ALAÇATI İZLENİM VE ROTALARI / ZEYNEP ATILGAN BONEVAL

Alaçatı ilk keşfedildiğinde tüm restoran ve dükkanların üzerinde açıldığı Kemalpaşa caddesi, zamanla yanyana restoranların tüm sokağa taşan masaları, birbirine karışan müzikleri, caddeyi doldurup taşıran kalabalıklar ve de dükkanlarının incik cancıkları ile bir karmaşaya dönüşmüştü. Sanki sadece Alaçatı’nın tek bir caddesi varmış gibi herkes Kemalpaşa caddesindeydi!!

Oysa Alaçatı’nın her sokağı, her köşesi tarihin izlerini taşıyan harika taş mimarisi ile bir cevherdi. Yavaş yavaş Alaçatı’nın diğer bölgeleri de keşfedilmeye başlayınca, ana caddelerdeki kalabalıkların bölünerek dağılacağını umuyoruz.

KEMALPAŞA CADDESİ

Alaçatı aslında, arnavut kaldırımlı sokakları, cumbalı taş binaları, her köşeyi sarmış begonvilleri, sardunyaları, yaseminleri ile masalsı bir hayal alemi. Ancak tadını çıkarmak için biraz boşluk, sakinlik ve sessizliğe ihtiyaç var. Kemalpaşa caddesi, Rum ustaların yaptığı 150 yıllık taş binaların en gösterişli ve görkemli örneklerinin yer aldığı cadde.

Alaçatı’nın püfür püfür esen rüzgarı eşliğinde, şose parkeli daracık sokaklarda yürüken, bir şiirin mısraları gibi yanyaya dizilmiş birbirinden güzel taş evlere hayran kalmamak mümkün değil. Akşamüstü renklerin tüm canlılığı ile ortaya çıktığı saatlerde, taş duvarlardan yükselen pembe begonviller, cam önlerinden akan turuncu ve kırmızı sardunya ve mor nergisler, yol kenarında coşmuş lavanatalar, mavi ve beyaz yaseminler ile hayranlık uyandırıcı bu taş ustalığının, hepsi birbirinden güzel kapı, pencere ve cumbaların tadına varmak için en uygun zaman.

Bu rotanın bir başka cevheri de kiliseden dönüştürülen Pazar Yeri Camii. Cami 3 sene önce restore edildi. Ancak içindeki ikonalar aynen muhafaza edildi. Namaz kılarken araya konan perde çekilince ikonaları görmüyorsunuz, ancak perde açılınca köyün asıl yaratıclarının eserleri olan ikonlar, Rumlara saygı duruşu sergiliyor. Caminin bir başka güzelliği ise tüm avlusunu kaplayan siyah-beyaz çakıl taşından bezenmiş mozaikler. Podima ya da krokalia (timsah sırtı) olarak adlandırılan bu 100 yıllık taş işçiliği takdire şayan.

Alaçatı’nın bir başka şansı ise tarihi dokuyu korumayı çok önceden prensip edinmiş olması. Binaların restorasyon projeleri, ihtimamlı bir kurul tarafından incelenip onaylanarak hayata geçebiliyor. Böylece zamana meydan okuyan bu hayranlık uyandırıcı taş mimarinin aslına uygun olarak ayakta kalması ve yaşaması mümkün oluyor.

YÜKSELEN YILDIZ – HACI MEMİŞ

Alaçatı’nın ünlü caddesi Kemalpaşa yavaş yavaş turistikleşen dükkanları, sokağın neredeyse tamamını kaplayan sandalye ve masaları, ve iğne atsanız yere düşmeyecek kalabalıkları ile keyifsiz bir hal alırken, yeni yükselen yıldız Hacı Memiş mahallesi oldu. Antikacıları, tasarım mağazaları, seramik ve cam atölyeleri, galerileri, kafe ve restoranları ile daha özgün mekanlar ile gelişen Hacı Memiş, geçen senelerde köyün kurtarılmış bölgesi idi, ancak 2016’da sokak üzerinde boş alan kalmadığı için burası da yazın ‘iğne atsan yere düşmez’ durumuna ulaşacak gibi duruyor. Artık Hacı Memiş’in bir arka paralelinde gürültü, kalabalık ve karmaşa olmadan mahallenin tadını çıkartabileceğiniz Take Five, Halt, Pop gibi mekanlar var.

Hacı Memişliler’de mahallelerinin korunarak gelişmesi konusunda epey hassas davranıyordu. Restorasyon projelerinde doğal dokuya sadık kalınmasına, kiraya verirken yüksek sesli müzik mekanlarına vermemeye özen gösteriyorlardı. Ancak ardı ardına açılan barlar ile bu yaz ses seviyesini biraz aşacak gibi duruyor Hacı Memiş mekanları.

Alaçatı’nın taş mimari dokusu ile birlikte gelen zamanda kaybolma duygusunu pekiştiren ahşap kapılar, masalar, cam damacanalar sergileyen antikacılar, sokakları tamamen işgal etmeden misafirlerini ağırlamaya özen gösteren restoranlar, ürünleri özenle seçilmiş tasarım ve giyim butikleri ve de resimler seramikler sergileyen sanat galerileri ile nezih ve medeni bir atmosfer var Hacı Memiş’te.

