ŞEHRİN CAZ HALİ BAŞLIYOR: “Caz Dünyasını Ünlü İsimleri 26. Akbank Caz Festivali’nde”

Türkiye’nin en uzun soluklu festivallerinden biri olan Akbank Caz Festivali, bu yıl 26. yaşını kutluyor. Caz dünyasının saygın isimlerini Türk izleyicisi ile buluşturan Festival, 12-23 Ekim tarihlerinde şehri yine cazın farklı renkleriyle kucaklayacak.

Bugüne kadar milyonlarca izleyicisi ile giderek yükselen bir ilgi grafiğine sahip olan Festival, 26. yılında da birbirinden özel performansların yanı sıra atölye çalışmaları, paneller, cazlı brunch’lar ve Kampüste Caz turnesi konserlerine ev sahipliği yapacak.

26. Akbank Caz Festivali 12-16 Ekim Konserleri:

12 Ekim 2016, Çarşamba
Charenee Wade

12 Ekim 2016, Çarşamba, The Seed, saat: 20.00
Amerika’nın yıldız vokalistleri arasında gösterilen, ses rengiyle Betty Carter ve Sarah Vaughan’a benzetilen Charenee Wade, soul ve caz türlerinin şair-müzisyeni Gil Scott-Heron’ın devrimci mirasını yorumladığı son albümü “Offering” ile 26. Akbank Caz Festivali’ne konuk oluyor. Charenee Wade, Amerikalı siyah toplumun sesi olan Heron’un bestelerini 12 Ekim Çarşamba günü The Seed’de gerçekleştireceği açılış konserinde 26. Akbank Caz Festivali takipçileri için seslendirecek.

13 Ekim 2016, Perşembe
Sokratis Sinopoulos Quartet
13 Ekim 2016, Perşembe, Akbank Sanat, saat: 19.00

Kemençeyi uluslararası düzeyde çalan az sayıdaki müzisyenden biri olan Sokratis Sinopoulos, 13 Ekim Perşembe günü Akbank Sanat’ta vereceği ve 2015 yılında yayınladığı “Eight Winds” albümünden besteler seslendireceği konseri ile 26. Akbank Caz Festivali’ne konuk oluyor.

Erik Truffaz Quartet
13 Ekim 2016, Perşembe, Babylon, saat: 21.30
Cazı elektronika, drum ‘n’ bass ve hip-hopla harmanlayan, sergilediği sıra dışı performansları ile caz dünyasının özgün karakterleri arasında 20 albüm sahibi Fransız trompetçi Erik Truffaz’ın 26. Akbank Caz Festivali kapsamında 13 Ekim Perşembe günü Babylon’da vereceği konseri kaçırmayın.

Gevende
13 Ekim 2016, Perşembe, Moda Sahnesi, saat: 22.00

2000 yılında Eskişehir’de kurulan, Psychedelic-folk’la caz-rock karışımı olarak tanımlanan müzikleri ve “anlamı olmayan” bir dilde yazdıkları şarkıları ile büyük dinleyici kitlesine sahip olan Gevende, 13 Ekim Perşembe günü “Bilinmeyen ve Daha Önce Çalınmamış Parçalar” ile Moda Sahnesi’nde 26. Akbank Caz Festivali takipçileriyle buluşacak.

14 Ekim 2016, Cuma
Stefano Battaglia
14 Ekim 2016, Cuma, Akbank Sanat, saat: 19.00

Geniş barok ve modern müzik repertuarıyla klasik müzik çevrelerince saygın bir üne sahip olan İtalyan Stefano Battaglia, solo piyanist ve grup lideri olarak yayınladığı pek çoğu ödüllü 100’den fazla albümündeki en özel bestelerini 26. Akbank Caz Festivali kapsamında 14 Ekim Cuma günü Akbank Sanat’ta cazseverlerle paylaşacak.

Theo Croker
14 Ekim 2016, Cuma, Babylon, saat: 22.30

Ödüllü trompet sanatçısı Doc Cheatham’ın torunu olan ve geleneksel caz ile çağdaş cazı kaynaştırdığı müziği ile takipçilerini hızla arttıran Theo Croker, Amerikan cazının bugününü temsil ediyor. Genç trompetçi 14 Ekim Cuma günü Babylon’da 26. Akbank Caz Festivali tutkunları için unutulmaz bir konsere imza atacak.

Midnight Session: Poldoore
14 Ekim 2016, Cuma, Babylon, saat: 23.59

Hip-hop ve soul trip-hop’u çoğunlukla düşük tempoda kullanan Belçikalı DJ ve yapımcı Poldoore’un “mütevazi ve dürüst” olarak tanımlanan müziği ile 26. Akbank Caz Festivali’ne renk katıyor. Elektronik müziğin geçmişteki sayısız örneklerinden ipuçları alarak farklı melodiler ve ince dokulu sesler üreten sanatçı, 14 Ekim Cuma günü Babylon’da festivalcilere unutulmaz bir gece yaşatacak.

