İDSO DENİZBANK KONSERİ Emek Sineması Salonu’nda!

3 Şubat Cuma akşamı Beyoğlu Emek Sinema Salonu‘nda, yine harika bir müzik ziyafeti var: Şef Antonio Pirolli yönetiminde, solistler; Selim Aykal (Fagot), Ayşegül Kirmanoğlu (Klarinet)’na İDSO eşlik edecek.

Ülkenin ünlü fagot sanatçısı Selim Aykal, klarnette önemli isim olan Ayşegül Kirmanoğlu (İDSO grup şefi) ile İDSO’nun değerli üyeleri Şef Antonio Pirolli yönetiminde İstanbullulara gerçek bir müzik ziyafeti sunacak.

İDSO Müdürü Sezai Kocabıyık: “3 Şubat Cuma akşamı saat 20.00’de Şefimiz Antonio Pirolli yönetiminde; İDSO olarak solistlerimiz; Selim Aykal ve Ayşe Kirmanoğlu’na eşlik edeceğiz. İstanbul sanatseverleri aramızda görmekten mutluluk duyacağız “ dedi.

PROGRAM:

• Gioacchino Rossini: Semiramide Ouverture
• Richard Strauss : Duet Concertino
• Ludwig Van Beethoven : Senfoni No. 3, “Eroica”, Op. 55

Selim Aykal (Fagot )
Fagot eğitimine 11 yaşında Prof. Mehmet Ali Boğuç ile başlayan Selim Aykal, 1992’de Detmold yüksek müzik okulun da Prof. Helman Jung ile master çalışmalarına devam etti. Dünyanın sayılı Fagot öğretmenlerinden olan Klaus Thunemann’ın sınıfından da 2001 yılında solistik diplomasını alarak Solistik kariyerine başladı. 1994 Toulon, 1995 Cenevreve Tokyo, 1996’da Prag Uluslararası Fagot yarışmasında ikincilik ödülünü alarak büyük orkestraların ilgisini çekti.Orkestra kariyeri 1997’de Bamberg Senfoni Orkestrası’ndaki birinci fagot göreviyle başlayan Aykal, şimdi yedek Berlin Filarmoni, Münih Filarmoni, Bavyera Devlet Operası, Dresden Devlet Orkestrası, Berlin Deutsche Senfoni Orkestrası, Lyon Ulusal Orkestrası ve Camerata Salzburg’da solo Fagot çalarak orkestra kariyerine devam etti.

Berlin Filarmon iüyelerinin kurduğu Scharoun Ensemble ve başka bir çok oda müziği topluluklarıyla da çalışan Aykal, solo konserler de vermektedir. Sanatçı 1999’dan beri, Almanya’nın önde gelen opera orkestralarından Berlin Deutsche Opera Orkestrası’nın birinci fagotçusu olup, aynı zamanda Hochschule für Musik “Franz Liszt “Weimar da orkestra soloları dersi vermektedir.

Ayşegül Kirmanoğlu (Klarinet)
İstanbul’da doğan sanatçı ilk çalışmalarına Mimar Sinan Üniversitesinde Tülay Örser ve Ahmet Ermakastar ile başladı. İngiliz Hükümetinin bursuyla Aberdeen Müzik Festivaline katıldı. 1985 yılında Fransız Hükümetinin burslusu olarak Nantes konservatuvarına girdi ve bu okulu birincilikle bitirdi. Burada Mehmet Ermakastar, Alain Boeglin, GuyDangain ve GuyDeplus ile çalıştı. Aynı yıl Paris’te katıldığı ”LeopoldBellan” yarışmasında birincilik ödülü aldı. Sanatçı A.Copland, G.Finzi ve C.V.Stanford gibi bestecilerin klarnet konçertolarının Türkiye’de ilk seslendirilişlerini yaptı. 2001 yılında Fransa’da ”Akdeniz’li Klarnetçiler Derneği” tarafından seminere davet edildi. 2010 yılında flüt sanatçısı Sibel Pensel, şef Naci Özgüç ve Mersin Akademik Oda Orkestrası ile ilk solo cd kaydını gerçekleştirdi.