ALAÇATI PAZARI

Cumartesi günleri kurulan Alaçatı pazarı dillere destan. Pazarda yok yok. Taze sebze, meyve, peynir, zeytin, ceviz, fındık, lavanta ve karadut reçeli, damla sakızlı kahve ve macun gibi yiyecekler, çeşit çeşit kıyafetler, keten yatak örtüleri, havlular ve peştamaller, seramik ve ahşap ev eşyaları, çeşit çeşit çiçekler hepsi bu pazarda. Eğer ot meraklısıysanız yöreye özgü karabaş otu, radika, arap saçı, turpotu, çibrika, mercan köşkü, reyhan, ıtır otları tam size göre. Yöre enginar ve kavunu ile ünlü. Son senelerde o kadar ünlendi ki etraftaki kasaba ve şehirlerden otobüsler ile alışveriş için gelenler var. Güneşin kızgın ışınları kalabalıklar ile birleşince öğle vakti bunaltıcı bir deneyime dönüşebiliyor Pazar yer. Bu sebeple sabah erken saatte ya da akşamüstü ziyaret etmek en iyisi. Yörenin diğer pazarlarının günleri ise: Çeşme-Pazar günü, Ildırı – Pazartesi günü, Çeşmealtı – Cuma günü, Urla-Cumartesi günü, Seferihisar Organik Pazarı ise Cumartesi günleri.

Alaçatı’da şahit olabileceğiniz başka bir orjinal deneyim ise Balık Mezatı. Pazar yolunun üzerindeki mezat binasında her sabah 11:00’de taze balıklar açık arttırma ile sahiplerini buluyor. Çekişmeli açık arttırmayı seyretmek gerçekten çok heyecanlı.

ALAÇATI MARİNA

Alaçatı Marina, Çeşme yarımadasının Güney Ege’ye açılan yüzü oldu. Ev sahipliği yaptığı yelkenliler ve tekneler burayı üs alarak Seferihisar, Samos, Furni, İkarya, Patmos, Arki, Lipsi, Leros rotasını gerçekleştirebiliyor. Ayrıca civardaki ıssız koylarada günübirlik deniz keyfi yapabilmeyi de mümkün kılıyor Alaçatı Marina. Bizim için bu marinayı çok özel yapan bir faktör daha var, o da Port Balık Niyazi’nin tazecik günlük lezzetleri. Şimdiye kadar yediğimiz en lezzetli mezeler, salatalar, balıklar burada. Bizim favorilerimiz köz patlıcan, deniz börülcesi, terleten, fava, ızgara kalamar, ahtapot güveç, lağos ve levrek şiş, kazandibi ve irmikli parmak tatlısı. En önemlisi diğer balıkçıların üstüste kalabalığı ve gürültüsü yerine burada sakin ve nezih bir atmosfer yakalıyorsunuz. Yaz kış açık Port balıkçısı, Alaçatı tutkunlarının vazgeçilmez durağı.

Marina’da diğer balık ve deniz mahsülleri lezzet durakları ise Balkıçı Hasan ve Ferdi Baba.

Port’un gece adresi ise Club 29.

Denize yakın konaklamak isteyenler için Port Alaçatı ve Alaçatı Çark plajı yakınlardına güzel otel seçenekleri var: Kapari Otel, Port Otel, Antmare Otel, Port Villa Deniz, Solto Otel, Alaçatı Beach Resort, Alkoçlar Exclusive.

ALAÇATI VE CİVARINDA DENİZ KEYFİ

Altın sarısı renketeki kumsalları, pırıl pırıl berrak denizi, buz gibi serin suları ile Çeşme yarımadası harika plajlara ev sahipliği yapıyor. Çeşme’ye gelenler bilirler rüzgarın yönü plaj ve deniz keyfinin kaderini belirler.

Poyraz’da gidilecek en keyifli plajlar: Kum Beach (Alaçatı) Alaçatı 11 (Alaçatı Beach Resort – Alaçatı) Before Sunset (Ovacık), Fly Inn (Altınkum), Fun Beach (Altınkum), Lost Beach (Altınkum) ve Paparazi (Aya Yorgi).

Lodos’un keyfini çıkartmak için ise: Çeşme 7800 (Boyalık) Quente (Ardıç) Laika (Paşalimanı), ve Ilıca Halk Plajı.

Rüzgar nereden eserse essin her daim korunaklı bir koy olan Aya Yorgi plaj kulüpleri ile dolup taşmış olsa da, koyun en eskisi ve karakterlisi Paparazi hala keyifli bir güneşlenme mekanı. Hem deniz kenarında hem de arka tarafta çimenler üzerinde şezlongları bulunan Paparazi’yi aşırı rüzgarlı veya denizin diğer yerlerde çok soğuk olduğu günlerde tercih edebilirsiniz.Aya Yorgi’den bir sonraki koy olan Hekimler Koyunda yeralan Kafe Pi’de hem Poyraz hem de Lodos’ta güzel.

Bizim favorilerimiz ise sadeliklerini koruyan Kum Beach, Before Sunset, Paparazi ve Lost Beach.

