23. KEZ CAZ MÜZİĞE AŞIK OLMAYA HAZIR OLUN! / YAŞAM KAYA

23. İstanbul Caz Festivali, 27 Haziran Pazartesi akşamı Blur ve Gorillaz’ın yaratıcılığında, rock müziğin muhteşem ismi Damon Albarn, şef Issam Rafea ve Suriyeli Müzisyenler Orkestrası ile birlikte 27 Haziran Pazartesi akşamı, 21.30’da Cemil Topuzlu Açık Hava Sahnesi’nde başlıyor. Benim de yer alacağım konserin özellikle Suriyeli sanatçıların sanatla kendilerini var etmeleri açısından önemi büyük. Festivali takip edeceklere konser önerileri her zamanki gibi bir caz eleştirmeni olarak yine benden gelsin. Uluslarası arenada adeta bir caz çınarı gibi tüm dünyayı saran caz yaprakları ve dalları, Türkiye’yi köklerinden sıyrılmış cazın başkenti yapmaya yetti. Her sene cazla birliktelik kuran değişik müzik türleri festivalde yer alırken Rachid Taha gibi Cezayir asıllı Fransız sanatçının festivalde yer alacak olması bizlere son dakika golü oldu. Ne diyelim, haftalarca sürecek caz ziyafeti öncesinde siz siz olun, mutlaka ama mutlaka bir konsere yerinizi ayırın. Gerçek anlamda müzikalite yakalamak isteyenler İKSV 23. Uluslararası Caz Festivali’ni kaçırmasın! Gelelim konser önerilerine…


Suriye Ulusal Arap Müziği Orkestrası, Damon Albarn ve konuk sanatçılar
27 Haziran Pazartesi, 21.30, Cemil Topuzlu Açık Hava Sahnesi

Açılışta 50 kişilik Suriyeli Müzisyenler Orkestrası’na Damon Albarn’la beraber Cezayir, Lübnan, Mali, Moritanya, Senegal, Tunus ve Amerika’dan birçok konuk sanatçı eşlik edecek.

Cezayirli şarkıcı ve rai müziğin en ünlü bestecilerinden Rachid Taha, deneysel müzik sahnesinin şarkıcılarından Julia Holter, Senegal’in en önemli müzisyenlerinden şarkıcı, söz yazarı ve besteci Baaba Maal, 2011 Grammy Ödülleri’nde Dünya Müziği kategorisinde En İyi Geleneksel Dünya Müziği Albümü’ne aday gösterilen Malili sanatçı Bassekou Kouyaté, Suriye’nin en önemli rap şarkıcısı Bu Kolthoum, Arap hip-hop sahnesinin meşhur ismi Eslam Jawaad, Arapça hip-hop’un kadın dehası Malikah, Tunus asıllı caz ve sufi müzik ustası Mounir Troudi ile dokuz yaylı arp olarak da bilinen ardine’in muhteşem kullanıcısı Noura Mint Seymali ile pop ile R&B’yi Ortadoğu ve İran’ın geleneksel notalarıyla birleştiren prodüktör TALA konserde orkestra ile beraber olacak.


Geçmişten geleceğe müzikal bir yolculuk: Özdemir Erdoğan ile bir Caz Akşamı
12 Temmuz Salı, 21.00, İstanbul Erkek Lisesi Bahçesi

Türk hafif müziği ve cazının en emektar isimlerinden, festivalin bu yılki Yaşam Boyu Başarı Ödülü’nün sahibi Özdemir Erdoğan, “İkinci Bahar”, “Sevdim Seni Bir Kere” gibi klasiklerin yanı sıra geçtiğimiz yıl yayımladığı Türkiye Jazz Tarihinde Işıksız Kalanlar albümünden şarkılar ve unutulmayan besteleriyle cazseverlere nostalji dolu bir akşam yaşatacak.


Nicholas Payton Trio ile Jane Monheit
13 Temmuz Çarşamba, 19.45, Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi

Trompet virtüözü ve başka birçok enstrüman çalan Nicholas Payton, bu özel gecede üçlüsünün yanı sıra pek çok Grammy adaylığı bulunan Amerikalı vokalist Jane Monheit ile sahne alacak. Konserde ikili Louis Armstrong ve Ella Fitzgerald repertuarını seslendirecek.


