Pera Film’de Yeni Sezon: “Sinematek Yaşıyor! (28 Eylül – 28 Aralık 2016)

Pera Film, Kadıköy Belediyesi ve Boğaziçi Üniversitesi Mithat Alam Film Merkezi iş birliğiyle 28 Eylül – 28 Aralık 2016 tarihleri arasında Sinematek Yaşıyor! 50. Yılda, 50 film, 50 sunum adlı uzun soluklu bir film programı sunuyor. Program kapsamında Sergey Ayzenştayn, Fritz Lang, Alain Resnais, Ingmar Bergman, Jean-Luc Godard, Luchino Visconti, Francesco Rosi ve Andrey Tarkovski gibi usta yönetmenlerin filmlerinden derlenen seçki, 1920’lerden 70’lere çarpıcı yapıtları bir araya getiriyor.

Pera Film, yeni sezona Sinematek’in kuruluşunun 50. yılında sinema tarihinin önemli filmlerini izleyicilerle buluşturuyor. Program kapsamında Pera Müzesi, Caddebostan Kültür Merkezi ve Boğaziçi Üniversitesi Mithat Alam Film Merkezi mekanlarında gösterime giren filmler, aralarında yetkin sanatçıların, aydınların, öğretim üyelerinin ve basın mensuplarının bulunduğu önemli isimler tarafından sunuluyor. Sunumlar sırasında usta yönetmenler anılırken, başyapıtların sinemaya etkisi ve katkısı bir kez daha tartışmaya açılıyor.

Onat Kutlar anısına düzenlenen Sinematek Yaşıyor! 50. Yılda, 50 film, 50 sunum programı kapsamında Pera Müzesi’ndeki ilk gösterim, Jean-Luc Godard’ın Nefret filmi 28 Eylül Çarşamba günü saat 19.00’da Sevin Okyay’ın sunumu ile gerçekleştiriliyor. 28 Aralık’a kadar her çarşamba gerçekleşen film gösterimleri Genco Erkal, Doç. Dr. Okan Ormanlı, Prof. Dr. Feride Çiçekoğlu, Fırat Yücel, Haydar Ergülen, Prof. Dr. Oğuz Makal, Prof. Dr. Zafer Toprak, Ece Temelkuran, Füruzan, Doç. Dr. Ahmet Kuyaş ve Özcan Alper tarafından sunuluyor.

Sinematek yaşıyor! 50. Yılda, 50 film, 50 sunum etkinliğini öneren Jak Şalom programı şöyle özetliyor: “Özellikle 1965-75 yılları arasında, ülkemizin sinema kültürünün oluşma ve gelişmesine büyük katkıları olan Sinematek, Türkiye’nin sinema kültürü açısından kilometre taşlarından biridir. Kuruluşundan bugüne geçen 50 yıla rağmen, sinemaseverler ve kültür çevreleri tarafından bir tür efsane olarak hala anımsanmakta, yeni ve küçümsenmeyecek girişimlerin onun özsuyundan beslendikleri bir çılgın serüven olarak kabul edilmektedir.”

“Sinematek yaşıyor! 50. Yılda, 50 film, 50 sunum” etkinliği Jak Şalom’un önerisiyle Kadıköy Belediyesi, Pera Müzesi ve Boğaziçi Üniversitesi Mithat Alam Film Merkezi tarafından gerçekleştirilmiştir.

Bu program kapsamındaki Pera Film gösterimleri ücretsizdir. Rezervasyon alınmamaktadır.


Gösterim Programı

28 Eylül
19:00 Nefret / Le Mépris / Contempt
Sunum: Sevin Okyay

5 Ekim
19:00 Potemkin Zırhlısı / Bronenosets Potiomkin
Sunum: Doç.Dr. Okan Ormanlı

12 Ekim
19:00 Rocco ve Kardeşleri / Rocco e i suoi fratelli
Sunum: Prof.Dr. Feride Çiçekoğlu

19 Ekim
19:00 Sevgilim Hiroshima / Hiroshima mon amour
Sunum: Fırat Yücel

26 Ekim
19:00 Geçip Giden Çatana / L’Atalante
Sunum: Haydar Ergülen

2 Kasım
19:00 Umut / Hope
Sunum: Prof. Dr. Oğuz Makal

16 Kasım
19:00 Konformist / Il Conformista / The Conformist
Sunum: Prof. Dr. Zafer Toprak

7 Aralık
19:00 Gelin / Bride
Sunum: Ece Temelkuran

14 Aralık
19:00 Persona
Sunum: Füruzan

21 Aralık
19:00 Metropolis
Sunum: Doç. Dr. Ahmet Kuyaş

28 Aralık
19:00 Ayna / Zerkalo / The Mirror
Sunum: Özcan Alper

Sekiz Buçuk (Genco Erkal sunumuyla) ve Salvatore Giuliano (Jak Şalom sunumuyla) filmlerinin gösterim günleri Kasım başında duyurulacak.

Detaylı bilgi için:

peramuzesi.org/perafilm

Reklamlar