RÜZGAR SÖRFÜ VE KİTE SÖRF

Yıl boyunca sürekli esen rüzgarı ile dünya’nın sayılı rüzgar sörfü cennetlerinden birisi Alaçatı. Koyun sığ suları ve korunaklı oluşu sebebi ile sörfe başlamak için de ideal bir lokasyon. Alaçatı Marina’dan hemen sonra sahilde yer alan sörf okulları, hem sörf eğitimi veriyor, hem de sörf bilenlere sörf ve sörf elbisesi kiralıyor. İyi sörfçüler ise sörf ekipmanlarını yıl boyu buradaki depolarda saklayabiliyor. Eğer siz sörf yapmıyor ancak çocuğunuz ya da eşiniz yapıyor ise sörf okullarının önündeki plajda güneşlenme alanları ve de harika kafeler mevcut. Denize girmek için ise az ilerideki çark plajına yürüyebiliyorsunuz. Kite Sörf yapmak isteyenler ise kulüplerde ekiple buluşup koyun karşısında en sağdaki kite alanına transfer ediliyor ve hem ders alabiliyor hem de pratik yapabiliyor. Tabii, kite sörfün asıl yeri Altınkum yolundaki Pırlanta koyu.

Sörf Kulüp ve Okulları

MYGA – myga.com.tr / 232 7166468 / 3500m2lik yemyeşil bir alanda, Türkiye’nin en iyi sörfçülerinden birisi olan Ali Palamutcu tarafından kurulan Myga Surf City, modern ekipmanları, harika kumsalı, sörfün yanı sıra yoga & pilates gibi aktiviteleri ve de her yıl gerçekleştirdiği sörf festivali ile Türkiye’nin en yenilikçi ve modern sörf merkezi.

ASPC (Alaçatı Surf Paradise Club) http://www.alacati.info / 0232 7166611 / Arkın Pekdag ve Ralf Busse tarafından 1995’de Alaçatı koyunun en güzel lokasyonunda kurulan ASPC, dünyanın en önemli windsörf istasyonlarından birisi.

ÇAĞLA KUBAT SÖRF OKULU – caglakubatwindsurf.com / 549 635 30 35

SURF GARDEN CAFÉ – Sörf Plajında keyifle sörf yapanları seyretmek ve de çocukluğumuzun lezzzetindeki köfte, makarna, hamburger, salata ve dondurmalarını yemek için en güzel nokta.

ALAÇATI’DA GECE HAYATI

Çok şanslıyız ki Alaçatı köyünde koruma derneğinin kararı ile yüksek sesli müzik yasağı var, ve de köy sakinleri düşünülerek gece 1’den sonra tüm mekanların müziklerini kısması gerekiyor.

Alaçatı’nın artık harika bir kahvecisi ve caz barı var: Take Five. Arkadaşımız Cihangir’in caz, kahve ve sanat birikimi, Ayşegül’ün sıcacık ve içten misafirperverliği, Ali ve Talha’nın kahve ve kokteyl ustalığı ile buluşunca, bir de üzerine caz ustalarının canlı performansları eklenince, gece gündüz yeni vahamız oluverdi Take Five. Duvarları sanat eserleri ile renklenmiş asma katlı ferah ve zevkli mekanda, enfes 3. dalga kahve seçenekleri, espresso martini gibi orjinal kokteyller, klavye, trompet ve bas gitarda Yavuz & Mustafa Darıdere kardeşler ve vokalde Meg Davis ile haftasonları canlı caz bulabilirsiniz. Köyümüzde az sayıdaki yaz kış açık karakterli ve rafine mekanlara Take Five eklendiği için çok mutluyuz. Ayrıca bizim gibi çay severler de Take Five’de San-cha’nın masala green tea, oolong, elma& tarçın, Dilmah’ın açai & nar, lime & portakal, vanilya & gül gibi aromatik infusion çaylarına bayılacak

Alaçatı’nın gözdelerinden başka birisi de kesinlikle Traktör! Sevgili dostlarımız İpek ve Kerem’in harika evi ve avlusu bu sene gurme bir bara dönüştü. Hacıbozanoğulları’nın aile geleneği olan yemek kültürünü modern yenilikler ile harmanlayan Beyza’nın gume lezzetleri, İstanbul’dan tanıyıp sevdiğimiz dostumuz nam-i diğer Salça’nın muhteşem satsumaları ile buluşunca Alaçatı yepyeni bir cevher kazandı. İster keyifli kahvaltılar, ister akşamüstleri Hacı Memiş turuna başlamadan önce aperatifler, ister ‘gastro pub’ atmosferinde akşam yemeği, isterseniz de arkadaşlar ile yemek sonrası güzel müzik, güzel içki ve güzel sohbet için yeni adresiniz kesinlikle Traktör. Tarihi bir Alaçatı taş evinde hayat bulan ve müdavimleri ile dolup taşan Traktör, Alaçatı’nın ‘olmazsa olmaz’ durağı.

Yine Hacı Memiş’te yer alan Kapari Bahçe, Lynchburg lemonade, karadutlu votka ve Satsuma gibi harika içkileri ile keyifli bir akşamüstü ve gece buluşma noktası. Ara ara sevgili Tarık, Serdar gibi DJ’ler ile özel geceler düzenleyen Kapari Bahçe’nin takvimini takip etmenizi tavsiye ederiz.

Asmalar ile kaplı avlusunda, modern pub konseptindeki küçük ve büyük lezzet tabakları sunan Alarga geç yemekler, bar ve dans keyfi için ideal.

