AKBANK Günümüz Sanatçıları Ödülü Sergisi!

Çağdaş sanat alanındaki gelişmeleri teşvik etmek ve genç sanatçılara destek olmak amacıyla Akbank Sanat ve Resim ve Heykel Müzeleri Derneği işbirliğiyle düzenlenen “Akbank Günümüz Sanatçıları Ödülü Sergisi Yarışması” sonuçlandı.

Bu yıl 34. kez düzenlenen yarışmada, jüri tarafından yapılan değerlendirme sonucunda Ayşenur Ceren Asmaz, Burak Eren Güler, Derya Kazan, Doruk Kumkumoğlu, Gül Akpınar, Hakan Dağdelen, Kıvanç Martaloz, Nurtaç Ulutürk, Osman Demir ve Özge Parlak’ın eserleri, 17 Mayıs – 30 Temmuz 2016 tarihleri arasında Akbank Sanat’ta sergilenmeye hak kazandı. “Geçmiş Gelecek” temasını taşıyan Akbank Günümüz Sanatçıları Ödülü Sergisi’nde yer alan 10 sanatçının eserleri fotoğraf, video ve enstalasyon gibi farklı alanlardan oluşuyor.

Güzel Sanatlar Fakültesi, İletişim Fakültesi, Sanat ve Sosyal Bilimler Fakültesi ve Sanat ve Tasarım Fakültesi 3. ve 4. Sınıf, yüksek lisans ve doktora öğrencilerinin katıldığı yarışmaya bu yıl 360 öğrenci katıldı. Bağımsız küratör Irina Batkova, Prof. Dr. Hasan Bülent Kahraman, Resim ve Heykel Müzeleri Derneği yönetim kurulu üyesi Gönül Nuhoğlu ve Akbank Sanat Müdürü Derya Bigalı’dan oluşan jüri üyeleri tarafından yapılan değerlendirme sonucunda Burak Eren Güler, Kıvanç Martaloz, Doruk Kumkumoğlu ve Nurtaç Ulutürk ödül kazandılar. Ödül kazanan sanatçılar, sergi açılışında düzenlenen törenle kamuoyuna açıklanarak, yarışmanın ödülü olan 30 bin TL’yi paylaştılar.

Akbank Günümüz Sanatçıları Ödülü Sergisi’nin bir parçası olmaktan büyük gurur duyduğunu belirten küratör Irina Batkova sergi ile ilgili değerlendirmesinde, “Günümüzde alıştığımız ve sorgulamadığımız kavramları sürekli yeniden tanımlama zorunluluğu ile karşı karşıyayız. Zaman da bu kavramlardan biri. Son 30 yılda, içinde yaşadığımız dünyayı kavrayabilmek, siyaset ve ekonomi gibi alanlarda stratejiler oluşturabilmek açısından, kaos teorisi ve doğrusal olmayan sistemler gibi teoriler, süreçleri neden ve sonuç arasında bir bağlantı olarak tasavvur eden ve ancak öngörülebilir bir geleceğin parametrelerini belirleyen deterministik doğrusal anlayıştan çok daha kökten bir kavrayış ortaya koymaktadır. Sanatçıların bu sergideki eserleri, bariz bir görsel belirsizlik ortamı meydana getirerek bizlere içinde yaşadığımız bu zamanlardaki değişimin dinamiklerini göstermekle kalmayıp, kendi algılarımızın güvenilirlik konusundaki yetersizliğini de gözler önüne sermektedir. Bu belirsizlik, biz şimdiki zamanın nasıl işlediğini kavramaya yönelik yeni teoriler bulmaya çalışırken, geleceğin çoktan gerçekleşmiş bir gerçeklik olduğu fikrini öne sürmektedir” dedi.

Serginin Adı: ​AKBANK GÜNÜMÜZ SANATÇILARI ÖDÜLÜ SERGİSİ
Küratör: ​Irina Batkova
Sanatçılar: ​Ayşenur Ceren Asmaz, Burak Eren Güler, Derya Kazan, Doruk Kumkumoğlu, Gül Akpınar, Hakan Dağdelen, Kıvanç Martaloz, Nurtaç Ulutürk, Osman Demir, Özge Parlak
Sergi Tarihi: ​17 Mayıs – 30 Temmuz 2016
Yer: ​Akbank Sanat

http://www.akbanksanat.com

Reklamlar