NEŞELİ OL HAYATINI YAŞA” Mozaiği Paris Yolcusu

Roma dönemine ait olan ve bulunduğunda arkeoloji dünyasında büyük şaşkınlık uyandıran “Neşeli ol, hayatını yaşa” mozaiği yurtdışında tanıtılacak. Hatay’da yürütülen kazı çalışmalarında ortaya çıkarılan ve dünyanın nadir eserleri arasında gösterilen mozaik, Hatay Büyükşehir Belediyesi tarafından Paris’te UNESCO binasında düzenlenecek özel lansmanda sergilenecek

Anadolu’nun mozaiklerini tüm dünyaya tanıtmayı amaçlayan TURKEY ONE Derneği, Mozaik Yolu projesi kapsamında İsviçre ve Venedik’in ardından 25 Ekim’de Paris’te özel bir lansman düzenleyecek. Hatay, Gaziantep, Şanlıurfa ve Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyeleri’nin desteği ile düzenlenecek lansmanda Hatay’da bulunan ve dünyada nadir eserler arasında gösterilen “Neşeli ol, hayatını yaşa” yazısının bulunduğu mozaik, Hatay Büyükşehir Belediyesi tarafından Paris’te sergilenecek. Hatay’ın simgesi haline gelen ve Roma dönemine ait önemli ipuçları taşıyan mozaik, lansmana katılacak olan UNESCO delegelerine, uluslararası yatırımcılara, akademisyen ve sanatçılara aynı zamanda sanata yatırım yapan kuruluşlara ve diplomatik çevrelere tanıtılacak.

Eser Paris’te heyecan uyandıracak
25 Ekim’de Paris’te düzenlenecek lansmana katılacak olan Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr Lütfü Savaş, Türkiye’de bir benzeri olmayan dünyada ise nadir eserlerden biri sayılan “Neşeli ol, hayatını yaşa” yazılı mozaiğin, Paris’te büyük ilgi göreceğine inandığını belirtti. Kazılarda bulunduktan sonra gerek tarihçi gerekse arkeologların büyük ilgi odağı haline gelen eşsiz mozaiğin, uluslararası bir platformda tanıtımının Anadolu’nun sahip olduğu tarihi mirasın zenginliğine ve bölgeye yönelik kültür turizmine büyük katkılar sağlayacağını ifade eden Lütfü Savaş, sözlerine şöyle devam etti: “ Bulunan eser, binlerce yıl öncesinde dahi Hatay’ın barış ve huzur kenti olduğunu bize kanıtlıyor.Bugün sınır komşumuz Suriye’de yaşanan olaylardan en çok etkilenen illerin başında Hatay gelmesine rağmen, ilimizde huzuru ya da barışı bozacak ciddi bir olay yaşanmamıştır. Bunun sebebi bu topraklarda yatan hoşgörü kültürüdür. Biz de Hatay’ın binlerce yıllık bu özelliklerini bulduğumuz eserlerle yurtdışında etkili tanıtımlar yapmak, her yönüyle Hatay’ı ve Anadolu’yu anlatmak istiyoruz. Paris’te yapacağımız bu tanıtımda sergileyeceğimiz eserler, inanıyorum ki başta UNESCO delegeleri olmak üzere düğer tüm katılımcılarda farklı bir heyecan uyandıracaktır.”

Mozaik Yolu projesinin çok sayıda eserin yurtdışında tanıtılmasına imkanı sağladığını ifade eden Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, Paris’te düzenlenecek etkinlikte tüm delegeleri ve katılımcıları Hatay’a, geçmişi keşfetmeye davet edeceğini sözlerine ekledi. Lütfü Savaş, 25 Ekim’de UNESCO binasında düzenlenecek lansmana, özel hazırlanmış Hatay’ı anlatan ve bölgeye özgü hediyeleri de delegelere ve katılımcılara sunacak.