2015’in yenilerinden Köyün Delisi’nin avlusu da atıştırmalık lezzetleri, harika kokteylleri ve DJ performansları ile epey gözde.

Güzel müzik ile lounging & sohbet ortamı sunan Cin by Göz ise 2016’nın yeni favorilerinden.

Yemek sonrası bir içki için ise Kemalpaşa rotasındaki Cura, haftasonları canlı müzik ve hafta içleri DJ performansları ile Alaçatı’nın yeni gözdelerinden. Diğer kokteyl adresleri ise Köşe Kahve ve Mi Casa doğru adresler.

Alaçatı’da biraz daha genç adresler ise Nar Alaçatı, Tektekçi, House 44, Vida ve İyi Pizza.

Gece uzun diyerek devam etmek isteyenler için ise istikamet Alaçatı köyünün sahilleri. Önce Alaçatı Port’un girişindeki Club 29, ardından Alaçatı’nın ilerisindeki plajlarda yer alan Madeo ve Otto Alaçatı güzel dans adresleri.

Sabaha kadar dans diyenler için ise Alaçatı koylarında yer alan Dusk ve yer alan Riders Mood diğer gözde mekanlar.

Alaçatı’dan biraz uzaklara açılmak isterseniz; Çeşme Marina’da yer alan 15 Eylül’de Caz solist ve orkestralarını, Hayal Kahvesi’nde Rock gruplarını dinleyebilir. Boyalık Beach’de yer alan Çeşme 7800’de özel DJ partilerini takip edebilirsiniz.

Aya Yorgi koyunda yeralan Paparazi geceleri restoran, bar ve gece kulübüne dönüşüyor. Özellikle dolunayda ayın doğuşunu seyrederek yemek yemek ve de Pazar akşamları canlı rock grubunu dinlemek için ideal. Yine Aya Yorgi’deki genç eğlence mekanları Sole Mare ve Marrakech.

ALAÇATI ETKİNLİKLERİ

Türkiye’nin en gözde ve trendy yaz mekanı haline gelen Alaçatı, Temmuz – Ağustos ayları arasında en kalabalık günlerini yaşıyor. Ancak son birkaç yıldır düzenlenen etkinlikler ile Alaçatı dört mevsim yaşayan bir köy haline geliyor. Yazın gidemeyenler için tavsiyem sonbahar ve ilkbahar’da Alaçatı’yı keşfetmeleri çünkü Eylül’den itibaren kalabalıklar çekiliyor, köy sakinlerine ve müdavimlerine kalıyor ve Alaçatı’nın gerçek güzellikleri ortaya çıkıyor. İşte Alaçatı’nın sezonunu genişleten keyifli etkinlikler:

Zeytin Konak Otel’de keyifli atölyeler: Alaçatı’nın en yeşil ve geniş bahçelerinden birisinde, komşularımız İlknur ve Ertuğrul İçingir’in yarattığı bir cennet köşesi olan Zeytin Konak Otel’de, Dilek Yetkiner ile Girit ve Ege Mutfağı, Tuğçe Küçükören ile Teraryum kaktüs tasarım, yoga ve balıkçılık atölyeleri gibi harika etkinlikler yer alıyor. Onlarca yıllık zeytinleri, çamları, leylandileri, begonvilleri, sardunyaları ile Alaçatı’nın ortasında bir vaha adeta olan otelin programını takibe almanızı tavsiye ediyoruz. http://www.alacatizeytinotel.com

Terra Cotta’da seramik: Hacı Memiş’in arka sokaklarında sessiz ve gizli bir köşede açılan bu yeni sıcacık atölye hem seramik kaseler, kupalar, dekoratif aksesuarlar bulabileceğiniz, hem de seramik atölyelerine katılabileceğiniz son derece keyifli bir mekan. Terra Cotta’dan sokak hayvanlarını destekleyen seramik objeler de alabilirsiniz.

Alaçatı’da yaz kış açık olan başka bir cevher ise Atölye Yağhane. Tarihi bir zeytinyağı yağhanesi etkinlik merkezine dönüştürüldü. Alaçatı’nın yerlisinin ve de misafirinin katılabildiği bu harika mekanda yemek seramik, çömlek, çini, tokat yazma ve müzik atölyelerine katılabilirsiniz. (www.facebook.com/groups/atolyeyaghane/)
Bazen Atölye’de sanat, tasarım ve hayata dair sohbetler: Alaçatı’da giyim, takı, sanat ve tasarıma dair en özgün ve orjinal ürünleri bulacağınız yer, zaten Bazen Alaçatı idi. 2016 Mayıs ayında Bazen’e yeni bir kardeş geldi: sanat ve tasarımı hem ürünler hem de sohbet ve atölyeler ile günlük hayatın içine entegre etmek üzere açılan Bazen Atölye. Aret Vartanyan ile hayata dair, Zeynep Tunuslu ile özgünlük, moda, stil ve ilham üzerine sohbetlerin gerçekleştiği Bazen Atölye’de, bir yandan Türk tasarımcı ve sanatçılara ait en özgün parçaları bulurken, diğer yandan yaşama sanatı, sanat, tasarım ve moda üzerine atölye ve sohberlerine de katılabilirsiniz.
Alaçatı Piyano Festivali: Bu yıl ilki gerçekleşecek olan Alaçatı Piyano Festivali, Temmuz-Ağustos aylarında Alaçatı Açıkhava Sahnesi’nde, İdil Biret, Tolga Tüzün, Burçin Büke, Wolfgang Manz, Ezgi Serim, Mizuka Kano, Gülsin Onay gibi dünyaca ünlü sanatçıları ve grupları sanatseverler ile buluşturuyor.