Fatih Erkoç True Love
14 Ekim 2016, Cuma, Caddebostan Kültür Merkezi, saat: 20.30

Türk cazının usta ismi Fatih Erkoç, 14 Ekim Cuma günü Fatih Erkoç True Love ile 26. Akbank Caz Festivali takipçileriyle buluşuyor. Caddebostan Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecek konserde usta sanatçı, davul’da Ferit Odman, kontrbasta Kağan Yıldız ve piyanoda Ercüment Orkut ile aynı sahneyi paylaşacak.

İlham Gencer / Bir Yaşayan Çınar
14 Ekim 2016, Cuma, Pera Palace Hotel Jumeirah, saat: 21.00

Türk cazının yaşayan çınarı İlham Gencer, 90. yaş gününü 26. Akbank Caz Festivali kapsamında 14 Ekim Cuma günü Pera Palace Hotel Jumeirah’da kutlayacak.

15 Ekim 2016, Cumartesi

Nouvelle Vague
15 Ekim 2016, Cumartesi, Babylon, saat: 22.30

Fransız müzisyenler Marc Collin ve Olivier Libaux’ın eşsiz bir projesi olarak kurulan Nouvelle Vague, 26. Akbank Caz Festivali bünyesinde 15 Ekim Cumartesi günü Babylon’daki konserlerinde punk rock’ın söz dinlemez asi tavrını ve new wave’in entelektüel derinliğini, bossa nova’nın neşesi ve dansı ile ustalıkla birleştirecek.

Midnight Session: DJ Chris Tofu
15 Ekim 2016, Cumartesi, Babylon, saat: 23.59

Swing’i yeniden yorumlayarak “electro swing” tarzını lugatımıza kazandıran DJ Chris Tofu, 15 Ekim Cumartesi günü 26. Akbank Caz Festivali takipçilerini Babylon’un eşsiz ortamında swing eşliğinde dansa davet ediyor.

Ferid Odman “Dameronia With Strings” featuring Terell Stafford
15 Ekim 2016, Cumartesi, Caddebostan Kültür Merkezi, saat: 20.30

Genç kuşak müzisyenlerimizden Ferit Odman’a 26. Akbank Caz Festivali kapsamında 15 Ekim Cumartesi günü Caddebostan Kültür Merkezi’nde gerçekleştireceği konserde McCoy Tyner, Christian McBride, John Clayton gibi isimlerle aynı sahneyi paylaşan Amerikalı trompetçi Terell Stafford eşlik edecek.

16 Ekim 2016, Pazar

Paolo Fresu – Omar Sosa Duo
16 Ekim 2016, Pazar, Cemal Reşit Rey Konser Salonu, saat: 18.00

Latin cazın günümüzdeki önemli isimlerinden olan üç kez Grammy’e aday gösterilen Kübalı besteci ve piyanist Omar Sosa ve son 30 yılda Afro-Amerikan müziğin en önemli isimleri ile sahne alan uluslararası alanda çok sayıda ödülü bulunan usta trompet sanatçısı Paolo Fresu, Nisan 2016 yılında birlikte yayınladıkları ikinci albümleri olan “Eros”un dünya turnesi kapsamında 26. Akbank Caz Festivali’ne konuk oluyor. İkili 16 Ekim Pazar günü Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda gerçekleştirecekleri konserde İtalya ve Küba’nın geleneksel ve yenilikçi müzikleri ile unutulmaz bir gece yaşatacak.

Pharoah Sanders Sokratis
16 Ekim 2016, Pazar, Cemal Reşit Rey Konser Salonu, saat: 20.30

75 yaşında olan Grammy ödüllü Amerika’nın saygıdeğer caz saksafoncularından Pharoah Sanders’da 16 Ekim Pazar günü Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda 26. Akbank Caz Festivali’nin unutulmaz performanslarından birine imza atacak.

Manouche Ala Turca
16 Ekim 2016, Pazar, Babylon, saat: 20.00

Gitarist ve besteci Bilal Karaman, son zamanlarda tüm dünyada ilgi gören gypsy caz tınılarını yerli melodilerle buluşturan son projesi ile 16 Ekim Pazar günü Babylon sahnesinde 26. Akbank Caz Festivali takipçileriyle olacak. Kemani Kevser Hanım’ın meşhur “Nihavend
Longası”ndan, Mehmet Ilgın’ın ünlü bestesi “Ağlama Değmez Hayata” gibi çok sevilen alaturka eserlerini swing’in eğlenceli ritimleriyle buluşturacak konserde, Bilal Karaman’a Manouche Ala Turca’nın özgün kadrosunun yanı Dilek Türkan, klarnet virtüözü Göksun Çavdar ve kemanla bu sene adını Guinnes’e yazdıran Muhammed Yıldırır eşlik edecek.

26. Akbank Caz Festivali hakkında detaylı bilgi için

akbanksanat.com ve akbankcaz.com adreslerinin yanısıra Akbank Sanat iPhone uygulaması ve facebook.com/AkbankSanat, twitter.com/AkbankSanat adreslerini takip edebilirsiniz.

Reklamlar