SALON’da BU HAFTA (15 / 21 ARALIK 2016)

Batı müziği doğu ezgileriyle buluşuyor: Taner Akyol Trio/
15 Aralık Perşembe, 21.30

Klasik Batı müziği ve Anadolu halk müziği sanatçısı Taner Akyol, 14 yaşında bağlamayla tanıştı. Henüz 20li yaşlarına adım atmadan kendini müziğin birkaç başkentinden biri olan Berlin’de buldu. Dünya çapında önemli eğitmenlerle birlikte çalışan Akyol, Almanya’nın en saygıdeğer ödüllerinin sahibi oldu. Batı Avrupalı avangard tınıları benimsese de köklerinden hiçbir zaman kopmadı. Antonis Anissegos ve Sebastian Flaig’den oluşan üçlüsüyle 2003’te güçlerini birleştiren Akyol, yepyeni besteleriyle Salon sahnesine konuk oluyor. Batı müziğiyle doğu ezgilerini entegre ettiği bağlama temelli şarkılarıyla Taner Akyol Trio, konserinin biletleri masa 45 TL, ayakta (tam) 35 TL, öğrenci 25 TL olmak üzere olmak üzere Biletix satış kanalları ve hizmet bedeli olmadan İKSV ana gişeden temin edilebilir.

Yerel sahnenin kurallara meydan okuyan alternatif sesleri Gaye Su Akyol & Bubituzak Salon’da/
16 Aralık Cuma, 22.00

Alaturka müziğin alternatif sesi Gaye Su Akyol ve İstanbul alternatif müzik sahnesinin parlayan gruplarından Bubituzak aynı sahnede buluşuyor. Gaye Su Akyol ilk albümü “Develerle Yaşıyorum” ile Türk klasik müziğini rock ile bir araya getirdiği yepyeni bir yaklaşım denedi. İkinci albümü “Hologram İmparatorluğu”nu Kasım ayı başında yayımlayan Gaye Su Akyol, bu albümle dünyanın en saygın yayınlarının birçoğu tarafından kendinden övgüyle söz ettirdi. İyice benimsediği ve yerleştirdiği tarzıyla yeni albümü, hayatına müzik dokunan herkesin kalbinde yer edindi. Aynı gece sahne alacak Bubituzak da Ali Güçlü Şimşek, Görkem Karabudak ve Emrah Atay’ın aradıkları tınıyı yakalamasıyla kuruldu. Prodüktörlüğünü Mike Nielsen ile grup üyelerinin üstlendiği ilk albümleri “Uzay Yolları Taşlı” 2014’te yayımlandı. Gaye Su Akyol ile aynı sahneyi paylaşacakları konserin biletleri ayakta (tam) 50 TL, öğrenci 40 TL olmak üzere olmak üzere Biletix satış kanalları ve hizmet bedeli olmadan İKSV ana gişeden temin edilebilir.

The Comet Is Coming ile müzikseverler galaktik bir müzik tecrübesi yaşayacak/
17 Aralık Cumartesi, 22.30

Kendilerini apokaliptik uzay funk grubu olarak tanımlayan The Comet Is Coming’in üyelerini farklı grupların üyeleri olarak da tanıyoruz. Grup üyeleri ayrıca Melt Yourself Down ve Sons of Kemet gruplarında çalıyor. Kendi aralarında yaptıkları jam’ler neticesinde 2013’te Londra’da kurulan The Comet Is Coming, ilk albümleri “Channel the Spirits”i geçtiğimiz Nisan ayında yayımladı. Uzay, bilimkurgu ve B-movie’lerden ilham alan grup, The Guardian’a göre Sun Ra’nın bugünkü temsilcileri olmaya aday. Parçalarındaki groove dolu ritimler sayesinde başlı başına müzikal bir tecrübeye dönüşen The Comet Is Coming konserinin biletleri ayakta (tam) 45 TL, öğrenci 35 TL olmak üzere olmak üzere Biletix satış kanalları ve hizmet bedeli olmadan İKSV ana gişeden temin edilebilir.

