LAÇİN CEYLAN ve ETNA / FÜSUN BALKAYA

Bİ Tiyatro’nun yazar- yönetmen Christine Sohn’a ait Etna adlı oyununda, Sophie rolü ile karşımıza çıkan Laçin Ceylan oyunculuk performansın da gösterdiği başarısı ile seyirciyi kendisine hayran bırakmıştır.

Bİ Tiyatro kimliği 2014 yılından beri seyircisine Taksim Tünel de hizmet veren Alternatif yapı kimliğinde Bİ Tiyatro muhalif,sorgulamaya açık,özgür olmakla beraber yenilikçi estetiği ve oyunculuk adına bu sanatı merkezde tutan yaklaşımında öncelikli olmuştur.

Oyunculuk sanatı adına klişeleşme ve sıradanlaşmaya karşı bir öz savunmanın temelleri üzerine de kurucuları , Bİ Tiyatro’nun yerleşimini tamamlamışlardır.

Bİ Tiyatro Kurucu İsimleri H.Ü Ankara Devlet Konservatuarının 1970,1977 ve 1989 mezunları Levent Öktem,Nihat İleri, Laçin Ceylan ‘la birlikte 1981 yılı Berlin Sanat Akademisi mezuniyeti olan Christine Sohn Bİ Tiyatro kurucu isimlerini oluşturmuşlardır.

Bedendeki Kuyular ve Sophie olmak

Sophie, oyunda kurban değil ama kurbanların savunucusu hatta bir adım ileri gidersek savunucusu olmuştur.

Sophie kendi dünyasında ve sınırları içinde başka acıları sahiplenmesi, onların yanında yerini alması belki de isminin anlamından kaynaklanan davranışın temelinde karşımıza çıkmıştır.

Yabancılaşmanın zorbalaşmayla buluştuğu yerde Sophice karşı koyuşlar ,sessiz karşı koyuşlarının da hezeyanını oyunda pekiştirmiştir.

Sophie bir öfke,bir yalnızlık,bir yabancılaşmanın karşımıza sağlam dikilişi de olmuştur.

Kıvrım, kıvrım bitmek bilmeyen sancıların tutsağı olmak yerine öç almayı tercih etmesi önlenemeyen yüzleşmesini de yine Sophie sessizce getirmiştir.

Üstelik kendince ve bedenini saran rahatsız eden onca gerçeğin arkasına sığınmadan Sophie mücadelesinde hep kararlı olmuştur.
Sanatın önce insan olmak ilkesinde kararlılığını sürdürme eyleminde dururken, yaratıcılığın sorumluluk ve adalet duygusunu öne çıkarmak gibi asal yanını da benimsemiş ve oyunda vurgulamıştır.

Bu durum ise Sophie ‘nin bir kenarda bekleyiş yerine en zorlu mücadele de rolünü önde belirlemesini zorunlu hale getirmiştir.
Sophie’nin tüm tanıklıklarına karşı öç alma duygusu mücadelesinin kilit noktasını yine belirlemiştir.

İnsan olmanın ayrıntılarında hissettiği sızının Sophie’nin tüm bedenine yayılmasında hissettiği müthiş ateşin büyümesi artık vazgeçilmezi göstermiştir.

Topluma, insana karşı sorumluluğunu tıpkı adalet ve benzeri kavramlarda olduğu gibi unutmamış ,zorbalığı öteleyememiş kadınsı kıvrımların sözde etkisi bile başka acıların önüne Sophie de geçememiştir.

Laçin Ceylan ve Sophie Laçin Ceylan’ı izlemek onun tüm öfkesini, yalnızlığını ,yabancılaşmanın getirdiği uzaklığını hissederken rahatsızlığınızın ,husursuzluğunuzun gittikçe artan tempoda irili ufaklı bedenin görselleşmiş kuyuları olan sandıklarda seyircinin de çok derinlere akmasının da önüne oyunda geçilememiştir.

Oyuncunun sahne gücü, etkin beden dili ile her ayrıntı da sizi karşılaması oyunculuğundaki başarısı Laçin Ceylan üzerine gerçekten kelimelerin de yetersizliğinde seyirciyi birleştirmiştir.

Sahne ile soluksuzcasına kurulan bu seyirci bağlantısında nitelik anlamında yüksek ve şiddetli gücün istenilen rahatsızlığı ve tedirginliği oyunda yaratmada oyuncunun diğer bir üstün özelliği de daha görülmüştür.

Oyuncunun güçlü ve doğru tespit katmanları arasında nefes alması gittikçe daralan çember de ,seyircinin uyumsuz düşüşleri tespit etmesine yine başarılı oyuncunun beden dili oyunda destek olmuştur.

Ürküten derinliklerde kaybolan onlarca bedenin üzerinde Sophie etkisi ‘nin tartışılmazlığı kurban yerine fail olmak özelliği ile oyuncu tarafından büyük bir ayrıntı ve başarı ile oyuna taşınabilmiştir.

Nihat İleri ve Teknik Ekip

Nihat İleri -Gottlieb olarak seyircinin omuzlarına biraz daha yük ,biraz daha şaşırtmak odaklı ama aslında sona doğru oyunda rahatsızlığı biraz daha yükselten ustaca oyunculuk hamlesinin başarılı sahibi olmuştur..

Teknik Ekip

Sahne ,ışık ve aksesuar tasarımında Norbert Van Ackeren ,Yaşar Ahmet Alpaslan, Rüzdi Aliji, Özlem Ölçeroğlu özellikle dağınık – farklı kuyuların görsel sahipleri sandık-bavul dekor parçaları ile tüm aksesuar ve kostüm de biçim, kumaş ,renk ile ışık tasarımında yapılan vurgu teknik ekip için alkışa değer olmuştur.

Oyunu izlemeye geçiktiğim gibi yazmaya geçiktim!

Oyunu görmek için fazlaca geciktiğim gibi yazmak içinde istemediğim bir çok mazeret 15.12.2016 tarihinde izlediğim bu harika performansı bana yazmam da da gecikmeyi getirmiştir.

Ülkemden uzakta akademik tatilimi geçirdiğim Waşington DC de beğendiğim hem de çok beğendiğim bu oyunu sukunet içinde yazmak benim için gerçek bir tatil hediyesi olmuştur.

Bu oyun ,oyunculuk adına mutlak görülmeli …
Etna ve Laçin Ceylan değil , Laçin Ceylan ! ve Etna mutlaka görülmesi gereken çok önemli bir oyunculuk performansı ,kana kana su içmek gibi bişey! Mükemmel ,lütfen kaçırmayın…

Füsun Akmen Balkaya
15.12.2016/Tünel –İstanbul / 31.O1.2017/DCW-USA