Fransız caz ritimleri ve Nat King Cole’un unutulmaz dünyasının yansıtılacağı bir konser: French Quarter ve Hugh Coltman​
15 Temmuz Cuma, 20.30, Uniq Açık Hava Sahnesi

Uniq Açık Hava Sahnesi’nde Fransız caz ritimlerinin seslendirileceği bu gecede sahnede önce trompette Airelle Besson, saksofonda Emile Parisien, akordeonda Vincent Peirani, piyanoda Thomas Encho, basta Thomas Brameris ve davulda Anne Paceo ile French Quarter olacak. İstanbul Caz Festivali’ne özel bir proje ile bir araya gelen bu yıldız müzisyenlerin ardından ise Hugh Coltman, Jeff Buckley ile Nick Drake esintileri olan vokaliyle, Nat King Cole’un iç dünyasına döndüğü projesiyle sahnede yerini alacak.


Cyrus Chestnut / Buster Williams / Lenny White​
18 Temmuz Pazartesi, 19.30, Zorlu PSM Drama Sahnesi

Piyanonun ruhuna dokunan Cyrus Chestnut, Miles Davis ve Herbie Mann gibi efsanelerle çalışan, akustik bastan çıkardığı tınılarda yeni bir tekniğe imza atan Buster Williams ve füzyon davulunda eğitimini kendi kendine tamamlamış, Miles Davis ile Bitches Brew albümünü kaydetmiş Lenny White, yetkinliklerini konuşturmak üzere aynı sahneyi paylaşacak.


“Gece Gezmesi” konserleri
21 Temmuz Perşembe, 18.00-03.00, Kadıköy, Moda

Geçtiğimiz yıl Kadıköy’ün farklı mekânlarında konserlere yer veren “Gece Gezmesi”, ikinci yılında daha da geniş bir program sunacak. Elif Çağlar, DANdadaDAN, Son Feci Bisiklet, Plaistow, Hey Douglas, Önder Focan & Şallıel Bros. topluluklarının sahne alacağı etkiliğin detaylı programı caz.iksv.org adresinde. Gençlerin gözdesi olan ‘Son Feci Bisiklet’ yeni rock müzik türünün birbirinden seçkin örneğini Caz’ın enternasyonel yapısıyla buluştururken eminim ortaya inanılmaz tınıların yer aldığı renkler çıkacak.


Eylem Pelit Band, 22 Temmuz Cuma, 21.30

Eylem Pelit, aralarında İstanbul Caz Festivali ile Akbank Caz Festivali ve Simdi Stuttgart Caz Festivali gibi birçok etkinlikte performanslar sergiledi. Sarp Maden, Ayhan Sicimoğlu, Okan Ersan ve Şenay Lambaoğlu gibi isimlerin albümlerine katkıda bulunan Pelit, cazın yetenekli bas gitarcıları ve aranjörleri arasında yerini aldı. Yedi Uyuyanlar adlı albümünü 2015’te yayımlayan Pelit, festival kapsamında cazseverlerle buluşacak.


İngiltere’nin güçlü seslerinden Joss Stone bir kez daha Türkiye’de
23 Temmuz Cumartesi, 19.00, KüçükÇiftlik Park

İngiltere’nin çıkardığı en güçlü seslerden Joss Stone, 23. İstanbul Caz Festivali kapsamında bir kez daha İstanbul’a geliyor. 2000’lerin Aretha Franklin’i olarak da anılan Joss Stone, henüz 17 yaşında adım attığı müzik kariyerine sayısız Mercury, BRIT ile Grammy ödülü ve adaylığı, yedi de uzunçalar sığdırdı. Şarkıcı ve söz yazarı sanatçı, İngiltere’nin 30 yaş altındaki en başarılı kadınları arasına adını yazdırdı. Reggae sularına yelken açtığı son albümü Water for Your Soul’u geçtiğimiz yıl yayımlayan sanatçı, yeni, eski, ezbere bilinen, hareketli ve romantik parçalarıyla tekrar festivale konuk olacak.

Öncesinde ise 2010’da kuruldukları günden bu yana, klasik blues tınılarına hayat veren ve Jools Holland’ın programıyla tanınan Vintage Trouble grubu enerjik performansıyla sahnede olacak.

Reklamlar