile “Underwear” albümünü yaptı. Ünlü trompetçi Don Cherry ile turneye çıkan Stenson; Jan Garbarek, Palle Danielsson ve Jon Christensen’le oluşturduğu dörtlüyle büyük başarı kazandı. Afrika ve Doğu Avrupa müziğini cazla birleştirdiği Rena Rama; Okay Temiz, Ramamani ve Bangalore, Karnataka College of Percussion’dan Mr. Mani ile oluşturduğu Oriental Wind, yıllarca içinde yer aldığı önemli Dünya Müziği projeleri oldu. 1988 yılında Amerikalı kült saksofoncu Charles Lloyd’un dörtlüsüne katıldı ve onunla beş ECM albümü kaydetti. 1996 yılından bu yana ise ünlü Polonyalı trompetçi Thomasz Stanko’nun grubunda çaldı ve ECM için üç albüm de onun için kaydetti. 2005 yılında kültüre olan katkılarından dolayı İsveç Kraliyet Madalyası’yla ödüllendirilen Stenson, bir sene sonra Avrupa Caz Ödülleri’nde “Yılın Müzisyeni” seçildi. Son albümü “Indicum”u basçı Anders Jormin ve davulcu Jon Falt ile ECM için 2011’de kaydetti ve bu albümle üçüncü kez Manifest Ödülü’nü kazandı.

akbanksanat.com

Reklamlar