ISTANBUL’74 6. İSTANBUL ULUSLARARASI SANAT VE KÜLTÜR FESTİVALİ Açılıyor!

İSTANBUL’74, 3-30 Haziran tarihleri arasında, ünlü Hollandalı fotoğrafçı, müzik video ve film yönetmeni Anton Corbijn’in “Number 5” sergisini sunar. Sanatçının Türkiye’de gerçekleşecek ilk sergisinin açılışı, sanatçının da katılımıyla, 3 Haziran, Cuma günü 18:00-20:00 saatleri arasında İSTANBUL ’74 Galatasaray galerisinde yapılacak.

Bu yıl altıncısı düzenlenen İstanbul Uluslararası Kültür ve Sanat Festivali’nin (IST.Festival) açılışını yapacak olan Anton Corbijn sergisinde, sanatçının altı adet yeni, büyük ebatlı, siyah beyaz fotoğrafı yer alıyor.

ANTON CORBIJN HAKKINDA

Anton Corbijn, fotoğraf kariyerine Hollanda’da, müziğe olan sevgisi vesilesiyle başladı. 1979’da müzisyenler ve sanatçıların fotoğraflarını çekme tutkusunun peşinden giderek Londra’ya taşınan sanatçının en tanınmış fotoğraflarında Clint Eastwood, Cameron Diaz, Miles Davis, Frank Sinatra, Naomi Campbell, William S. Burroughs, Tom Waits, Allen Ginsberg, David Bowie, Joni Mitchell, Robert De Niro, Gerhard Richter, Ai Weiwei, Lucian Freud gibi isimler yer alıyor.

1983’ten beri yaklaşık 80 müzik klibinin yönetmenliğini yapan Corbijn’in birlikte çalıştığı sanatçılar ve gruplar arasında U2, Johnny Cash, Arcade Fire, Depeche Mode, Nirvana, Metallica, Nick Cave, Coldplay ve The Killers yer alıyor. Çektiği müzik klipleriyle büyük övgü alan Corbijn, Nirvana’nın “Heart Shaped Box” klibiyle MTV En İyi Alternatif Klip ödülü, Lodz’ Camerimage Golden Frog ödülü ve 2005’te CADS (Creative and Design Awards) “üstün başarı” ödülüne sahip.

Anton Corbijn’in Avrupa’da büyük başarı kazanan sergilerinde yer alan yapıtları müzeler ve galerilerin yanı sıra yayımlanan toplam 20 kitapta izleyicilerle buluştu. Corbijn’in fotoğrafları aynı zamanda aralarında U2, R.E.M., Bee Gees, Morrissey, Rolling Stones, John Lee Hooker, Bryan Ferry, The Killers, Bruce Springsteen, James Last, JJ Cale, Nick Cave, Depeche Mode ve Metallica gibi sanatçılar ve grupların da olduğu 100’den fazla ismin albüm kapaklarında yer alıyor.

Corbijn, yönettiği ilk uzun metraj film olan “Control” ile aralarında 5 BIFA ödülünün de yer aldığı 20 ödüle layık görüldü. Sanatçının George Clooney’nin rol aldığı ikinci uzun metraj filmi “The American” ve 2014’te kaybettiğimiz Philip Seymour Hoffman’ın rol aldığı üçüncü filmi “A Most Wanted Man” de eleştirmenlerden son derece olumlu yorumlar aldı. Corbijn’in başrollerinde Robert Pattinson ve Dane deHaan’ın yer aldığı “LIFE” adlı son filmi 2015’te piyasaya sürüldü.

Corbijn, sanat dünyasına yaptığı katkılardan dolayı 2011 yılında Hollanda’nın en yüksek kültür ödülü olan Prince Bernhard Cultuurfonds Prijs’e layık görüldü.

