2016 Türk Dünyası Kültür Başkenti ŞEKİ’de Görkemli Açılış!

2016 Türk Dünyası Kültür Başkenti: Şeki

2016 Türk Dünyası Kültür Başkenti Azerbaycan’ın Şeki şehri, TÜRKSOY, Azerbaycan Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Şeki Valiliği işbirliğinde gerçekleştirilen görkemli bir açılış törenine ev sahipliği yaptı.

29 Nisan 2016 tarihinde, Şeki şehrinde yer alan tarihi Han Sarayın bahçesine inşa edilen Kültür Başkenti Köyü’nde gerçekleştirilen etkinlikte TÜRKSOY üyesi ülkelerden misafir sanatçılar sahne alırken, Azerbaycan el sanatları ve halk oyunlarından çeşitli örnekler de sunuldu. Kültür başkenti açılışına anlam katan bir başka özel etkinlik ise geleneksel olarak gerçekleştirilen TÜRKSOY Basın Ödülleri Töreni oldu.


8. TÜRKSOY Basın Ödülleri sahiplerine takdim edidi.

‘’Birlikte Dirlik Vardır’’ temasıyla özel olarak hazırlanan TÜRKSOY BASIN ÖDÜLÜ, bu yıl Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Türkiye, Türkmenistan, Gagavuzya (Moldova) ve Makedonya’dan 15 kişiye takdim edildi.

2016 Şeki Türk Dünyası Kültür Başkenti Açılışına, Azerbaycan Kültür ve Turizm Bakanı Ebülfes Garayev, BM Medeniyetler İttifakı Yüksek Başkanı Nassir Abdulaziz Al-Nasser ve Şeki Valisi Elhan Usubov’un yanısıra diplomatik misyon temsilcileri, milletvekilleri ve çok sayıda davetli katıldı.

“Türk Dünyası Kültür Başkenti” uygulaması 2010 yılında İstanbul’da düzenlenen “Türk Dili Konuşan Ülkeler Devlet Başkanları 10. Zirvesi”nde TÜRKSOY’un önerisiyle hayata geçirilmiş, uygulama kapsamında 2012 yılında Astana, 2013 yılında Eskişehir, 2014 yılında Kazan, 2015 yılında Merv şehri bu anlamlı unvanı layıkıyla taşımıştır.

Türkmenistan’ın Merv şehrinde gerçekleşen 33. Dönem TÜRKSOY Daimi Konsey toplantısında üye ülke kültür bakanlarının oybirliği ile almış olduğu karar sonrasında 2016 yılı Türk Dünyası Kültür Başkenti Azerbaycan’ın Şeki şehri ilan edilmiştir.

Reklamlar