PWA Windsurf Dünya Kupası: Her yıl Ağustos ayında dünya windsurf kupası yarışlarının bir ayağıda Alaçatı’da düzenleniyor. Dünyanın her yerinden en iyi sörfçülerin geldiği bu yarışlar sırasında düzenlenen Surf Sound Festivali’nin canlı müzik ve DJ performansları ile Alaçatı koyu gece gündüz şenleniyor.

Alaçatı Fishing Uluslararası Balıkçılık Turnuvası: 2008 yılından beri Ekim ayında gerçekleşen balıkçılık turnuvası sayesinde Alaçatı suları, Türkiye’de en çok sportif balıkçı barındıran deniz haline geldi. 2012’de uluslararası bir boyut kazanarak 70 tekne ve 300’den fazla amatör balıkçıyı ağırladı ve Avrupa’nın en büyük açık deniz balıkçılık turnuvasına dönüştü. Dünyada hatırı sayılır bir yere sahip oldu.
IF Bağımsız Filmler Festivali: İstanbul ile eş zamanlı olarak Şubat ayında Alaçatı’da bağımsız film festivaline katılan filmlerin gösterimleri gerçekleşiyor.
ot festivali

Alaçatı Ot Festivali: 2010 yılından beri Mart veya Nisan aylarında düzenlenen Ot Festivali, Alaçatı otlarının çeşitliliğini, mutfağının zenginliğini tanıtmak ve bu otlarla pişirilen geleneksel yemeklerinin kaybolmaması için düzenlenen bir festival. Alaçatı’yı doğanın uyandığı ve bin bir çeşit ot ile bezendiği bahar tazeliğinde yaşayabilmek gerçekten bir ayrıcalık. Alaçatı’lıların kendi yaptığı reçellerin, bin bir otla yapılmış yemeklerin, böreklerin, tatlıların 2 gn boyunca sergilendiği festivalde bir de yarışma düzenleniyor ve yarışmaya katılan tüm yemeklerin tariflerini bir kitapta toplanıyor. Böylece gelecek kuşaklara bir lezzet mirası da bırakıyor Ot Festivali.


Fly Me Alaçatı Kite Festivali
: 2011 yılından beri Mayıs ayında düzenlenen uçurtma festivali dünyaca ünlü uçurtmacıları ve tüm uçurtma meraklılarını ağırlıyor. Renk renk yüzlerce farklı şekilde yaratıcı uçurtmaların gökyüzü rengarenk bir şölen alanına dönüştürdüğü bu festivalde, her yıl özel bir tema seçiliyor. 2014’ün teması ‘deniz’di ve gerçekten gökyüzü renkli bir denize dönüşmütür. 3 gün süren uçurtma festivali, gün boyu canlı müzik performansları, uçurtma workshopları, Alaçatı’lı bayanların hazırladığı lezzetler ile dolu dolu ve coşkulu bir etkinlik.
alacati kite fest

Kaybolan Lezzetler Festivali: Haziran 2014’de ilki gerçekleşen Kaybolan Lezzetler Festivali yöresel tarif ve malzemelerin bilinmesi, yaygınlaşması ve desteklenmesi için gerçekleşen bir başka lezzet festivali.


BİSİKLET DOSTU ALAÇATI
: Alaçatı ve İzmir Kalkınma Ajansı’nın işbirliği ile işaretlenen bisiklet rotaları sayesinde Alaçatı’yı ve çevresini pedal çevirerek keşfedebilirsiniz. Yeşil Parkur 6km kolay bir rota, Ovacık Parkuru 28 km’lik biraz zorlu bir rota, Karaköy Parkuru ise terkedilmiş 300 yıllık bir köy olan Karaköy’den başlayrak Zeytineli Köyü ve Mersin Koylarından devam ederek Port Alaçatı’ya ve ardından Alaçatı’ya gelen 34 kmlik en zorlu rota.