Ev’vel Zaman günlük dertlerine gömülmüş karakterlerin değişime karşı tepkisine mercek tutuyor/
19-20 Aralık, Pazartesi & Salı, 20.30

İstanbul Tiyatro Festivali ortak yapımı olan, Gülce Uğurlu’nun yazıp yönettiği, Deniz Vural’ın çevirdiği ve sahne tasarımını Meryem Bayram’ın üstlendiği Ev’vel Zaman’da, Bedir Bedir, Funda Eryiğit, Esme Madra’yı sahnede izliyoruz. İstanbul’un merkezinde orta sınıf bir ailenin öyküsünü sahneye taşıyan Ev’vel Zaman’da, tıpkı Anton Çehov’un tarihin dönüm noktasında yer alan Vişne Bahçesi’nde olduğu gibi, gündelik dertlerine gömülmüş olan karakterler değişimin bu denli yakında, hızlı ve kuralsızca olduğunu kavramakta güçlük çekiyorlar. Oyun, karakterlerin önceden hep kenar mahallelerde yaşayanların bu gerçeklik ile köklerinden ayrılmaya zorlanmaları üzerine kuruluyor. Ev’vel Zaman, 19-20 Aralık, Pazartesi ve Salı akşamları Salon’da izleyicilerle buluşacak. Etkinlik biletleri oturmalı (numarasız) 50 TL, öğrenci 40 TL olmak üzere olmak üzere Biletix satış kanalları ve hizmet bedeli olmadan İKSV ana gişeden temin edilebilir.

Free jazz’ın ufuk açan örnekleriyle deneysel müziğin duayenleri aynı sahnede: Konstrukt meets Keiji Haino/
21 Aralık Çarşamba, 21.30

İstanbul kökenli caz kolektifi Konstrukt, Korhan Futacı, Ediz Hafızoğlu, Umut Çağlar ve Barlas Tan Özemek tarafından 2008’de İstanbuul’da kuruldu. Aynı sene İstanbul’u konser vermek üzere ziyaret eden Peter Brötzmann’la birlikte kaydettikleri albümle büyük çıkış yaptılar. Joe McPhee, William Parker, Akira Sakata, Marshall Allen, Evan Parker, Thurston Moore, Alfred Harth, Eugene Chadbourne, Alexander Hawkins, Okay Temiz, Hüseyin Ertunç gibi büyük isimlerle kayıtlar gerçekleştiren grup, hem Türkiye’de hem Avrupa’da sayısız mekân ve festivalde sahne aldı. Şimdi ise güçlerini ilhamını Japon coğrafyasından alan, veteran noise bestecisi Keiji Haino ile birleştiriyorlar. Free jazz’ın avangard bir yorumla sahneye taşınacağı konserin biletleri masa 45 TL, ayakta (tam) 35 TL, öğrenci 25 TL olmak üzere olmak üzere Biletix satış kanalları ve hizmet bedeli olmadan İKSV ana gişeden temin edilebilir.

Bilet Bilgileri

Etkinliklerin biletleri, Biletix satış kanalları ve hizmet bedeli olmadan İKSV ana gişeden temin edilebilir.
(İKSV ana gişesi Pazar hariç her gün 10.00-18.00 saatleri arasında açıktır.)

Öğrenci biletleri ana gişe İKSV’den temin edilebilir, etkinlik kapasitesi el verdiği sürece öğrenciler sınırsız sayıda indirimli bilet satın alabilirler.

Salon etkinliklerinde Vodafone Red ve Vodafone FreeZone üyelerine bir bilet alana ikinci bilet hediye.

Lale Kart sahipleri %25’e varan indirimlerden yararlanabilirler. Ayrıca Lale Kart’ın en genç kategorisi Mavi Lale Kart ile siz de İKSV’yi destekleyebilir, tüm Salon İKSV etkinliklerinde %10 indirimden yararlanabilirsiniz. Mavi Lale Kart yalnızca 50 TL. Ayrıntılı bilgi için: lalekart.org

Reklamlar