KAMASI WASHINGTON ve IBEYI Beykoz Kundura Fabrikası’nda

İstanbul Kültür Sanat Vakfı tarafından son 19 yıldır Garanti Bankası sponsorluğunda düzenlenen 23. İstanbul Caz Festivali, saksafona olan hakimiyeti ve modern caza getirdiği yepyeni yorumla müzik sahnesinin usta isimleri arasında yer alan Kamasi Washington’ı sahnede ağırlamaya hazırlanıyor. Yeni cazın ulaştığı noktaya işaret eden isimlerden biri olarak tanınan Kamasi Washington ve hemen öncesinde yarı Kübalı yarı Fransız ikiz kardeşlerin projesi Ibeyi, 14 Temmuz Perşembe akşamı Beykoz Kundura Fabrikası’nda dinleyicilerle buluşacak.

1981 yılında Kaliforniya’da müzisyen bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen Kamasi Washington, 13 yaşındayken müziğin birçok güzelliğini keşfetmeye başladı. Müzik Akademisi olan Alexander Hamilton okulundan mezun olduktan sonra Kaliforniya Üniversitesi, Los Angeles’tan (UCLA) burs kazanarak müzik eğitimi aldı. Burada batılı toplumlara özgü olmayan birçok müzik kültürü edindi. Ronald Bruner, Stephen Bruner and Cameron Graves ile beraber “Young Jazz Giants” adlı ilk grubunu kurdu. 2004 yılında ise ilk albümü Young Jazz Giants yayınlandı.

UCLA’de okuduğu dönemde hip-hop efsanesi Snoop Dog ile turneye çıkan Washington, bu dönemde ayrıca en büyük müzik kahramanlarının olduğu Gerald Wilson orkestrasına katıldı. Gerald Wilson, McCoy Tyner, Freddie Hubbard, Kenny Burrell gibi önemli isimlerle beraber performans sergiledi. “The Next Step” adını verdiği kendi grubuyla modern müzik üzerine farklı denemeler yapan Washington, 2015’te yayınladığı Epic adlı albümüyle büyük çıkış yaptı. Albüm, ABD, Kanada, Avustralya, Rusya ve İngiltere dâhil olmak üzere birçok iTunes Caz listesinde 1 numaradan giriş yaptıktan sonra, en çok dinlenen albüm olarak uzun süre yerini korudu.

Kapıların 19.00’da açılacağı gecede, Kamasi Washington’dan önce saat 20.45’te XL Recordings’in müzik dünyasına yeni yıldız transferi, yarı Kübalı yarı Fransız ikiz kardeşlerin soul, downtempo projesi Ibeyi sahneyi ısıtacak. Yoruba, Fransız ve Afro-Küba geleneksel müzik ritimleri ile cazı bir araya getiren ikili, cazın yanı sıra soul, hip-hop ve downtempo elektronik müziğin de en genç ve başarılı isimleri arasında yer alıyor. İlk albümlerini henüz 20 yaşındayken yayımlayan Ibeyi, sahip oldukları geniş müzikal kültürlerini İstanbul Caz Festivali dinleyicisi ile paylaşmaya hazırlanıyor.

Beykoz Kundura Fabrikası hakkında

23. İstanbul Caz Festivali kapsamında 14 Temmuz Perşembe akşamı Kamasi Washington ve Ibeyi konserine ev sahipliği yapacak olan Beykoz Kundura Fabrikası, Türkiye’nin en eski fabrikası olma özelliğini taşıyor. 1810 yılında II. Mahmut tarafından kurulan ve Osmanlı ile Türk ordusuna kösele ayakkabı ve deri ürünleri üreten fabrika, birçok tarihi olaya şahitlik etti. Uzun yıllar faaliyet gösteren Beykoz Kundura Fabrikası 2000 yılında üretime son verdi ve kapılarını kapattı.

Aradan geçen 16 senede ise televizyonların en popüler dizilerinin prodüksiyon ekiplerine ev sahipliği yapmaya başladı. Bugün pek çok yerli dizi ve sinema projesinin set kurduğu, birçok klibin ve filmin çekildiği Beykoz Kundura Fabrikası yerleşkesi 200 seneyi aşkın tarihiyle zamana meydan okumaya devam ediyor. Çeşitli kültürel ve sanatsal etkinliklere de kapılarını açık tutan Beykoz Kundura Fabrikası, tarihi ve doğal dokusu hiç bozulmadan, nefes alınacak görkemli ağaçların ve endüstriyel mimarinin uyum içinde varolduğu alanlarıyla ilk defa 23. İstanbul Caz Festivali’ne ev sahipliği yapıyor.

Beykoz Kundura Fabrikası’na Ulaşım

Kamasi Washington ve Ibeyi konserine gelecek müzikseverler ulaşım için Kadıköy-Üsküdar-Beykoz ve Kabataş-Beşiktaş-Beykoz olmak üzere iki farklı rotada gidecek Dentur teknelerinden yararlanabilirler.

Beykoz Kundura Fabrikası’na yanaşacak ve yolcuları konser alanında indirecek tekneler, konser sonrasında 00.15’te aynı güzergâhları takip ederek dönüş ulaşımı da sağlayacaktır.

Tekne ücreti tek yön için Kadıköy 10 TL, Beşiktaş, Kabataş ve Üsküdar için ise 7,5 TL’dir. Tekneler, Üsküdar, Beşiktaş ve Kabataş’ta Dentur Avrasya iskelelerinden, Kadıköy’de ise Şehir Hatları Beşiktaş İskelesi ile Turyol iskelesi arası (Metro çıkışı karşısından) kalkacaktır.

Kadıköy – Üsküdar – Beykoz teknesi (Gidişte Kadıköy’den kalkar, Üsküdar’a uğrar. Dönüşte Beykoz’dan kalkar, Üsküdar’a uğrayarak Kadıköy’e devam eder.)

19.00 Kadıköy Kalkış
19.30 Üsküdar Kalkış
20.30 Beykoz’a Varış

Kabataş – Beşiktaş – Beykoz teknesi (Gidişte Kabataş’tan kalkar, Beşiktaş’a uğrar. Dönüşte Beykoz’dan kalkar, Beşiktaş’a uğrayarak Kabataş’a devam eder.)

19.15 Kabataş Kalkış
19.30 Beşiktaş Kalkış
20.30 Beykoz’a Varış

Festivali takip edin

İstanbul Caz Festivali ile ilgili tüm bilgiler, sanatçıların tanıtım videoları ve etkinliklerle ilgili anlık gelişmeler festivalin sosyal medya hesaplarından takip edilebiliyor.

facebook.com/istanbulcazfestivali
twitter.com/istanbulcazfest
instagram.com/istanbulcazfestivali
youtube.com/iksvistanbul
play.spotify.com/user/istanbulkultursanatvakfi
#istcazfest16
#cazbuketi

Reklamlar