ALAÇATI’NIN TARİHİ

Antik Çağda İyonya’nın Agrilia isimli bir yerleşimi olan Alaçatı, Osmanlı’da süvari ve piyade köyüymüş ve ismini buraya yerleşen Alacaat Aşiretin’den alıyor. 1830’larda Hacı Memiş Ağa Sakız Adasındaki Rum köylülerini yöreye çağırıyor, ve bölgeye yerleşen Rumlar hem zeytinlerde ve bağlarda çalışıp, hem de bölgeye sakız ağaçları dikiyor. Aslıda Alaçatı eskiden deniz kenarındaymış ancak yavaş yavaş denizin çekilmesi ile bataklık alanlar oluşmuş. Batalıklar sıtmaya yol açtığı için Alaçatı Limanından köye bir kanal açılması kararlaştırılıyor, ve kanal inşaası için gelen Rumlara, köylüler tarlalarını işlemeleri koşulu ile imar edip veriyor. Böylece 1850-1890 yılları arasında denizden birkaç kilometre içerideki alanda (bugünlü Alaçatı) Rumlar taş evleri inşaa ederek yeni bir köy kuruyor. Bir dönem bağları ve şarabı ile ünlenen Alaçatı’nın Rum nüfusu 12.000 kişiye ulaşıyor. Ancak önce 1912 Balkan Savaşı, ardından 1923’de mübadele sırasında Ortadoks Rumlar Yunanistan’a giderken, Balkanlar, Selanik, Girit ve İstanköy’den göçmen Türkler Alaçatı’ya yerleşiyor. Bağları söküp yerine tütün eken Türk köylüler, verim elde edemeyince epey fakirleşip kıt kanaat geçinmeye başlıyor. 1990’larda sörf tutkunlarının beldeyi keşfetmesi ile birlikte tekrar canlanmaya başlayan Alaçatı, özellikle İstanbul’dan gelerek taş mimariye hayran kalanların restorasyonları ile derlenip toparlanmaya başlıyor. Sonrası zaten malum, son 10 yıldır arka arkaya açılan otel, restoran ve dükkanlar ile Türkiye’nin yükselen yıldızı haline geldi.

İLKBAHAR VE SONBAHAR’DA ALAÇATI

Yazın herkesin diline düşmüş Alaçatı’nın asıl sonbaharı ve kışı muhteşemdir. Eylül’den itibaren kalabalıklar çekilir, köy sakinlerine ve müdavimlerine kalır. Yazın sokaklarda yürümenizi imkansızlaştıran insan kalabalığı, masa, sandalyeler ve tezgahlar kalkar, köyün gerçek güzellikleri ortaya çıkar…

Şose parkeli daracık sokaklarda yürüken, sabır, emek ve özen ürünü olan taş evlerin farklı mimarilerinin, kapıların, pencerelerin ve cumbalarının tadına varabilir, son demlerinde olan begonvilleri ve sardunyaları izleyebilirsiniz. Alaçatı’nın her daim rutubetsiz ve serin havası, sokaklarda rahatça yürümenize ve sonbaharın eğik ışığı, renkleri tüm canlılığı ile algılamanıza izin verir.

Rüzgarlı günlerde denizin üstü boş iken sörf yapmanın keyfi ayrıdır, yazın mayın tarlasına dönüşen plajı ve deniz, sonbaharda size kalır. Akşamüstü sörf yolunda taze kokan mis gibi havayı içinize çekerek yapılan bisiklet turunda, hem yeşilden sarıya dönen manzaraları hem de gün batımınını izlemek ‘İşte hayat bu!’ dedirtir. Geceleri ise mutlak sessizlik hakim olur, çıt çıkmaz, en huzurlu uykunuzu uyursunuz Alaçatı’da.

Keşif Nasıl Başladı?

15 yıl önce sörf öğrenme merakı ile tanıştığım Alaçatı, ilk önce neredeyse terk edilmiş ancak özenle işlenmiş taş evleriyle beni büyülemişti. Sürekli esen rüzgarı sayesinde serin ve taze havası eşliğinde, şose parkeli daracık sokaklarda taş evler arasında yürürken, geçmişin güzelliklerinde yürüdüğümü hissetmiştim. Huzurlu, sakin ve insana adeta kucak açan bir köydü.

İlerleyen yıllarda Alaçatı, benim için bir mekan ve ortamdan öte, değerli insanları ve hikayeleri ile ilham veren, içimdeki merakları, farklı zevk ve istekleri, hayatın sunduğu binbir seçeneği keşfettiren bir yolculuğun merkezi oldu.

Şimdileri eşimle birikte, yaz-kış hafta sonları ve kaçabildiğimiz hafta içleri huzurlu ve sakin özgürlüğümüzü yaşıyoruz Alaçatı’da. Zamanla keşfettikki Alaçatı’nın ilkbahar ve sonbaharları yazdan çok daha güzel ve gerçek. Her sabah uyandığımızda serin ve mis gibi havayı içimize çekerek, bahçemizde taze çimenlere basıp, tek tek çiçekleri ve ağaçları tavaf ediyoruz eşimle, bahçemiz resmen mabedimiz haline geldi. Çok sevdiğimiz komşularımız ve dostlarımızla gün batımı, mangal, şarap-peynir, balık keyifleri yapıyoruz bol bol. Salına salına Alaçatı zamanında yaşıyoruz… Ve artık Alaçatı ‘özgürlük’ kavramı ile özdeş oldu benim için…

Tabii ki hayretle Alaçatı’nın yükselişini, giderek artan kalabalığını, her yıl yeni açılan bir sürü mekanı, yeni yapılan bir sürü evi izliyoruz. Ve Alaçatı’nın eşi benzeri olmayan ‘öz’ünü bozmadan korunmasını ve geleceğe taşınmasını arzu ediyoruz.