Aynı yıl ”Fransa’da Türk Mevsimi” organizasyonunda konser verdi. Ayrıca Nice’tanbul ve Trio Giocoso olarak iki oda müziği cd’si daha gerçekleştirdi. Fransa, Rusya, İngiltere, Ekvator, Çin gibi yurt dışı ve yurt içinde birçok konserler veren Kirmanoğlu, halen İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası grup şefi, Tekfen Filarmoni Orkestrası solo klarnetçisidir. 2014 yılında Andante dergisinin düzenlediği ”Donizetti Klasik Müzik Ödülleri” nde yılın üflemeli çalgılar yorumcusu ödülüne layık görülmüştür.

Antonio Pirolli (Şef)
Roma’da doğan Antonio Pirolli Roma ‘’Santa Cecilia’’ Konservatuvarı’nın piyano, kompozisyon, koro ve orkestra yönetimi bölümlerinden pekiyi dereceyle mezun oldu. Zoltan Pesko, Vladimir Delman ve Rudolf Barshai ile çalışan Pirolli, 1987 yılında
‘’3. Arturo Toscanını Şeflik Yarışması’’nda üçüncülük ödülünü kazandı. Türkiye’ye geldiğinden itibaren 1995-2000 yılları arasında Ankara Devlet Opera ve Balesi’nin, 2002-2005 yılları arasında İstanbul Devlet Opera ve Balesi’nin Genel Müzik Direktörlüğü görevini yürüttü. Çok geniş bir opera ve senfoni repertuvarına sahip olan Pirolli, dünyanın en önemli opera, senfoni orkestralarına ve festivallerine davet edilmektedir.

Bunların arasında: Buenos Aires Teatro Colon (Lucia di Lammermoor), Lizbon Teatro Sao Carlos (Un Ballo in Maschera, Otello ve Macbeth), Milano Teatro Alla Scala (Gala Konseri, Renato Bruson ile), Roma Teatrodell’Opera (Attila), Roma Operası’nın 2006 yılında Tokyo’ya düzenlediği turnede Rigoletto (Renato Bruson ile) ve Tosca yönetmiştir. Tokyo New National Theatre (Sevil Berberi, Rigoletto, La Bohème), Genova Teatro Carlo Felice Sevil Berberi, Wiesbaden Opera (La Bohème A.Gheorghiu ve R.Alagna ile), Trieste Verdi Operası ile Kıbrıs Rum Kesimi turnesiyle Madama Butterfly, Napoli S.Carlo Operası ile Gala konseri, Berlin Deutsche Oper’de AndreaChenier ile Tosca yer almaktadır.
2008’de Floransa Teatro Comunale sezon açılışında Tosca, Bilbao Verdi Festivali’nde Verdi Aroldo Operası, Catania V.Bellini Operası’yla II Trovatore, Ernani ile BeatricediTenda yönetti. ParmaOrchestra‘’A. Toscanini’’ Bucharest, ‘’G.Enescu’’ Senfoni Orkestrası, Valencia, Orchestra Palau de la Musica (Valencia), Kiev Filarmoni Orkestrası, Tokyo Senfoni, Tokyo Filarmoni, Aspendos Opera ve Bale Festivali, Puccini Opera Festivali (Torre del Lago-İtalya), Split Opera Festivali (Hırvatistan), Avenches Opera Festivali (İsviçre), Santander Opera Festivali (İspanya), Roma-Caracalla Açıkhava Tiyatrosu (Aida ve Nabucco) yönettiği opera ve senfoniler arasındadır. Arena di Verona’da Sevil Berberi ve Madama Butterfly yönetti ve önümüzdeki dönemde deCremona Operası ile ‘’I Puritani’’, Floransa Operası ile Sevil Berberi ve Lizbon Sao Carlos Operası ile Madama Butterfly operalarını yönetmek için davet edildi.

Türkiye’de Ankara başta olmak üzere İstanbul, İzmir, Antalya ve Mersin Operalarında ki çeşitli eserlerin orkestra şefliğini üstlenmiştir. Ve bunun yanı sıra Ankara Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası, İstanbul, İzmir, Bursa, Adana ve Antalya Devlet Senfoni Orkestraları ile her sene düzenli olarak konserler vermektedir.
Antonio Pirolli, operaya olan tutkusunun yanı sıra, geç romantik senfoniler ve modern müzik repertuarında da başarısını kanıtlamıştır. Sanatçı yurtdışında şeflik kariyerine devam etmektedir.