Daha fazla bilgi için: antoncorbijn.com

ISTANBUL’74 HAKKINDA

ISTANBUL’74, Demet Müftüoğlu-Eşeli ve Alphan Eşeli tarafından 2009 yılında İstanbul’un uluslararası kültür ve sanat arenası ile olan bağını her daim üst düzeyde tutmak amacıyla kuruldu. Festival, sanat, sinema, moda, edebiyat, müzik, mimari ve sinema alanlarında ücretsiz ve herkesin katılımına açık bir etkinlik olarak gerçekleştirilen ISTANBUL’74 organizasyonları, dünyanın en yaratıcı düşünürlerini buluşturarak, kültürel bir alışverişin sağlanmasına ve evrensel anlamda zihinleri açmaya hizmet ediyor.
Kültürlerarası dinamik bir diyaloğu ve dünya çapında olası işbirliklerini desteklemeyi amaç edinen ISTANBUL’74, İstanbul’un ve dünyanın en yaratıcı ve en yenilikçi düşünürlerini bir araya getirecek bir ortam sağlama ilkesini benimsiyor. Bu çerçevede, şimdiye kadar aralarında Tracey Emin, Sandro Kopp, Angel Otero, Nicolas Pol, Robin Rhode, Waris Ahluwalia, Jonah Freeman & Justin Lowe, Inez & Vinoodh ve daha birçok dünyaca ünlü sanatçının sergilerini düzenledi.
ISTANBUL’74 aynı çatı altında; 2010 yılından beri İstanbul Uluslararası Sanat ve Kültür Festivali IST. Festival’ı düzenlemektedir. Herkese açık ve ücretsiz olarak yılda bir kez düzenlenen uluslararası festival, dünyanın en yetenekli ve yaratıcı zihinlerini İstanbul’a getirerek, kültürel ve sanatsal ilişkilerin gelişmesine öncülük eden etkileyici ve eşsiz bir deneyim sunuyor. Festival, ziyaretçilerin panellere, konuşmalara, workshop’lara, film gösterimlerine ve sergilere katılma fırsatını bulduğu festival üç günlük bir programdan oluşuyor.
ISTANBUL’74’ün çok yönlü çatısı altında faaliyet gösteren kuruluşlar arasında kreatif ajans ’74STUDIO ve online bir seyahat günlüğü olarak yeni yerler ve yeni fikirler keşfetmenin yanı sıra, benzersiz hikayelerden esinlenme tutkusunu hayata geçiren ’74Escape vardır.

IST. FESTIVAL HAKKINDA

İstanbul Uluslararası Sanat ve Kültür Festivali (IST. Festival) ISTANBUL’74 tarafından yılda bir kez düzenlenen uluslararası bir kültür ve sanat festivalidir. İlk kez düzenlendiği 2010 yılından bu yana, sanat, müzik, moda, film, edebiyat, mimarlık alanlarında dünyanın önde gelen yaratıcı isimlerini İstanbul’da buluşturarak kültürel ve sanatsal ilişkiler geliştirmektedir.
Üç güne yayılan programlar, takipçilerine açık panel ve konuşmalar, özel gösterimler, workshop etkinlikleri ve sergilere katılma fırsatı sunarken; sanatsal işbirlikleri ve performansları bire bir tecrübe etme imkanı sağlıyor.

Ziyaretçilerin panellere, konuşmalara, workshoplara, film gösterimlerine ve sergilere ücretsiz katıldığı festivalde daha önceki yıllarda yer alan isimler arasında; Tilda Swinton, Gore Vidal, Zaha Hadid, Franca Sozzani, Abel Ferrera, Ferzan Özpetek, Terry Gilliam, Ryan McGinley, Kirsten Dunst, Marco Mueller, Sir V.S. Naipaul, Özalp Birol, Gareth Pugh, Courtney Love, Dan Colen, Haider Ackermann, Reha Erdem, Ayşe Kulin, Michael Nyman, Zülfü Livaneli, Taner Ceylan, Jefferson Hack, Sam Taylor-Wood, Andrew Dominik, JR, Mario Sorrenti, Michael Stark ve Mark Romanek yer alıyor.

Reklamlar