Alaçatı Hikayeleri

İlk gittiğim zamanlar Alaçatı daha az bilinirdi, daha az kalabalıktı, daha az yenilenmişti. Hatta o kadar az yer vardı ki, bu yerlere hayat veren kişiler çok daha önemli keşiflerdi benim için. Çünkü bu kişiler, Alaçatı’ya vurulup, yaşadıkları şehri değiştirerek, tamamen bilinmeze yelken açma cesaretini göstermişlerdi. İşte, ruhuma canlılık ve yepyeni bakış açıları veren kişiler ve hikayeleri;

Agrilia ve Melih Teksen…

Alaçatı’ya gönül vermiş ilk isim bildiğim kadarı ile çok değerli bir bayan olan, rahmetli Leyla Hanım. Alaçatı’nın içinde uyuyan sessiz ve gizli cevheri, daha bir tane bile otel, restoran yokken hissedip, 1995’te eski bir tütün deposunu keşfederek, bir kafeye dönüştürmüş. Köylünün hayatının yanıbaşında şehirlinin yaşamı onunla başlamış. 1999 yılında Melih Teksen, Leyla Hanım’dan bayrağı devralarak, içine kendi tutkuları ve ruhunu yansıtarak Agrilia’yı açtı. Son yıllardaki Alaçatı akınlara rağmen ruhunu, lezzetini ve özenini kaybetmeyen tek yer olmayı başaran Agrilia, Alaçatı’yı ‘Alaçatı’ yapan mekanların başında geldi yıllar boyu. Adeta bir sanatçı olan şef Melih Teksen’in yıllardır gönül verdiği Agrilia, şimdi orjinal mekanının hemen karşısında, Alavya Otel’in hatıralar ile dolu bahçesinde ve binasında misafirlerini ağırlıyor. Agrilia’nın en önemli özelliği, eşi benzeri olmayan gurme ve deneysel lezzetleri. 15 yıldır mutfağını hiç terk etmeyen Melih Teksen tanıdığım en sanatkar şef. Kullandığı her malzemeyi kendisi seçer, menüye her sene deneysel lezzetler ekler. Kendi topladığı gelincik çiçeğinden özel yöntemiyle hazırladığı kekreli votkası, 10 sene önce İstanbul’da bile menülere girdikten sonra, yeni keşifler ile karşımıza çıktı: 2016’nın gözdesi muhteşem lezzette Tamarind (Demirhindi) Burbon kokteyli olacak. Asma yaprağında sardalya, füme et, enginarlı kokoreç, kalamar buğulama, ıspanak pancar armut, semizotlu oryantal, kabaklı kayısılı siyez salatalar, taze baklalı uykuluk, elmalı hindi ragu tortellini, füme etli votkalı tagliolini, siyezli tavuk konfit, lomo, marine veya kuru dinlendirilmiş antrikot, sebzeli köfte, incir karası, profiterol ve affogato gibi enfes lezzetlerin her birisini tatmak için defalarca Agrilia’ya gitmek gerekiyor. Sürekli değişen, yaşayan bir mekan olması Agrilia’yı canlı tutan faktörlerden bir diğeri, her geldiğinizde yeni bir sürprizle karşılaşmanız. Soluk alıp veren, yaşanmışlığı hissettiğiniz Agrilia’da, ekibin güler yüzü, sıcaklığı sizi hep evde gibi hissettiririr. Agrilia, şimdiye kadar gördüğüm en karakterli restoran. Artık yaz-kış tadına varacak olmamın mutluluğunu yaşıyoruz. http://www.agriliarestaurant.com 0232 716 8594

Taş Otel ve Zeynep Öziş…

Alaçatı’nın ilk butik oteli Taş Otel’e hayat veren Zeynep Öziş, Henkel’deki başarılı kariyer hayatına bir nokta koyarak, Alaçatı’da aldığı eski bir taş evi, o güne kadar kendi kimliğinde biriktirdiği tüm zevk, tat ve beğenileri aktararak bir cennet köşesine dönüştürmüştü. Zeynep kısacık sapsarı saçları, meraklı kocaman gözleri, sade ve zarif duruşu, içten gülümsemesi ve sohbetiyle kucak açtı bana ve yeni yolculuğunu paylaştı benimle. Çok özenle ruhunu yansıtmıştı bu mekana, odalarının her köşesini, bahçesini, tüm detaylarını ince ince işlemişti. Daha önce hiç mimari bir iş yapmamış olmasına rağmen, otelin A’dan Z’ye her şeyiyle bire bir ilgilenip, kendi ruhunu bu mekanda somutlaştırmıştı. Tabii ki profesyonel hayattan getirdiği; proje planlama, iş takibi gibi bilgi birikiminin, böyle bir mekanı çok kısa zamanda ayağa kaldırmasına katkısı çok olmuştu. Zaten Taş Otel’in dokusuna hayran kalan birçok kişinin yoğun isteği üzerine, birçok eski taş ev renovasyonu, yeni ‘Taş Ev’ projeleri Zeynep’in imzasını taşıdı. Taş Otel, Alaçatı’nın duyulması ve tercih edilen bir tatil lokasyonu olmasına ön ayak oldu. Ve Zeynep, Alaçatı’ya yerleştiği yıldan beri Alaçatı’nın korunarak, dikkatli ve özenle gelişmesi için yoğun emek sarf etmeye devam ediyor.

