BLACK EYED PEAS and Peace:WHERE’s THE LOVE” / Barış İçin Hala Umut Var!

Where is The Love? Teröre Dikkat Çekmek İçin Black Eyed Peas tarafından tekrar yayınlanmıştı. Türkiye’nin de içinde yer aldığı terör olaylarınım gösterildiği şarkıyı ve şarkının geçmişini Life Art Sanat okuyucuları için yeniden paylaşıyoruz.

Black Eyed Peas’in ilk çıkış şarkısı ‘Where Is The Love?’ 13. yılında yeniden yayınlandı. Üstelik bunun altında oldukça anlamlı bir sebep söz konusu.

2003 yılında popüler müzik dünyasına büyük bir giriş yapan Black Eyed Peas, anlamlı çıkış şarkısıyla dikkatleri üstüne çekmişti.

Şarkı, sözleri ve klibiyle büyük etki yaratmıştı.

Her ne kadar üçüncü albümleri olsa da, grubun başarılı kariyerinin ilk adımı olan albüm “Elephunk”ta yer alan şarkıda geri vokalleri Justin Timberlake üstlenmişti. Şarkıda ayrıca Nas – One Love şarkısından ögeler kullanılmıştı.

İlk yayınlanmasının ardından tam 13 yıl geçen şarkı, bugün bir kez daha yayınlandı ve tüm dünyada teröre karşı birlik duygusu uyandırdı.

İlk yayınlanmasının ardından tam 13 yıl geçen şarkı, bugün bir kez daha yayınlandı.
11 Eylül olayları üzerine yazılan şarkının tekrar gündeme gelme sebebi elbette dünyayı saran terör olayları. Bu ayrıca Black Eyed Peas’in de 5 yıl sonra bir araya geldiği ilk şarkı. Tarihin Dünya Barış Günü’ne denk getirilmesi de anlamlı.

Grup, şarkının bir daha yayınlanmasının altında yatan nedeni şu sözlerle açıklıyor.

Bu kez şarkıya dünyaca ünlü onlarca isim de eşlik ediyor.

Bu kez şarkıya dünyaca ünlü onlarca isim de eşlik ediyor.

Mary J. Blige, Puff Daddy, Jamie Foxx, Nicole Scherzinger, Jessie J, Andra Day, Tori Kelly, Ty Dolla Sign, Usher, DJ Khaled, A$AP Rocky, The Game, Jaden Smith ve Kendall Jenner; şarkıyı seslendiren isimlerden bazıları.

Şarkının orijinal versiyonunun mimarlarından Justin Timberlake de onlardan biri.

Şarkının orijinal versiyonunun mimarlarından Justin Timberlake de onlardan biri.

Daha önce USA for Africa – We are the World, Helping Haiti – Everybody Hurts, Band Aid 30 – Do They Know It’s Christmas? ve Young Artists For Haiti – Wavin’ Flag gibi örneklerini gördüğümüz üzere dünyaca ünlü isimlerin bir araya gelerek söylediği bu tür şarkılar toplumsal anlamda çok etkili.
Şöhretli isimlerin şöhretlerini dünya barışına katkı sağlamak için kullanması, daha fazla duyarsızlaşmamak adına takdir edilesi.

Şöhretli isimlerin şöhretlerini dünya barışına katkı sağlamak için kullanması, daha fazla duyarsızlaşmamak adına takdir edilesi.

Grubun lideri will.i.am., yeni şarkının gelirini eğitime bağışlayacaklarını açıkladı ve bunu şimdilerde gerçekleştiriyor.

Şarkıyla ilgili verdiği röportajda; “Eğer çocukları iyi eğitseydik hem Amerika’da, hem tüm dünyada böyle şeyler olmazdı” diyen will.i.am., şarkıdan gelecek tüm geliri eğitim yatırımı olarak kullanacaklarını açıkladı. Sanatçılar eskiden Amerika’da uygulanan ve başarılı olan eğitim programlarının benzerlerini açmak için bağış yaptılar. Özellikle matematik, bilim ve bilgisayar alanındaki eğitimi desteklediler.

Anlamak isteyenler için bu şarkının sözlerinde çok fazla şey var.

Şarkının Sözleri

İnsanlar öldürüyor insanlar ölüyor
Çocuklar acı çekiyor ve ağladıklarını duyuyorum
Öğüt verdiğini kendin uygulayabilir misin?
Ve öbür yanağını çevirebilir misin?
Baba baba baba bize yardım et
Yukarıdan bize nasihat gönder
Çünkü bazı insanlar beni sorguluyor
Sevgi nerede?
Sevgi nerede?
Sevgi nerede?
Sevgi nerede?
Sevgi, sevgi…

İşte Aylan bebeğin görüntüsüyle başlayıp, Ümran bebeğin fotoğrafıyla sona eren çarpıcı klibiyle, 2016 versiyon ‘Where Is The Love?’