Asma Yağrağı ve Ayşe Nur Mıhçı…

İlk olarak dillere destan kahvaltıları ile Çamlık yoldaki Alaçat Kafe’de tanıdım Ayşe Nur’u. Ardından Destina ile birlikte açtıkları Alaçat Kır Evi uğrak yerimiz olmuştu. Şimdi ise yeni açtığı Asma Yaprağı’nın lezzetlerinin tutkunuyuz. Ayşe Nur gerçek bir Ege ve Alaçatı gönüllüsü. Yapmacıksız, telaşsız, çalışkan, sabırlı ve çok özenli bir kadın. ‘Yaz-kış ocak hep yansın, Alaçatı’da sokaklarda yürüyenler sıcacık bir misafir odası sofrasında yemek yiyebilsin’ diyen birisi. Yemek yapmayı seviyor, çok iyi de biliyor, yaptığı işe gönül verip, insanlarla paylaşıyor. Fan fin fon dekorlar, menüler, yemekler peşinde koşmuyor, Alaçatı’nın Ege’nin özü neyse onu sunuyor. Ege lezzetlerine tutkun aile büyüklerinin kendine özgü tariflerinden, uzun sofralarda bir seremoni gibi yaşanan aile yemeklerinden aldığı tutkusunu, iki katlı ufacık bir taş evin içinde yaşatıyor Ayşe Nur. Emaye tabaklar, cam sürahi ve bardaklar, sahanlar, kaseler, reçeller, kızılcık şerbetleri ile bezenmiş mutfakta, ocak sabahın erken saatlerinde yanmaya başlıyor, ve gün boyu ne lezzetler pişiyor orada! İçeri girdiğinizde mis gibi yemek kokuları içinizi dolduruyor. Tüm malzemeleri yerel ve mevsimine göre seçiyor; sinkonta, çalkama, kabak çiçeği dolması gibi mezeleri, baklalı enginarlı pilavı, fırında kuzu ve tarçınlı köftesi, kabaklı havuçlu tatlısı ve pancarlı brownisi derken zevkten bayılmış buluyorsunuz kendinizi. Ayşe’nin sözleri ile Asma Yaprağı ‘Çok sevgili oğlum Kerem… Beraber çalıştığımız çok sevgili Ayşe… Ve bendeniz Ayşe Nur…Asma Yaprağı’nda beraberiz… Huzur isteyen ve huzuru paylaşan bir ekibiz…Alaçatı ruhunu yansıtmanın… Ege lezzetleri sunmanın… Ege’nin iki yakasının müziklerini dinlemenin… Egeli sofralar kurmanın… Bu sofraların kıymetini bilmenin keyfini çıkaranlarız…Pişirdiğimiz yemeklere ve sevdiklerimizin etrafında toplandığı sofralara şükredenleriz’

Köşe Kahve ve Gülay…

Kahvaltılarımızın vazgeçilmezi Köşe Kahve Alaçatı’nın içinde resmen bir vaha. Sarışın, mavi gözlü, gözlerinin için gülen, çizgi roman karakteri gibi muzip yüz hatları ile dünya tatlısı bir müdürü var Köşe Kahve’nin, adı Gülay. Her daim sofranıza gelir, hatırınızı sorar, ikramlar yapar, özenir bezenir, içinizi sıcacık yapar… Öyle değerli bir insandır ki, onula her güne başlamak adeta bir lutüfdur. Orada çalışan herkes dünya tatlısıdır zaten. Sahibesi Tomris’in son derece rafine estetik zevkini, sıcacık yüreğini ve pozitif enerjisini yansıtan Köşe Kahve, Alaçatı’nın olmazsa olmaz durağı.

Ali Deveci…

Yıllar önce İstanbul’un en ‘in’ restoranı Downtown’u yaratan ve yaşatan rallici Ali Deveci, aile geleneği olarak kanına işlemiş toprağa geri dönüş yapmak için tüm imkanları arkasında bırakarak gelmiş Alaçatı’ya. Ali, Ovacık’taki toprağı özenle, dikkatle ve özveriyle işleyip, en kaliteli fidanları yurt dışından getirip ekti, fidanları büyüttü, harika bağlara dönüştürdü. Bir yandan her gün bağlarda çalışıp, bir yandan da iyi şarap yapmanın sırlarını takip ediyor. Uzun bir yolculuğa baş koydu, bağlarına gözü gibi bakıyor ve üzerine titriyor. Ve zaten bu kadar sevgi, özen ve yürekle yetiştirilen üzümler, kendini harika şaraplarda gösteriyor.

Zeytin Konak’ın İlknur ve Ertuğrul’u, Cadde 75’in Okşan ve Lemi’si, Traktör’ün Cenk’i, Sakin Ev’in Berrak’ı, Dost Kitap Evinin Ömer Abi’si… daha birçok yeni harika insanlar ve yeni hikayelerle tanıştım Alaçatı’da… her biri bana yepyeni ufuklar açtı…

Bu kişilerle geçirdiğim dostluklar; insanın kendi merak, istek ve tutkuların peşinden giderek, kendilerine ait mekanlar, ortamlar ve yaşam biçimleri yaratabileceğini gösterdi bana. Yaşamları ve yaptıkları kimse beğensin, takdir etsin, herhangi bir mecra onaylasın, ‘başarı’ övgüleri alsın diye değil, sadece başka türlüsü mümkün olmadığı için yüreklerinin peşinden gittikleri için ortaya çıktı.

Alaçatı’nın ruhu bir kez insanın içine işledi mi, hiç kopamıyorsunuz!

Zeynep Atılgan Boneval


ALAÇATI İZLENİM VE ROTALARI